Honda Civic 1.3 Noblesse LS

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Honda Civic 1.3 Noblesse LS

    Salut,
    Vreau sa achizitionez o Honda Civic 1.3 Noblesse LS din germania si vreau sa va cer cateva pareri. Vreau sa stiu cum se mai gasesc piesele, cat costa piesele, cam cat consuma daca cineva a avut o honda cu motor 1.3, daca se merita 1300 euro pe ea, etc. Vreau sa o cumpar pentru mers normal oras si afara. Intr-un cuvant vreau sa stiu cat de fiabila este. Vreau sa ma stiu ce trebuie sa stiu cand ma duc sa o cumpar, la ce trebuie sa ma uit sa nu imi iau o mare teapa.

    Detalii masina:
    Data primei inmatriculari 08/1995, km parcursi 135.000, putere 75cp, tip transmisie manual.

    Dotari vehicul:
    ABS
    faruri de ceaţă
    geamuri cu acţionare electr.
    închidere centralizată
    jenţi aluminiu
    radio
    servodirecţie
    sistem antifurt
    trapă

    Poze:
    http://kurupt.go.ro/h1.jpg
    http://kurupt.go.ro/h2.jpg
    http://kurupt.go.ro/h3.jpg
    http://kurupt.go.ro/h4.jpg
    http://kurupt.go.ro/h5.jpg
    http://kurupt.go.ro/h6.jpg
    http://kurupt.go.ro/h7.jpg
    http://kurupt.go.ro/h8.jpg

    Pentru a putea vedea pozele trebuie sa introduceti link-ul manual intrun browser nou.
    Va multumesc
    Last edited by kurupt; 22-08-08, 12:35.
    1993 Honda Civic Hatchback LSi 1.5L 90hp SOHC D15B2
    Jocuri

  • #2
    Pretul este bun, iar piese se gasesc si nu ar fi o problema. Avem membri si cu modele mult mai vechi care nu se pang de piese lipsa

    Kilometrajul este foarte mic si ma gandesc sa nu fie umblat din "greseala" pe la el, dar in rest masina arata impecabil.

    Spor la decis!
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #3
      Fiabila este, de consumat banuiesc ca nu consuma mult, piesele se gasesc si nu costa mult, dar nici 125.000 km nu cred ca are, desi probabil ca a fost condusa de o bunicuta care o folosea numai sa mearga la biserica . Insa la urma urmei, dai 1.300 pe ea. Cel mai bine du-te cu ea la service la ASKO si fa-i o constatare (vezi aici datele de contact).

      Sau colegul Bertro explica foarte bine aici la ce trebuie sa te uiti.
      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

      Comment


      • #4
        Ce ziceti de Mobil1 SuperSyn 0W-40? Merge de bagat in acest model ?
        Multumesc
        1993 Honda Civic Hatchback LSi 1.5L 90hp SOHC D15B2
        Jocuri

        Comment


        • #5
          Pentru un model vechi un ulei full sintetic nu prea e recomandat. Mai bine iei ce scrie in manualul de intretinere. Probabil 15W40
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment


          • #6
            Originally posted by kurupt View Post
            Ce ziceti de Mobil1 SuperSyn 0W-40? Merge de bagat in acest model ?
            Multumesc
            Nu pune Mobil1 0W40. E un ulei foarte slab. Daca esti fan Mobil, pune 5W40. Nu pune nici 15W40, e mult prea vascos. Uite aici recomandarea din manual.

            LE: Eu folosesc Valvoline Maxlife 5W40, vara ii mai pun si Maxlife 10W40. Daca te intereseaza, iti spun pe PM unde se poate gasi Maxlife 5W40, ca ala 10W40 se gaseste peste tot.
            Delphi
            Super Moderator
            Last edited by Delphi; 01-09-08, 07:55.
            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

            Comment


            • #7
              Nu mi-am mai achizitionat aceasta honda de care era vorba in posturile anterioare.
              Mi-am luat o Honda Civic 1.5 16v LSI EG4 90cp an fabricatie 1993 si vreau sa stiu in acest model de motor ce ulei trebuie sa pun tot 5w40 ?Am cartea tehnica de la masina dar este in Germana. Multumesc
              1993 Honda Civic Hatchback LSi 1.5L 90hp SOHC D15B2
              Jocuri

              Comment


              • #8
                Da, poti sa bagi 5W40 fara probleme, poti sa bagi si 10W40, dar fiindca vine iarna 5W40 e de preferat.

                Cati kilometri are masina?
                "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                Comment


                • #9
                  Arata 178.000 km pe bord, tot mai merge 5w40 ?
                  PS am vorbit cu un prieten si are un 5w30 castrol edge la un pret rezonabil, pot baga cumva dinala?
                  Last edited by kurupt; 12-11-08, 21:06.
                  1993 Honda Civic Hatchback LSi 1.5L 90hp SOHC D15B2
                  Jocuri

                  Comment


                  • #10
                    Da, poti sa pui 5W40, nu e nici o problema. Eu am mai multi km decat tine si folosesc tot 5W40.

