Vreau (orice) Civic - discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Asa de curios ce are cea de la Ct?

    Știe cineva ceva de cea de București?
    Istoric ceva etc?

    Am incercat să iau legătura cu Totolino.
    Am dat mesaj privat care nu apare īnsă īn Sent

    Poate că sunt prea nou pe aici nu am voie
    exceswater
    Junior Member
    Last edited by exceswater; 30-03-18, 10:28.
    «Fericire pentru toţi, pe gratis, şi hai să nu plece nimeni supărat!»
    Caut pe Google la cerere. Prețuri decente.

    Comment


    • Nu stiu daca poti citi postarea: https://www.facebook.com/groups/hond...0134232714180/

      Ti-am facut un screenshot aici: https://imgur.com/a/pZcI9

      Comment


      • Originally posted by erich View Post
        Ulei OEM Honda MTF.
        Merge foarte bine Amsoil MTF https://www.amsoil.com/shop/by-produ...n-fluid-5w-30/
        https://www.amsoil.com/msds/mtf.pdf
        cel mai taran taran, este taranul de la oras !

        Comment


        • Bună ziua!

          Sunt interesat de achiziționarea unui Civic (generatia a 8-a) cu motor de 1.8, pe benzina, cutie manuala, din anii 2009-2010.

          Din ce am citit pana acum, generatia a 8-a prezinta anumite minusuri (mai importante):
          a) motor (a fost si un recall am observat, cica doar pana la modelele din 2009);
          b) vopseaua;
          c) suspensia rigida;
          d) treapta a 3-a (desi nu cred ca pentru modelul european/aplicabila ptr. anii 2009-2010);
          e) airbag-ul Takata;
          f) uzura neuniforma a cauciucurilor (se pare cauzata de geometria suspensiei pe spate)
          g) scartait de la ambreiaj;
          h) sunete (care nu ar trebui) cand se vireaza.
          http://www.hondaproblems.com/tsbs/Civic/2010/

          Vă rog să īmi spuneți referitor la aceste (potentiale) probleme ce credeti/daca le-ati intampinat/cum se pot ameliora.
          Referitor la vopsea, am observat ca s-a emis de Honda o decizie de extindere a garantiei/TSB (dar de Honda SUA), aceasta operand ptr anumite masini identificate dupa VIN. Nu cred ca am identificat o baza de date (pe internet) cu toate aceste VIN-uri pentru aceasta problema. Stii vreo baza de date, eventual care sa cuprinda si alte probleme/recall-uri? Totodata, in unele articole de pe internet identificate se face referire la anumite vopsele ca ar fi problematice (http://www.8thcivic.com/forums/mecha...-14-034-a.html).

          Motorul are vreun minus, implica vreo atentie deosebita? Are scut? M-ar interesa si un consum din experienta, eventual si intr-un oras mai aglomerat.

          Bineīnțeles, sunt interesat și de alte alte piese/probleme ale mașinii și funcționarea lor īn timp, inclusiv dotări/accesorii. Nu fac o enumerare pentru a nu omite ceva; oricum, fiind posesori, cunoașteți mai bine mașina. Posibil voi să fi observat și avantajele unor accesorii, opțiuni pe parcursul utilizării mașinii (pe care nu le-ați anticipat la momentul achiziționării). Daca e cazul, vă rog să menționați pentru a le avea īn vedere.

          Īntrucāt voi cumpăra mașina la māna a 2-a (voi merge īn Germania), vă rog să īmi spuneți la ce ar trebui să fiu atent cānd inspectez mașină [dacă anumite probleme (ori germenii lor) pot fi identificate la o analiză a mașinii oarecum sumară; nu pot face o plimbare de 500km cu mașina]. Eventual, sfaturi de negociere (capcane; autohouse-uri rele/bune; etc.).

          Dacă apreciați alte informații utile, sunt binevenite. Vă mulțumesc anticipat! O zi frumoasă!

