Honda Civic Type R EP3

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Guest's Avatar
    Guest started a topic Honda Civic Type R EP3

Honda Civic Type R EP3

Am dat de curand avansul pt un Type R nou-nout si sunt curios sa aflu si parerile celor care au asa ceva sau care macar l-au condus. Solicitasem un test-drive la reprezentanta, insa mi s-a spus ca nu exista un asemenea model pt teste. Am putut doar sa ma urc in modelul sport cu 3 usi din reprezentanta, care este asemanator cu Type R.
    Tot ce stiu despre el este de pe Internet, am vazut sute de reviews de afara si am ramas impresionat de parerile proprietarilor.
    Plusurile ar fi multe si nu merita sa le enumar, pt ca le stim cu totii, iar minusurile sunt putine si putin cam subiective(gen zgomot ceva mai mare la rulare din cauza cauciucurilor performante, comoditatea pozitiei, consumul cam marisor, lipsa de optionale f multe, etc).
    Ce ziceti, ce pareri aveti?

• manuks
    replied
    test drive J. Button http://www.redh.co.uk/index.html?dee...serid=emailMGP

Leave a comment:

• hondatu
    replied
    http://www.youtube.com/watch?v=watt8mfkEAI

Leave a comment:

• cyborg
    replied
    S-a facut update la www.redh.co.uk Acum puteti download-a un PDF cu informatii mult mai complete decat in cel de pana acum cu 28 de pagini fata de 10 initial.

Leave a comment:

• Gandalf
    replied
    GTI pleaca de undeva de la 19.000 CIP , iar ST de la 19.700.
    Si sa nu uitam ca varianta de baza la CTR inseamna ca nu ai nici A/C nici Audio ., nici prea multe air-bag-uri( era un drive test pe forum de unde reiesea asta)

Leave a comment:

• trynitro
    replied
    O fi mai mult decat un OPC, dar nu cred ca se poate compara ca performante iar la cum arataa.... nici nu mai comentez.
    De GTI ... e tot pe acolo 24-25K, iar ST e mai scump. (parca)

Leave a comment:

• Gandalf
    replied
    Stiu asta , dar e DDP la ei.
    Si oricum Doc are dreptate daca in Germania un Civic 1.8 Sport costa 21.912 DDP , la noi este 19.849 , iar 1.8Exec in Germania e 25.040 la noi 21.991
    Deci daca din 27.000 DDP scadem 3k ajungem la 24.000 DDP adica un CIP ( - TVA ) de 20168 si la full ( care in mod sigur contine si navigatia care nu cred ca o sa aiba mare cautare la noi ) 26000 cip - navigatie , deci undeva pe la 24 - 25 k .
    Va dati seama ca sunt doar niste aproximari dar sunt curios daca o sa fiu pe aproape . Sper sa fi gresit cu mult in plus
    Oricum , daca preturile o sa fie apropiate cu ceea ce am speculat mai sus , o sa fie mult prea mari in raport cu concurenta ( GTI , ST , OPC , etc )

Leave a comment:

• cryo
    replied
    in filmulet era vorba de 18k pounds

Leave a comment:

• Gandalf
    replied
    Cand am trecut ultima oara pe la CM , cineva de la vanzari avansa ca data de lansare in Ro , undeva in Mai - Iunie , si ca pret ca o sa plece de 18k CIP ( sper sa aiba dreptate). Si un filmulet pe circuit in UK : http://www.autoexpress.co.uk/videos/...ic_type_r.html

Leave a comment:

• Doc
    replied
    Pai realitatea este putin diferita de jermanica...intotdeauna preturile din RO au fost mai mici cu 2000-3000 euro.

Leave a comment:

• hondatu
    replied
    Doc, nu te descurajez, iti spun realitatea:
    In Germania Civic-ul S si R vor aparea in cursul lunii martie, la care Type-R incepand cu 27.000€ iar full maxim 34.000€ (o stiu de la un amic care n-a mai vrut sa astepte atata timp si si-a comandat R32 la 51.000€ full maxim!).
    Si alte neclaritati?
    Evident, n-am cum sa-ti spun cand va aparea in tara, dar teoretic n-ar trebui sa aibe nici un fel de taxe............. :roll: :roll:

Leave a comment:

• Doc
    replied
    Hai mah.. nu ma descurajati ca si asa de abia mi-a trecut cu Accord cand am vazut TypeR-ul. Nu de alta dar saptamana trecuta am fost sa vad noul CR-V si deja imi faceam planuri...Accord 2.0i, Civic TypeR sau o masina mai mare cum ar fi noul CR-V.

Leave a comment:

• cioli
    replied
    exactly
    iar versiunea GT,undeva pe la 29-30k cip

damn it

Leave a comment:

• Vale46
    replied
    despre preturi nu stiu nimik.. tot ce am vazut a fost cotatia celor de la autoexpress: aprox 18.000 lire

Leave a comment:

• cioli
    replied

Bineinteles,a facut un test drive cu civicul 5d care se comercializeaza si acuma,dotat cu motor de 1.8.

Am spus asta in ideea ca odata cu drumul pana la HONDA ( nu stiu exact care din dealeri,oricum irelevant ) a intrebat de aparitia mult asteptatului Type R,deoarece e interesat.

Si daca as avea posibilitati sa mi-l cumpar,personal nu cred ca as face-o.Pretul este prea mare pentru cei doar 200 de cai,cu toate ca in rest e peste restul hatch-urilor din clasa ei si de ce nu si superioara,from my opinion... ( cel de baza va fii undeva pe la 26-27k cip,zic bine nu !? )

Leave a comment:

Working...
X