Honda Civic Type R EP3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • in sfirsit. felicitari.
    honda x 5
    "W" stands for Wrong
    Amerika ist Wunderbar

    Comment


    • " Doar un lucru mentionez, cei de la reprezentanta m-au sfatuit sa nu trec de 4000rpm de prea multe ori, sa se obisnuiasca calculatorul cu un consum mai mic."

      pentru prima data in viata mea cind aud asemena timpenie. dar ia sa vedem de unde vine... hmmm de la niste timplari transformati peste noapte in vinzatori de masini in romania.
      bafta.
      honda x 5
      "W" stands for Wrong
      Amerika ist Wunderbar

      Comment


      • Nu prea e tampenie, e o chestie probata de mine pe 2 masini ale familiei. Rezultatul a fost ca o masina de 200cp turbo cu care s-a mers lejer consuma la fel de mult cat o masina de 100cp aspirat cu care s-a dat forja inca de la 0 km. Fara exagerare. Aceeasi "tampenie" mi s-a spus peste tot, deci nu cred ca toti au fost tamplari inainte sa fie dealeri. Si in cartea masinii scrie exact acelasi lucru. Pana la prima revizie, regim de mers usor de pana in 4000. Eu intentionez sa ii ascult. Nu vreau sa merg cu cisterna dupa mine mai tarziu.

        Comment


        • Mai, dar daca mergi la inceput pana in 4,000rpm o inveti lenesa...da-l incolo de consum....ideea este sa-i dai inca de la inceput pana-n 8,000rpm sa se invete ECU cu stilul de mers si sa fie rapida...


          este totusi un motor de 2l...cat crezi ca o sa consume? mai mult de 15-16% in nici un caz...



          Accordul meu consuma mai putin in oras decat in afara orasului...am facut Buc-Craiova cu 30l de benzina, ceea ce inseamna cam 15% consum...dar mers cu 220kmh pe autostrada si in rest schimbat viteze doar in rosu....
          Honda Accord 2.0i Sport

          Comment


          • Bogdane, felicitari! Acu esti calit cu asteptatul, deci daca vreodata o fi sa-ti tragi ceva NSX, Ferrari, sau orice de genul asta unde de obicei se asteapta 2-3ani, nu-mi mai fac grija de nervii tai.
            Aceleasi trairi le-am avut si noi la prima intalnire cu aceasta masina si e imposibil sa ramai indiferent la asa ceva.
            Asculta de ce-ti zic "tamplarii" cu regimul de condus fiindca asta ti se spune oriunde in lume.
            Pt. poze vezi te rog primul topic de la aria corespunzatoare! Se rezolva.
            HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

            Comment


            • Bogdane, sa-ti traiasca. si eu zic sa o lasi usor in primii 1-2000km, motorul e putin mai teapan la inceput, mie la Civic am simtit ca "s-a lasat" complet abia dupa 10000mile. nici eu nu am rezistat initial sa nu-i dau de catvea ori spre 6800rpm cat am eu maxim. sunetul unui motor Honda e intoxicant... dupa 4000rm incepe "muzica" lui adevarata.
              ex Civic mk.7 EX sedan 2002, 1.7VTEC
              ex Acura TL 2006, 3.2 V6 SOHC VTEC
              Civic Si sedan 2007, 2.0 DOHC iVTEC
              Acura MDX 2011, 3.7 V6 SOHC VTEC

              Comment


              • mai fratilor hondari.... computerul e programat. e plastic nu elastic. nu il poti invata cu piciorul pe pedala. are memorie?
                computerul din casa il poti invata sa mearga mai repede sau sa consume mai putin curent?

                tot ce se poate invata este piciorul soferului. daca se obisnuieste soferul cu schimbatul la rosu consumul va fi pe veci mai mare si nu invers. schimba soferul si ai sa vezi cum scade consumul.
                am crezut ca in ziua de azi nu mai credem in vraci si ca exista un omulet mic in televizor care ne spune stirile in fiecare seara.
                honda x 5
                "W" stands for Wrong
                Amerika ist Wunderbar

                Comment


                • oare la 38000km e prea tarziu s-o mai invat ceva pe a mea ? :?
                  de cand am luat-o, am facut deja 10000 in blana da' nu se simte nici o skimbare
                  daca nici in urmatorii 20000 nu se-nvata sa mearga mai tare, ii pun turbo si gata 8)
                  pai ce ? ii dupa cum vrea ea ?
                  Jante si Anvelope --> www.gumebune.ro

                  '02 Stream - http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-0-i-VTEC-Grey

                  Comment


                  • Originally posted by dixy2k
                    mai fratilor hondari.... computerul e programat. e plastic nu elastic. nu il poti invata cu piciorul pe pedala. are memorie?
                    computerul din casa il poti invata sa mearga mai repede sau sa consume mai putin curent?

                    tot ce se poate invata este piciorul soferului. daca se obisnuieste soferul cu schimbatul la rosu consumul va fi pe veci mai mare si nu invers. schimba soferul si ai sa vezi cum scade consumul.
                    am crezut ca in ziua de azi nu mai credem in vraci si ca exista un omulet mic in televizor care ne spune stirile in fiecare seara.
                    subscriu parerii lui dixy2k...
                    ex Civic mk.7 EX sedan 2002, 1.7VTEC
                    ex Acura TL 2006, 3.2 V6 SOHC VTEC
                    Civic Si sedan 2007, 2.0 DOHC iVTEC
                    Acura MDX 2011, 3.7 V6 SOHC VTEC

                    Comment


                    • am inteles ca au renuntat la acciza de 30% anti-Jp pentru CTR. ai luat-o dupa sau inainte de scoaterea accizei?

                      si unde-s pozele? multe poze ..... share the joy!