          Comment


          • a) nu e cazul
            b) "asa e la toate" cu vopsea pe baza de apa
            c) corect (la hatch), n-ai ce face
            d) nu e cazul
            e) recall - s-a reparat si inca se repara gratuit (daca nu a fost fostul proprietar) inlocuind capsa detonatoare
            f) fals - a fost la unele pe fata, dar de la pregatirea proasta de vanzare (practic o luai cu presiune foarte mare in roti)
            g) se poate rezolva prin gresare (daca e incipient) sau inlocuire master cylinder
            h) sunete e mult zis... pot fi troncaneli de la denivelare in curba la viteza mica (de schimbat flase si verificat amortizoare) sau mici probleme la caseta de directie (la sedan in special)

            E o masina corecta, fiabila, atata timp cat esti multumit de cum merge nu ai cum sa dai gres.

            Ai sintetizat destul de bine "bug-urile". Nu prea sunt de adaugat...
            E posibil la unele modele sa nu fie bine prinse contactele la display-ul radio-ului.
            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

            sigpic

            Comment


            • Multumesc de raspuns!

              Preliminar, nu ma pricep la masini/tehnica. Incerc de acum sa recuperez; deci, cu rabdare cu mine.
              b) si ce masuri de protectie sunt? (spalat doar cu apa? spalat mai rar? am vazut ca nu se recomanda nici ceara.) Deci e o problema la toate civic-urile (indiferent de an ori culoare).
              c) cat de neplacuta e senzatia?
              f) totusi s-a emis un TSB (nr. 01-008) pe aceasta problema, iar remediul a implicat ceva mai mult decat reducerea presiunii (Install a rear upper control arm kit, replace the flange bolts, replace the worn tires (see the Tire Replacement Information chart on this page), and do a four-wheel
              alignment.) Cat costa schimbarea unui master cylinder (eventual, inclusiv manopera). In afara de scartait, pot fi alte simptome pentru a afla daca e o problema. Cat de frecventa e aceasta problema?
              h) nu stiu daca m-am exprimat corect. M-am referit la sunete venite de la volan/directie. Stii cat costa o schimbare a cutiei de directie?

              Tu ai intalnit/remediat aceste probleme? Un cost?
              Alte sfaturi legate de achizitie?
              Si...poate daca ai timp, as fi incantat sa merg cu un Civic, 1.8.

              Comment


              • Salutare.

                Am găsit o Honda Civic decentă zic eu, īnsă mă neliniștește puțin cutia Ishift, am īnțeles ca sunt probleme cu ele destul de costisitoare. Care are experienta cu asa ceva? S-a mai ieftinit reparația? Cum se poate verifica aceasta cutie ?

                E cineva pe aici din Tārgu Jiu? Cum sunt cei de la Honda service de acolo, Inidan vad ca se numește reprezentanta ?
                exceswater
                Junior Member
                Last edited by exceswater; 10-04-18, 11:23. Reason: Corectare
                «Fericire pentru toţi, pe gratis, şi hai să nu plece nimeni supărat!»
                Caut pe Google la cerere. Prețuri decente.

                Comment


                • @excesswater
                  Ceva probleme pot fi, dar la i-Shift s-au cam rezolvat din soft. In rest e o manuala robotizata, deci ambreiaj de schimbat, trepidatii iarna (la unii)... Nimic iesit din comun (care sa afecteze masina sau in afara unei uzuri normale).

                  @cdcc
                  b) e o problema la toate masinile din lume, vopsite cu vopsea ecologica. Pentru un plus de protectie -> un soft polish + ceara de protectie.
                  c) depinde cu ce masini ai mers si cum ti se pare tie "normal". Pentru mine nu e deloc o problema.
                  f) probabil pe o serie limitata de masini. la a mea nu a fost acest recall
                  h) nimic ciudat in volan, dimpotriva. caseta de directie repet avea probleme mai mult pe sedan (nu stiu ce vrei) A mea are 175k km si nu am nici o problema.
                  '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                  sigpic

                  Comment


                  • exceswater
                    trebuie sa faci cumva sa mergi cu un ishift
                    mie mi-a fost imposibil sa ma obisnuiesc cu cutia respectiva
                    nu se comporta deloc prietenos pentru cineva care este obisnuit cu AT cu convertizor de cuplu (DSG nu mai vorbim)
                    "Ethics. That's always so inconvenient."
                    Cal Lightman

                    Comment


                    • @cdcc

                      Exista firme care ofera servicii de verificare a unei masini second-hand:
                      -Dekra: https://www.dekra.de/de-de/dekra-sie...uchtfahrzeuge/
                      -TÜV SÜD: https://www.tuev-sued.de/auto-fahrze...o-privat-check
                      Totusi, cred ca aceste servicii sunt pentru cazul in care se cumpara de la privat.