                    Eu as pune si Edge 5W30, Valvoline recomanda pentru tipul tau de masina Synpower 5W30 sau Maxlife 10W40, dar Castrol recomanda numai Magnatec 10W40. Arunca si tu un ochi aici: http://www.castrol.com/castrol/ifram...tentId=7044829
                    "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                    Comment


                    • #11
                      Ok delphi m-ai lamurit, dar cu ce zici sa mai completez acum din ulei ca am nivelul la minim deoarece am 1 simering de la distributie si 1 de la arborele cotit si pierd putinel ulei si nu stiu ce ulei are momenan are ceva daca bag un litru de 5w40 peste pana ii fac simeringu si ii fac si schimbul de ulei total?
                      Multumesc
                      1993 Honda Civic Hatchback LSi 1.5L 90hp SOHC D15B2
                      Jocuri

                      Comment


                      • #12
                        Poti baga orice atata timp cat sunt de acelasi fel.. ma refer aici ca poti baga orice full syntetic daca in masina ai tot syntetic, orice semi daca in masina ai semi, respectiv orice mineral daca in ea ai mineral (nu cred ca e cazul).

                        Teoretic se pot combina si intre ele dar am inteles ca de cele mai multe ori daca nu sunt facute cu cap, iese o mare varza, face spume sau altele.

                        Intr-adevar delphi poate sa iti spuna mult mai multe dar parerea mea ar fi sa faci un mic testuletz:
                        intr-un dop de sticla (de pet) scurge cativa stropi de pe joja cam cat sa se umple un sfert de dop iar inca pe ata pune putin ulei din care ai de gand sa bagi. Invarte cu o scobitoare in dop vreo 2-3 ture si lasa-l aproximativ o ora. Daca dupa ce il lasi sa stea, cele doua uleiuri sunt inca separate (adica se vad straturile sau dungile de amestec lasate de scobitoare) nu iti recomand uleiul ala. In schimb daca vezi ca incep sa se omogenizeze de la sine, baga-i fara grija!
                        hondatu
                        Administrator
                        Last edited by hondatu; 17-11-08, 10:06.
                        ......*** HD-08-EFK ***...... .. .....*** HD-12-DEE ***
                        ..........Daca ma claxonezi in trafic am sa iti spun ce a zis Clarkson despre masina ta !!!

                        Comment


                        • #13
                          Nu cred ca are importanta ce ii completezi, e o prejudecata ca nu se completeaza cu alt ulei decat ce e in motor . Baga un 5W40 sau un 10W40 mai ieftin, ca oricum trebuie sa schimbi uleiul dupa ce schimbi simeringurile.

                          Sfat: nu turna tot litrul de ulei in motor dintr-o data, se spune ca este bine sa completezi cu cate 2-300 ml, ca sa nu treci de nivelul maxim, ca nici asta nu e bine.

                          Originally posted by Bodo View Post
                          Teoretic se pot combina si intre ele dar am inteles ca de cele mai multe ori daca nu sunt facute cu cap, iese o mare varza, face spume sau altele.
                          Stai linistit nu face spume. E o prejudecata de pe vremea cand schimba uleiul bunicul la Volga in spatele blocului. Uleiurile din ziua de azi sunt perfect compatibile intre ele. Daca te uiti pe site-urile Mobil, Castrol, Valvoline, la FAQ este si intrebarea asta. Raspunsul tuturor: "nu e nici o problema". Se pot combina si uleiuri sintetice cu minerale.

                          Apropos de asta, uleiurile sintetice nu sunt chiar atat de sintetice, adica sunt pana la urma tot produse din uleiuri minerale, care sunt mai mult prelucrate (nu mai tin minte ce dreaq de prelucrare ) si aditivate. Daca un ulei are in compozitie 20-30% uleiuri sintetice (adica 100% produse de om) atunci se poate pretinde "sintetic". Sunt foarte putini producatori de uleiuri "Fully Synthetic" si astea sunt si scumpe. In general, uleiurile sintetice sunt niste blend-uri, adica tot niste amestecuri , ca sa nu vorbim de semi-sintetice, la care Valvoline le si spune Blend (gama Durablend).
                          Delphi
                          Super Moderator
                          Last edited by Delphi; 13-11-08, 09:41.
                          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                          Comment


                          • #14
                            Multumesc de sfat, da mi-a zis si omu de la service honda din Craiova sa completez cate putin cate putin.
                            1993 Honda Civic Hatchback LSi 1.5L 90hp SOHC D15B2
                            Jocuri

                            Comment


                            • #15
                              M-am hotarat pe 5w30 castrol edge il iau la jumatate de pret sper sa fie compatibil cu batrana mea
                              Apropo, am fost sa cumpar distributia si mi-a cerut baiatul de acolo modelul motorului care este D15B2 iar pe http://www.hondafan.ro/coduri.php D15B2 figureaza ca ar fi modelul de honda ED6 Civic Hatch 1.5L 1990-1991 iar Honda mea este din 1993 si este EG4 tot hatch tot 1.5L puteti sa ma scoateti si pe mine din ceata? Honda asta poate fi bagata si pe tester cumva? Are calculator?
                              Multumesc
                              Last edited by kurupt; 15-11-08, 11:31. Reason: Cod motor
                              1993 Honda Civic Hatchback LSi 1.5L 90hp SOHC D15B2
                              Jocuri

                              Comment

                              Working...
                              X