Vreau (orice) Civic - discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Oricum, nu poate face nimeni mai bine ca tine comparația īntre cele 2 modele, nu mai știu pe altul care să aibă 4D și 5D
    I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
    My cars:

    '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
    '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
    '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
    '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
    EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
    EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
    EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
    EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
    EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
    EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

    Comment


    • ) Trebuia s-o faca cineva si p-asta. M-am gasit taman eu.

      Comment


      • Vreau (orice) Civic

        Vali, ai dreptate dpvd al confortului...e rigida masina pentru drumurile noastre si nici scaunele nu sunt prea confortabile. Dar am facut cu 5D-ul mii de km la drum lung si te obisnuiesti
        Cu jante de 16 e mult mai ok, ca idee cand pun iarna jantele de 16 pe CTR ajung cu "confortul" la 5D pe 17
        Dpvd stabilitate as contrazice, si nu vrb de CTR , daca te obisnuiesti cu spatele mai jucaus, chiar fun. Poate e o diferenta intre 2.2 si 1.8 la acest capitol ( greutate mai mare pe fata = pleaca mai usor spatele dar are si aderenta mai buna pe fata).
        Pot spune ca si eu prefer RAV-ul pe drumurile muncite, dar pe astfalt bun...
        Sunt multe de zis si cred ca o astfel de discutie e benefica si pentru cei care vor sa-si ia Civic/ Accord, vad plusurile si minusurile fiecarei masini si nu vor ajunge sa regrete dupa. Nu vad de ce s-ar ajunge la un "razboi" pe acest topic avand in vedere ca nu cred ca exista un topic cu 4D vs 5D vs Accord...

        PS: pozitia in 5D era mai joasa decat in CTR presupun ca scaunele scoica sunt de vina
        Sent from my iPhone using Tapatalk
        '17 Civic TypeR FK8 Championship White
        '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
        ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
        ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

        Comment


        • Originally posted by vtin View Post
          Nu cunosc masina, dar atat iti zic: nununu! Daca vrei detalii, le dau numai pe privat ca-mi urc in cap pre multi aici.

          Ps.: sa-ti dea Dumnezeu sanatate Dragos(tane), ca tot ce mi-ai zis cu buna dreptate mi-ai zis!
          Pentru putin Totusi, nu dispera, 5D-ul ramane dpmdv o masina competenta, am si eu momentele mele in care mi-e dor de el. Dar da, din pacate nu joaca in aceeasi liga cu CL7-le, din multe puncte de vedere. Cat am avut eu de explicat unora si altora ca mi-am dat masina mea, luata de noua in 2009, pe una SH din 2006...hehehe
          Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
          Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
          ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

          Comment


          • Cand m-am hotarat sa iau Civic, evident ca voiam 5d dupa ce intorsesem capul dupa ea luni de zile . Switch-ul s-a produs in momentul test drive-ului, 4d e mai stabila, mai confortabila, mai spatioasa ..sistem audio mai bun si in general FD1 e mai fiabil dupa cum mi-au confirmat si cei de la reprezentanta. In continuare cred ca 5D arata mai bine dar nici cu a mea nu mi-e rusine .

            Nu dati cu pietre!

            Comment


            • Originally posted by Taz View Post
              PS: pozitia in 5D era mai joasa decat in CTR presupun ca scaunele scoica sunt de vina
              Esti sigur de chestia asta? E adevarat ca dupa 3 ani si jumatate de mers cu 5D, acum am aproape 4 ani de cand nu m-am mai suit intr-unul, de cand mi-am luat ctr-ul. Dar din cate retin, clar stateam mai sus in 5D fata de ctr...
              Not so bored owner of the last FN2 in Romania

              Comment


              • Originally posted by richie View Post
                Cand m-am hotarat sa iau Civic, evident ca voiam 5d dupa ce intorsesem capul dupa ea luni de zile . Switch-ul s-a produs in momentul test drive-ului, 4d e mai stabila, mai confortabila, mai spatioasa ..sistem audio mai bun si in general FD1 e mai fiabil dupa cum mi-au confirmat si cei de la reprezentanta. In continuare cred ca 5D arata mai bine dar nici cu a mea nu mi-e rusine .

                Nu dati cu pietre!
                la fel am ajuns si eu la civic hybrid, 5d era prea rigid pentru mine, dupa care tineam neaparat sa fie cu cutie automata si nu oricare ci CVT, civic cu cvt in 2010 era doar unul si se numea civic hybrid
                Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                … Jazz do it ...

                Comment


                • Originally posted by Brainiac View Post
                  Esti sigur de chestia asta? E adevarat ca dupa 3 ani si jumatate de mers cu 5D, acum am aproape 4 ani de cand nu m-am mai suit intr-unul, de cand mi-am luat ctr-ul. Dar din cate retin, clar stateam mai sus in 5D fata de ctr...
                  Da, in 2.2 stateam mai jos putin. A fost printre primele lucruri pe care le-am obs cand am luat CTR. Si timp de ~1 luna le-am avut pe amandoua. Se obs in primul rand la usa, capul e mai sus fata de usa


                  Sent from my iPhone using Tapatalk
                  '17 Civic TypeR FK8 Championship White
                  '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
                  ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
                  ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

                  Comment


                  • As vrea la sfarsitul saptamanii sa vin in Bucuresti sa vad 2 civic-uri...cu programare la ASKO....credeti ca testul pe care il fac la reprezentanta este relevant, baietii imi vor da detalii despre eventualele probleme, eventual daune suferite de masina? Trebuie sa le cer sa verifice ceva anume sau este suficient sa programez o verificare completa? Multumesc!

