Vreau (orice) Civic - discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salutare,

    Sunt si eu in cautarea unei Honda Civic model 2015-2016, EURO 6. Nu ma intereseaza neaparat numarul de kilometri, dar ma intereseaza ca masina sa fi fost intretinuta corect si sa nu fi suferit avarii (schimbare bara, vopsire bara, aripa, etc). Din toate anuntuirle prezente pe autovit sau olx, majoritatea au avut daune care sunt destul de greu de verificat. Singura care pare legitima ar fi cea de mai jos, dar pretul mi se pare exagerat avand in vedere pretul de achizitie. Imi aduc aminte ca oferta de la Honda si Meridian din 2016 vindea modelul respectiv in jur de 15k, iar sa ceri cu doar 1500 EUR in minus dupa 3 ani si jumatate mi se pare exagerat. Am verificat seria VIN pe site-ul RAR si apare ca CIV admis in Octombrie 2016. Ceva pareri, merita luata in calcul oferta, care credeti ca ar fi un pret potrivit.?
    Sigur, proprietarul face pretul, dar nu exista masina care in 3 ani sa nu piarda 25% din valoarea initiala.
    https://www.autovit.ro/anunt/honda-c...tml#d5c5210767

    Comment


    • Salut,
      Ca propietar al acestui model de peste 100 mii km mi se pare un pic dubios ca ambreiajul a fost deja schimbat= doamna de București. Pretul ar trebuii sa fie un pic mai jos, in jur de 12mii sa zicem dar am vazut si scoruri mai mari.
      Pana la revizia de 120mii nu ar trebuii sa ceara nimic extra, depinde si in ce stadiu sunt placutele si discurile de frana( eu am schimbat placutele dupa 100mii)
      -Daca manerele de la portiere pe interior nu sunt exfoliate, e foarte bine, iar daca a inceput deja sa se curete stratul de cauciuc nu te speria.
      - verifica capota pentru urme de lac sarit de la pietricele(vopsea si lac foarte subtire), daca nu are inseamna ca a fost folosita mai mult in oras(de aici si ambreiaj schimbat) sau a fost revopsita capota;
      - avand o vopsea subtire din fabrica e posibil sa vezi diferenta daca cumva a fost revopsita;
      - volanul daca pare uzat mai mult ca sigur a fost condus de un domn sau o doamna cu multe inele;
      In rest pare OK din poze, pe negru e imposibil sa iti dai seama.
      GHELA: '14 Honda Civic 4D ES 1.8 M/T, Taffeta White

      Comment


      • Originally posted by ghela View Post
        Salut,
        Ca propietar al acestui model de peste 100 mii km mi se pare un pic dubios ca ambreiajul a fost deja schimbat= doamna de București. Pretul ar trebuii sa fie un pic mai jos, in jur de 12mii sa zicem dar am vazut si scoruri mai mari.
        Pana la revizia de 120mii nu ar trebuii sa ceara nimic extra, depinde si in ce stadiu sunt placutele si discurile de frana( eu am schimbat placutele dupa 100mii)
        -Daca manerele de la portiere pe interior nu sunt exfoliate, e foarte bine, iar daca a inceput deja sa se curete stratul de cauciuc nu te speria.
        - verifica capota pentru urme de lac sarit de la pietricele(vopsea si lac foarte subtire), daca nu are inseamna ca a fost folosita mai mult in oras(de aici si ambreiaj schimbat) sau a fost revopsita capota;
        - avand o vopsea subtire din fabrica e posibil sa vezi diferenta daca cumva a fost revopsita;
        - volanul daca pare uzat mai mult ca sigur a fost condus de un domn sau o doamna cu multe inele;
        In rest pare OK din poze, pe negru e imposibil sa iti dai seama.
        Multumesc de raspuns!
        Cam la aceeasi suma as estima-o si eu, undeva in jur de 12k. Doamna conduce preponderent in oras si de aceea cred ca a schimbat ambreiajul, desi mi se pare destul de dificil sa strici un ambreiaj in 45000 de km. Probabil ca in jur de 12000 ii voi face oferta in situatia in care masina este in starea descrisa, orice alt pret peste este nerealist si as spune "pas".
        Asa este am vazut si preturi mai mari, dupa utilizare de 3-4 ani sunt proprietari care vor sa o vanda aproape cu acelasi pret cu care au cumparat-o.

