Vreau (orice) Civic - discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by dragostan View Post
    @Adi, type-r are alta caseta de directie si alta busce la puntea spate, confirmat din multiplele discutii pe tema asta cu asko.
    Bun asa, n-am stiut treaba asta, atunci nu ma bagati in seama ca nu e relevant .
    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

    Comment


    • Originally posted by sinnerghost View Post
      Salutare hondarilor, sunt nou pe forum, si dupa sectiunea in care postez, e evident ca as dori un Civic. M-am documentat cat de cat, si am ajuns la 2 optiuni, ori EJ9 ori EP1/EP2. Stiu ca Honda=fiabilitate(cel putin asa sper, dat fiind faptul ca sunt modele mai vechi, pre cost-cutting), dar totusi as dori sa stiu cam care ar fi cea mai indicata din aceste doua(intr-adevar tind mai mult spre EP1, dar am vazut si unele EJ9 frumoase tare), dpdv al fiabilitatii, cost al pieselor(si cat de usor se pot gasi) si consum. De asemena, cam care ar fi "bubele" fiecarui model(tind sa mentionez ca oricare ar fi, as vrea facelift, presupunand ca s-au rezolvat boli ale copilariei) ? Multumesc, si scuze pentru wall of text. Astept cu mare interes sugestiile/opiniile voastre!
      Sugestii/opinii?

      Comment


      • Salutaree. Ati auzit de distributie schimbata la un civic 5d la 125k km? Eu din cate stiu distributia la civic e pe lant si se schimba muuult mai tarziu, spre 250-300k km. Asa a zis un mecanic la o verificare ca cica trebuie schimbata ca altfel se risca sa se buseasca nus ce si sa fie naspa....care e oare motivul?

        Comment


        • ...motivul e ca mecanicul ala e mecanic de volkswagen )

          Comment


          • Mda....la asta m-am gandit si eu dar am zis sa mai intreb totusi ca poate mai sunt si cazuri exceptionale.....stiu ca, cureaua de accesorii se schimba la 100k km dar distributia nu am auzit pana acum....totusi poate mai sunt colegi/membri care au mai auzit de asa ceva

            Comment


            • Sincer, s-a mai incercat clarificarea acestui aspect cu lantul de Honda. tot ce am retinut eu in timp e ca se schimba ""atunci cand e cazul"", asta insemnand cel mai probabil cand se detecteaza vreun zgomot, cand incepe sa zornaie, nu stiu.

              Comment


              • Asa stiam si eu dar ma indoiesc sa apara vreun zgomot"ciudat" la 125k km dar in ziua de azi totul e posibil:P

                Comment


                • din ce spun colegii pe aici, nici la 250 nu au perceput zornaiala. eu am doar 130 si nu suna nimic.

                  Comment


                  • Eu vreau sa-mi cumpar un civic si persoana care o are la vanzare mi-a zis ca a fost cu un alt potential cumparator la un service iar akolo asa i-a zis ca trebuie sa schimbe in cel mai scurt timp distributia ( cost circa 25 mil) si o garnitura de la ulei pt ca pierde ceva ulei ( cost circa 4-5 mil)

                    Comment


                    • la 125kkm, cumpar-o tu cu distributia neatinsa si cere-i sa iti lase din pret 25mil si inca 5mil garnitura.
                      Si uita de distributie.

                      Comment


                      • Adica ce vrei sa zici ca trebuie schimbata distributia sau ce, ca n-am inteles

                        Comment


                        • Adica iei masina si banii aia ii pastrezi u.scazand din pretul masinii
                          sigpic

                          Comment


                          • Bunn....asta am inteles....problema era legat de distributie asa cum am vb si cu colegul Basil, daca a mai auzit cineva de schimbat la civic atat de devreme distributia

                            Comment


                            • Chiar daca e nevoie de o distributie noua...putem fi siguri ca aia 125k km sunt reali? Si n-ai zis e diesel sau benzina?
                              InjectoR
                              Senior Member
                              Last edited by InjectoR; 10-05-15, 17:17.
                              Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                              … Jazz do it ...

                              Comment


                              • InjectoR are carte service cu reviziile trecute in ea....acum ca o fi chiar asa n-am de unde sa stiu mai ales in ziua de azi cand nimic nu mai este sigur ( se pun stampile pe la dealeri intr-o "veselie" totala fara ca ele sa fi trecut pe akolo sau mai bun sunt daune totale nu o data ci de mai multe ori) asa ca nu pot sa bag mana in foc . Dar tind sa cred ca sunt reali mai ales ca masina a fost cumparata de la noi si a circulat in tara , nu a fost adusa din strainatate. Si legat de motorizare este versiunea pe benzina de 1,8 140 cp. Masina este aceasta, poate o cunoaste cineva sau stie mai multe detalii despre ea:
                                http://www.autovit.ro/honda-civic-C36208202.html

                                Comment

                                Working...
                                X