Honda Civic Type R EP3

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Latest update: saptamana viitoare, joi (deci pe 31), se incarca masina pe trailer in UK. Asta inseamna ca de-abia in 2 saptamani o sa ma vad in sfarsit in ea. Motivul principal al intarzierii a fost ca romanasii nostri mi-au comandat masina NEAGRA si nu ROSIE, asa cum trebuia. Acum o luna au rectificat problema si intre timp au vandut-o si p-aia neagra, care nici macar nu a apucat sa plece din UK. Initial, nu am aflat de problema asta, iar cand am aflat, au dat vina pe japonezi. Prin anumite conexiuni, am aflat insa ca comanda de aici era de culoare neagra. Deh, romani.
    Acum e insa sigur, cu toate ca mai am 2 saptamani de asteptat, macar e sigura treaba.

Comment

• au comandata alta culoare my ass, hai sa fim seriosi mai bogdane, acolo exista o factura in care este specificata culoarea nu au cum sa le incurce, asa m-au dus cu vorba si pe mine si pe prietenul meu cu accord-ul, care a asteptat de vreo 3 ori cat mine, adica vreo 6 luni.
      Se pare ca treaba asta cu asteptatul se intampla numai la modelele astea fabricate in J, in cazul tau fiind motorul fabricat in japonia, poate chiar toata masina. Ti-au dat seria sasiului ?, ce seria au trecut in factura ?
      http://www.autospeed.ro - Setari ECU (MoTeC, AEM EMS, Apexi, reflash pt. EVO si Subaru )

Comment

• Pai culoarea o comanda cu un cod, daca respectivul romanas s-a uitat cu un rand mai in jos pe tabelas si a transcris codul pentru negru, se poate sa fi fost si incurcatura asta. Am aflat din surse foarte sigure ca pe comanda era trecut codul pentru negru initial. Pe factura scrie 'rosie'. Acuma zic mersi ca mi s-a confirmat oficial macar incarcarea. Oricum, cum mai e treaba cu plangerea aia, ca vreau sa semnez si eu... :twisted:

Comment

• DACA TI-A DAT SERIA SASIULUI PE FACTURA, NUMAI AU CUM SA GRESEASCA !, SERIA SASIULUI O PRIMESC DOAR DUPA CE AU REZERVAT MASINA RESPECTIVA CU CULOAREA EXACTA.

Astea sunt povesti ca abia nu stiu cand ajunge in UK, vreau sa-ti spun UK este headquarters ptr. Europa, acolo exista un stoc de cateva sute de CTR-uri de toate culorile si dotarile, de unde se trimit in toate tarile din Europa.

Inca odata iti mai spun numai crede aburelile celor de la Crapati Motors, nici daca e cunostinta, ptr. ca si aia la randul ei e prostita de altii. Si eu tot cu cunostinta am luat masina, si tot asa i-au spus si lui.
          http://www.autospeed.ro - Setari ECU (MoTeC, AEM EMS, Apexi, reflash pt. EVO si Subaru )

Comment

• wooooow

imi rascoliti amintiri de pe vremurile cind trebuia sa astepti comanda pt vestita dacia.
            parca nimic nu sa schimbat in privinta asta.
            honda x 5
            "W" stands for Wrong
            Amerika ist Wunderbar

Comment

• Originally posted by HondaCBR
              DACA TI-A DAT SERIA SASIULUI PE FACTURA, NUMAI AU CUM SA GRESEASCA !, SERIA SASIULUI O PRIMESC DOAR DUPA CE AU REZERVAT MASINA RESPECTIVA CU CULOAREA EXACTA.
              Pe factura proforma nu iti completeaza ultimele 4-5 cifre din seria sasiului. Eu am ajuns sa fac si asigurarile cu seria aia cu multe zerouri la sfirsit.

In cazul meu s-au tinut de cuvint cu termenul de livrare. Schema era ca oricum masina trebuia sa vina din Japonia si s-a nimerit sa imi placa si culoarea.
              Accord 2.0i A/T

Comment

• Suciule, bine ai venit printre noi!
                Imi dai voie sa te trag de limba, ce masina ai si cum e cu ea?

Bogdane:
                Nici eu nu mai stiu ce sa fac, sa plang pt. tine sau sa ma amuz in continuu.
                In orice caz..........halal treaba.
                HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

Comment

• noroc suciu.

hahahaha falsificare de documentatie? hahaha

cred ca e vorba de modelul din avatar.

da si tu detalii cu descrierea masini tale eventual la rubrica MY HONDA.
                  honda x 5
                  "W" stands for Wrong
                  Amerika ist Wunderbar

Comment

• mie nu mi-au trecut zero-uri in factura, am avut exact seria sasiului, dar de cand am luat-o eu din 2002 poate si-au mai perfectionat tehnica si astia de la carpati :lol:

Comment

• Originally posted by hondatu
                      Suciule, bine ai venit printre noi!
                      Imi dai voie sa te trag de limba, ce masina ai si cum e cu ea?
                      Bine v-am gasit!

Masina o am de la firma, intii mi-au dat un civic din 93 hatchback, a fost primul contact cu Honda si de atunci am ramas blocat asa.