        Comment


        • Ti se pare destul de dificil sa strici un ambreiaj in 45000 km? Am vazut ambreiaj distrus in mai putin de 7000 km. Respectivul avea la vremea aceea aprox. 58 ani iar plecarea de pe loc o facea cu viteza a III-a pentru ca „plecarea era mai lina”. Deci la 45000 km clar este vorba de ambreiaj patinat la greu. Pretul este intradevar foarte mare. Un pret just ar trebui sa fie la 11.000 - 12.000 euro (cel mult). Din ce am vazut nici optiunile nu sunt de top. La banii astia daca mai pui inca 2000 euro poti lua noul model fara prea mare efort.

          Comment


          • Optiuni avea ceva pentru vremea ei, fata de competitori, ca e varianta ES.Are extra fata de LS: pilot automat, keyless entry&go, trapa si xenon.
            Varianta de noua ES se vindea pe la 16.700( fara rabla) pret lista pe la 22.000,LS cu vreo 1500 mai putin, iar la automata nu mai stiu exact diferenta. Cred ca toate au fost masini care s-au vandut direct din stoc dealer, nu cred a configurat cineva acest model, sau a asteptat dupa el cateva luni. De exemplu a mea a fost fabricata in octombrie 2014 si pana in februarie 2015 a stat in showroom, de aici si diferenta CIV la anul de fabricatie.
            Daca vrei neaparat Civic din generatia 9 nu exclude nici varianta hatchback, stau un pic mai bine la calitate materiale interior din ce am observat, iar sedanul a stat mai bine pe mecanica din interviurile luate mecanicilor pe la revizii.
            Pentru oras e ok Civic ca e fasneata, de tavaleala, dar daca faci mult extraurban Accord-ul e de baza, e altceva.
            GHELA: '14 Honda Civic 4D ES 1.8 M/T, Taffeta White

            Comment


            • Se pare ca dupa ce am verificat masina de mai sus pe car vertical are vreo 50000 de km dati inapoi dupa primul an si resetat odometrul pe la 17000 km, plus 2 avarii estimate una intre 5000-10000 de lei, iar alta intre 10000 si 15000 de lei. Desi datele din car vertical sunt orientative, aplicatia estimeaza ca masina are undeva la 115000 de km.

              Prin urmare m-am orientat catre alt anunt si m-am inteles cu vanzatorul anuntului de mai jos:
              https://www.olx.ro/oferta/honda-civi...n-IDd9S9Z.html

              A acceptat si verificare la Autoklass Sibiu iar joia viitoare voi merge sa o cumpar. Din verificarile efectuate pe autoDNA si carvertical, masina are istoric verificat, kilometri ok, a mentionat de la inceput ca doar bara spate a fost revopsita si acest lucru apare si in rapoarte (avarii usoare pana in 2000 de lei in Iunie 2018). Sper ca si mecanicii de service sa confirme ca totul este ok si sa pot cumpara masina.

              Masina va fi condusa mai mult in oras cu iesiri in week-end catre autostrada, prin urmare cred ca mi se potriveste mai bine Civic-ul, mai ales ca suntem in general 3 persoane in masina si am nevoie de ceva mai mult spatiu in spate.
              skilton
              Junior Member
              Last edited by skilton; 21-02-20, 17:01.

              Comment


              • Verifica km doar in aplicatia RAR si la reprezentanta, pentru auto care a fost achizitionat din Romania, celelalte aplicatii nu te ajuta cu nimic, e posibil chiar sa iti dea informatii eronate. Masina avut Casco si e normal sa aiba mici reparatii estetice.E normal sa faci niste reparatii pe Casco inainte sa dai masina ca doar nu ai platit un serviciu degeaba, dar intri in zona "masina a avut daune", iar acest lucru nu il poti verifica decat ochiometric in Romania. Bafta la verificari!
                GHELA: '14 Honda Civic 4D ES 1.8 M/T, Taffeta White

                Comment


                • Salut, de ceva timp urmaresc anunturile auto atat pe acest forum cat si pe olx/autovit etc. Ma intereseaza in principal modelul Honda Civic VIII 1.8, de la primul proprietar(si chiar si o Honda Accord). La ce probleme ar trebui sa ma astept si la ce sa fiu atent? Am incercat sa ma uit peste acest topic, dar mi-ar lua ceva timp sa arunc o privire peste 200 de pagini.
                  Am vazut si variatia mare de preturi la Honda Civic VIII Type R, de la 6000 E, chiar pe acest forum https://hondafan.ro/forum/forum/mica...vic-type-r-fn2, pana la 12000E. Care ar fi cauzele?
                  Multumesc !