                    Comment


                    • Au o verificare special facuta pentru cumparare auto.

                      Eu am fost cu un Jazz acolo, baietii mi-au zis ce probleme are, dar ca nu a fost lovita si ca pare OK, am batut palma cu samsarul si dup-aia mi-a dat clapa si a vandut-o altcuiva.

                      Pierdere: 150 lei (verificarea la Asko) si timp pierdut.
                      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                      sigpic

                      Comment


                      • Credeti ca merita achizitia unui Civic 5D cu cutie automata?(nu robotizata).Care ar fi avantajele\dezavantajele, facand abstractie de pretul de achizitie?Cum schimba vitezele ,sunteti multumiti comparativ cu cea manuala? rulajul va fi de aprox. 15-20kkm pe an, peste 50% extraurban, si oricum nici orasul Timisoara nu este foarte aglomerat. Nu vreau sa regret alegerea facuta Multumesc!

                        Comment


                        • Originally posted by Taz View Post
                          Vali, ai dreptate dpvd al confortului...e rigida masina pentru drumurile noastre si nici scaunele nu sunt prea confortabile. Dar am facut cu 5D-ul mii de km la drum lung si te obisnuiesti
                          Cu jante de 16 e mult mai ok, ca idee cand pun iarna jantele de 16 pe CTR ajung cu "confortul" la 5D pe 17
                          Dpvd stabilitate as contrazice, si nu vrb de CTR , daca te obisnuiesti cu spatele mai jucaus, chiar fun. Poate e o diferenta intre 2.2 si 1.8 la acest capitol ( greutate mai mare pe fata = pleaca mai usor spatele dar are si aderenta mai buna pe fata).
                          Pot spune ca si eu prefer RAV-ul pe drumurile muncite, dar pe astfalt bun...
                          Sunt multe de zis si cred ca o astfel de discutie e benefica si pentru cei care vor sa-si ia Civic/ Accord, vad plusurile si minusurile fiecarei masini si nu vor ajunge sa regrete dupa. Nu vad de ce s-ar ajunge la un "razboi" pe acest topic avand in vedere ca nu cred ca exista un topic cu 4D vs 5D vs Accord...

                          PS: pozitia in 5D era mai joasa decat in CTR presupun ca scaunele scoica sunt de vina
                          Sent from my iPhone using Tapatalk
                          Ptr comfy in civic trebuiesc jante 16 cu j mai mare fata de standard un 7j , si anvelope cu flanc mai moale (total neinspirata alegerea de michelin primacy, eu dupa ce am montat Ps3 alta viata) si inlociot arcuri stock cu unele progresive Eibach sau altceva (cum a recomandat si Kmr).
                          Pozitia la volan in 5d sau ctr difera doar de inaltimea sezutului scaunului, in rest sinele sunt aceleasi.
                          '08 Fn1 - Invidia Catback, CAI Injen w hydroshield, Omp front braces, Eibach prokit springs, Ferodo ds2500, Oz ultraleggera w Michelin Ps3, GP kit-front/rear

                          Comment


                          • Originally posted by Foka View Post
                            Credeti ca merita achizitia unui Civic 5D cu cutie automata?(nu robotizata).Care ar fi avantajele\dezavantajele, facand abstractie de pretul de achizitie?Cum schimba vitezele ,sunteti multumiti comparativ cu cea manuala? rulajul va fi de aprox. 15-20kkm pe an, peste 50% extraurban, si oricum nici orasul Timisoara nu este foarte aglomerat. Nu vreau sa regret alegerea facuta Multumesc!
                            Despre cutia automată nu mă pot pronunța. Mie nu īmi place automata de fel.
                            Despre verificarea la Asko īn schimb, eu sunt de părere să ceri și o diagnoza computerizată după verificarea inițială. Să fii 100% sigur. Cānd am vāndut mașina nu țin minte să fi văzut vreun laptop legat la mașină. Īn schimb numai cuvinte de laudă pentru Asko.
                            Ex: Honda Civic 1.8 i-VTEC

                            Comment


                            • Originally posted by Foka View Post
                              Credeti ca merita achizitia unui Civic 5D cu cutie automata?(nu robotizata).Care ar fi avantajele\dezavantajele, facand abstractie de pretul de achizitie?Cum schimba vitezele ,sunteti multumiti comparativ cu cea manuala? rulajul va fi de aprox. 15-20kkm pe an, peste 50% extraurban, si oricum nici orasul Timisoara nu este foarte aglomerat. Nu vreau sa regret alegerea facuta Multumesc!
                              Manuala rulez

                              Comment


                              • Adica 5D cu cutie automata e mai rigida fata de una cu cutie manuala? De ce? Are alte suspensii?
                                I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                                My cars:

                                '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                                '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                                '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                                '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                                EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                                EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                                EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                                EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                                EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                                EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                                Comment

                                Working...
                                X