Initial am tanjit dupa un CTR, apoi m-am potolit la un Accord diesel, ca am familie, dar cind am facut socoteala tot pe benzina a ramas.

In afara de cutia automata - pe care nu o regret - e cea mai "ieftina" versiune. Accord 2.0 i-vtec, 155CP, graphite pearl. Consum in oras intre 10 si 15.
                      Accord 2.0i A/T

Comment

• Hai salut Suciule si bine ai venit printre noi
                        Honda Accord 2.4L/190CP M/T,Mist Opal Green

Comment

• Salut suciu!

Iata ca se facura 4 luni si 6 zile de cand mi-am pus frumoasa semnatura pe contract. Latest update:cica au incarcat-o joi pe trailer deja, e "pe vine", iar luni sau marti cel tarziu o pot goni pe strazi. Sa speram. Daca mi-o aduce neagra sau gri, ii asediez si ii iau ostateci. Deja mi-am pregatit arsenalul. :lol:

Comment

• felicitari Bogdane si "take care"... nu o alerga de la inceput, las-o mai usurel in primii 1-2K km... te admir pt. rabdarea pe care ai avut-o... eu as fi luat altceva sau mi-as fi luat-o din Vest de undeva...
                            ex Civic mk.7 EX sedan 2002, 1.7VTEC
                            ex Acura TL 2006, 3.2 V6 SOHC VTEC
                            Civic Si sedan 2007, 2.0 DOHC iVTEC
                            Acura MDX 2011, 3.7 V6 SOHC VTEC

Comment

• hai o data cu ea ca mam plictisit eu de cind o astepti.
                              honda x 5
                              "W" stands for Wrong
                              Amerika ist Wunderbar

Comment

• In sfarsit, dupa 5 luni de asteptare crunta, mi-a venit masina! Sunt nespus de fericit, azi am luat-o de la reprezentanta. Am poze, dar nu stiu unde sa le trimit.
                                In prima instanta, impactul vizual a fost putin zis extrem, efectiv taindu-mi rasuflarea. Dupa ce m-am mai dezmeticit un pic si m-am asigurat ca e chiar a mea, am inceput s-o scanez din toate unghiurile exterioare si interioare.
                                Masina este PRIMUL model 2005 Type-R fabricat in Europa. 2005 vine cu noutati gen spalator de faruri, Xenon, geamuri fumurii si senzor de parcare (ultimul optional, insa ieftin). Din pacate, tot fara CD (nu-i problema, mai bine asa). Scaunele sunt divin de sportive, volanul este criminal, iar pentru acel minunat schimbator nu mai am cuvinte. Intruchiparea lui short-shift. Amplasarea lui e sinonima cu indealul ergonomic.
                                Este EXTREM de rigida, exact pe gustul meu, are o manevrabilitate de cart si o usurinta in conducere pe care, sincer, nu prea am mai intalnit-o pana acum. Parca conduci un fulg.
                                Deschiderea capotei a fost un alt moment culminant. Nu ma asteptam sa fie atat de mica si de usoara capota. Portbagajul a fost iarasi o surpriza placuta, fiind destul de incapator.
                                Senzatiile la volan, traite de-a lungul celor 20km pe drumul spre casa nu vi l mai spun, ca n-are rost. Doar un lucru mentionez, cei de la reprezentanta m-au sfatuit sa nu trec de 4000rpm de prea multe ori, sa se obisnuiasca calculatorul cu un consum mai mic. Insa nici macar n-am avut nevoie sa trec de 4000. Pur si simplu masina trage aproape la fel de bine ca un diesel inca de la 2000, se simte cuplul extraordinar, chiar daca nu e prea mare. I-am dat cam de 2 ori pana aproape de 8000, n-am rezistat, si vreau sa va spun ca in secunda urmatoare am incremenit. Este putin zis exploziva, m-a speriat in prima instanta.
                                Insa, ca orice masina, are si punctele ei proaste. In primul rand, chiar daca finisarea interioara este de exceptie, calitatea plasticului cam lasa de dorit, da impresia de ieftin. Cam contrasteaza cu insetiile de crom, care sunt de buna calitate, insa poate cu timpul ma voi obisnui. In spate, nema tetiere la bancheta. Cam da impresia de masina saracacioasa. Pielea Alcantara e destul de pretentioasa, insa bine ca nu se intinde pe intreg scaunul. Scaunul de la sofer nu se poate rabata, deci trebuie sa deranjez pasagerul mereu daca mai iau pe altcineva in spate. Rare o sa fie ocaziile, asa ca nu prea ma deranjeaza aspectul.
                                In rest, nu prea am ce-i reprosa. Poate lipsa unui calculator de bord, sa vad si eu cum se duce benzina pe apa Sambetei intr-o clipita. :lol: Sper sa nu fie chiar asa.
                                Aaa, si uitasem. Impactul vizual cu trecatorii si participantii la trafic a avut niste repercursiuni tare haioase. Vreo doi trecatori s-au impiedicat de bordura in timp ce se uitau la ea, iar la stop toti ochii erau atintiti spre masina. Nefiind genul care sa epateze, mai mult ma amuzam. :lol:

Comment

Working...
                                X