                  Comment


                  • Originally posted by teodorr View Post
                    Salut, de ceva timp urmaresc anunturile auto atat pe acest forum cat si pe olx/autovit etc. Ma intereseaza in principal modelul Honda Civic VIII 1.8, de la primul proprietar(si chiar si o Honda Accord). La ce probleme ar trebui sa ma astept si la ce sa fiu atent? Am incercat sa ma uit peste acest topic, dar mi-ar lua ceva timp sa arunc o privire peste 200 de pagini.
                    Am vazut si variatia mare de preturi la Honda Civic VIII Type R, de la 6000 E, chiar pe acest forum https://hondafan.ro/forum/forum/mica...vic-type-r-fn2, pana la 12000E. Care ar fi cauzele?
                    Multumesc !
                    E 300 - 400 de lei o verificare la Honda Nord/ Asko. Cea mai simpla varianta sa afli daca se merita sau nu sa cumperi o Honda. Cel putin daca esti din Bucuresti.

                    Comment


                    • 2020 Honda Civic facelift – spec-by-spec comparison

                      https://paultan.org/2020/02/28/2020-...ec-comparison/

                      FIRST LOOK: 2020 Honda Civic facelift with Sensing in Malaysia – three variants offered; RM114k-RM140k

                      https://paultan.org/2020/02/27/first...rm114k-rm140k/

                      DRIVEN: 2020 Honda Civic facelift – same, but more

                      https://paultan.org/2020/02/25/driven-2020-honda-civic-facelift-same-and-more/

                      ---------------------


                      15 Things To Consider Before Buying That Cheap Honda Civic

                      https://www.thethings.com/things-to-...p-honda-civic/

                      Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                      ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                      Comment


                      • E interesat cineva de un Civic 5D 2007 1.8 benzina manual cca 70.000 km reali? Vreau nu vreau, renunt la o Honda.
                        ....

                        Comment


                        • Va salut,
                          Revin dupa mult timp. In primavara lui 2019 am fost la un pas sa achizitionez civicul 5d. Ulterior unor cautari amanuntite am decis sa renunt la achizitie din cauza multor probleme intampinate de posesori, gen consum de ulei nejustificat, probleme reteaua electrica, probleme cu farurile si senzorii, greierasi in habitaclu, etc

                          Doresc totusi sa revin la dragostea civic si doresc sa achizitionez acest 5d facelift 2020 de la reprezentanta, de nou.
                          Intrebare : avem upgrade-uri serioase dpdv tehnic la facelift comparativ cu modelul anterior ? ori se manifesta in continuare acelasi probleme.
                          mentionez ca am aruncat un ochi prin forum , in x, dar nu am gasit nimic relevant.

                          va rog si va multumesc

                          Toate gandurile bune tuturor

                          Comment


                          • Salutare! Știe cineva mașina din anunțul de aici: https://www.autovit.ro/anunt/honda-civic-ID7GCsH4.html ? Sau dacă nu, ce părere aveți de mașina din anunț (preț, dotări, km)? Mulțumesc!


                            Comment


                            • salutare baieti.
                              ce parere aveti de aceasta? https://www.autovit.ro/anunt/honda-civic-ix-ID7GCqrd.html#00b5149a34
                              e scumpa, e ieftina, e normal pretul?


                              vreau pt tatal meu una.
                              aveti vreo recomandare de model, motor?
                              The Only Easy Day Was Yesterday

                              Comment


                              • Salut tuturor, ma bate gandul sa cumpar masina din titlu, puteti sa ma ajutati cu niste chestii la care sa fiu atent cand o iau?

                                Comment

                              Working...
                              X