                      Comment


                      • Heh, acum m-am intors si eu de prin periplurile pascale, odihnit si gata sa dau piept cu aventurile din taramul VTEC. :lol: Nu am scos-o inca la plimbare deoarece nu are nici macar alarma, va trebui s-o mai dotez putin.
                        Brava, sa nu-ti inchipui ca o sa merg cu ea taras non-stop, cand va fi nevoie, ii voi da gaz, cand nu, voi merge pana in 4000. Sunt constient ca o s-o invat lenesa in caz contrar. Totusi, e un 2.0 aspirat dus in 200cp, cu un cuplu micut raporat la regimul de turatie. 155cp desfasurati pe 5 rapoarte ceva mai lungi sunt mai economicosi.
                        Hondatu, eu de obicei sunt rabdator si, peste vreo 6-7 ani, daca imi voi putea permite urmasul lui NSX, nu am sa preget in a astepta, mai ales ca momentul culminant va fi si mai dulce. :lol: Deocamdata, sunt mai mult decat multumit si cu bombita asta si intetionez s-o pastrez mult timp de acum incolo. A fost un vis de-al meu care s-a materializat in sfarsit, si pentru asta ma simt implinit din acest aspect. Multe eforturi s-au facut, insa pentru acest vis.
                        dixy, computerul este programat sa se reprogrameze continuu in functie de regimul de mers al maimutei vorbitoare din spatele volanului. Iti pun 2 masini cu puteri si greutati asemanatoare una langa alta, conduse in mod total diferit, si vei vedea ca aceea care a fost supusa torturilor turatiilor inalte mai mult timp o va baga in rusini pe cealalta, poate mai potenta aparent. Mi s-a intamplat acest lucru pe cand aveam o masina de 100cp aspirat si am distrus fara drept de apel una de 110cp cu doar vreo 30-40kg mai grea, mai rapida cu vreo 6 sutimi pe hartie, dar condusa frecvent pana in 3000, rareori 4000rpm.
                        Spoon, mie mi-ar fi jena sa vorbesc asa. :lol: Daca si masina ta e inceata...Am vazut cat de inceata e, 9 din 9... :wink:
                        Arun, o sa-i mai trag niste poze mai ca lumea, atunci cand am luat-o am avut din pacate doar telefonul. Ma voi duce zilele astea sa o accesorizez si ii fac eu o sesiune de shooting. :wink: Din pacate, am luat-o inainte de renuntare, din fericire acciza se plateste la finnish de rate, asa ca se aplica regula si la mine.

                        Comment


                        • daca forjezi una "puturoasa" se va destepta si ea... computerul se ajusteaza cumva soferului dar nu ramane fixat asa... se reajusteaza la noul sofer...
                          ex Civic mk.7 EX sedan 2002, 1.7VTEC
                          ex Acura TL 2006, 3.2 V6 SOHC VTEC
                          Civic Si sedan 2007, 2.0 DOHC iVTEC
                          Acura MDX 2011, 3.7 V6 SOHC VTEC

                          Comment


                          • daca se ajusteaza constant se va ajusta si la consum decent atunci.

                            cum pot sa fac sa mearga windows XP mai repede? inchid si deschid repede succesiv computerul?
                            honda x 5
                            "W" stands for Wrong
                            Amerika ist Wunderbar

                            Comment


                            • Salutari!
                              In primul rand felicitari Bogdane pt roscata
                              Am si eu o intrebare : in cazul in care faci un chip tunning atunci iar tre` sa stai cu masina pana in 4000 ca sa se obisnuiasca cu soferu`, iarasi rodaj ?
                              Mi se pare aiurea chestia asta...totusi are cineva niste explicatii mai tehnice?
                              PS: te rog sa nu treci pe langa mine cu masina ca tocmai mi-am luat blugi noi si poate ma impiedic si ii f*t!
                              HondaF1Fan

                              Comment


                              • Of, dixy, greu mai intelegi . Regimul de consum al masinii se regleaza continuu in functie de mersul ei. Acum, fiind noua, calculatorul nu are dupa ce sa se ajusteze pentru ca masina nu a fost rulata. Ea cand simte ca i se da blana, nu face altceva decat sa pompeze benzina cu nemiluita. Nici angrenajele nu sunt rodate corespunzator, asta inseamna frecari mai pronuntate, deci consum in plus pentru a atenua pierderea de putere.
                                Dannu, merci frumos! In principiu, cam da, in momentul in care reprogramezi calculatorul, este necesara o perioada de obisnuire pana masina se obisnuieste cu noul regim de mers. Tranzitia e si mai eficienta atunci cand, o data cu reprogramarea, mai "eliberezi" si admisia si evacuarea.
                                Uitasem sa mentionez ca Type-R are o cutie imensa care gazduieste filtrul de aer, am ramas putin socat. Gura admisiei e cam jos pusa, trage aer rece, e adevarat, dar trebuie ferita de apa.

                                Comment

                                Working...
                                X