                      Daca alegi sa cumperi de la un Händler, cred ca trebuie sa primesti garantie. Trebuie citit cu atentie contractul de vanzare-cumparare si vazut ce este mentionat.
                      Daca doresti sa mergi ''mai la sigur", eu ti-as recomanda reprezentanta Honda (vezi aici: http://www.hondagebrauchtwagen.de/go...lltype=2||3||5 ) sau Honda-Händler. Preturile sunt simtitor mai mari decat la privat, dar ai o marja de siguranta mai mare (teoretic).

                      Eu, de exemplu, am preferat sa cumpar de la privat si sa risc oarecum, mai mult. M-am bazat pe ochi, ureche si instinct

                      Avand in vedere ca nu e masina noua, nu te astepta sa fie perfecta. Insa modelul este unul mai mult decat ok, si daca ma uit unde se afla preturile si compar cu alte modele de la alte marci, gasesti foarte putini competitori demni de luat in seama. Si am zis foarte putini, fiind generos.

                      Contra-intrebare: te aventurezi singur sau ai pe cineva care s-ar pricepe sa evalueze mai bine starea tehnica?

                      Comment


                      • Multumesc!
                        Mai merg cu cineva care se ocupa de reparat masini (Mercedes-uri).
                        O sa caut si la dealeri.
                        Ce spuneti de astea: http://www.hondagebrauchtwagen.de/go...=1&version=300

                        https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/d...2-d74b1768cfd9


                        Dar imi fac griji din cauza vopselii; nici nu am garaj.
                        Tu ce probleme ai avut cu ea?
                        Ce ar trebuie sa verific la masina in principal cand merg sa o vad?

                        Comment


                        • Am avut si eu un Civic din 2010, Type S, negru. Vopseaua nu e chiar o problema. Hai sa fim seriosi, se zgaraie oricum caci traim intr-o tara murdara si plina de oameni care nu dau 2 bani pe masina altuia. Dar mizeria si calitatea drumurilor duc la problemele astea. Acum depinde si ce pretentii ai. Eu nu am avut probleme cu vopseaua, mai putin ceva defecte mecanice provenite de la ce am spus inainte. Tot de la drumuri putem concluziona si rigiditatea masinii. Cand mergi intr-un oras cu drumuri decente, nu vei sesiza mare lucru. Daca mergi pe drumuri rele, clar nu e ca un Golf cu roti de 15.

                          Legat de anii masinii, acum cateva zile m-am intalnit cu un coleg nou de forum care a achizitionat un Civic din 2007. Da, vopseaua era imbatranita si sarita pe vreo 2-3 elemente. Dar are 11 ani masina. Cine e atat de pretentios la cum arata o masina la 11 ani, scoate bani si 1) o revopseste 2) o foliaza. In schimb mergea foarte bine si fara probleme de caseta sau ambreiaj. Eu le-am avut pe amandoua in schimb. Loto 6/49.

                          Spor la achizitie. Cu siguranta o masina din Germania intretinuta va arata destul de bine, cel putin la exterior. Vezi sa aiba un trecut transparent si cu intretinerile la timp.
                          '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
                          ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
                          ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

                          Comment


                          • Salutare, urmeaza in perioada urmatoare (cateva luni probabil) sa trec pe un 5D FK2 A/T(nu i-shift). Este cineva din Iasi aici ce ar fi dispus la un "test drive", contra unei beri of course? Sunt curios de model, cum se comporta, confort etc, chestii pe care as vrea sa le vad si live inainte de a cumpara. Thanks!

                            Comment


                            • Scrie si pe grupul de Facebook. AdrianFK2 avea A/T sau I-Shift (nu stiu exact care dintre, clar nu era manuala). Raspunde mai des pe grupul de Facebook. Sigur te va ajuta cand are timp
                              '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
                              ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
                              ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

                              Comment


                              • Are i-shift
                                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X