Vreau (orice) Civic - discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Masina din Germania la 55.000 de km din 2006?!
    Curios, piata potentialilor fraieri e inca mare.

Comment

• A fost condusa de o batranica, care mergea cu ea doar duminica la biserica... Daca biserica se afla la 25 km de casa, si daca mergea si sambata, si duminica, atunci cam da kilometrii astia.
      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

Comment

• Originally posted by motor aspirat View Post
        Buna prieteni,
        Sunt pe cale sa achizitionez un civic 1.8 i-vtec
        Am gasit in germania o masina la 55 de mii de km din anul 2006 la proprietar privat. 5500 de euro
        Vreau sa imi spuneti daca merita sa fac aceasta investitie?
        Multumesc!
        Masina nu e "investitie", doar daca e "ceva rar sau vechi", careia sa-i creasca valoarea.

Pot fi reali km, daca masina are TUV/HU/AU in regula.
        Parerea mea e ca sunt multi bani pt o masina de 12 ani, km putini valoreaza cat o ceapa degerata, par "suspect de putini", desi poate sunt reali, masina se uzeaza mai mult cand sta.

Comment

• La pretul mentionat poti gasi Honda Civic in Germania, din anul 2006, dar cu motor de 1.4 si cu ceva mai multi km parcursi. Avand in vedere si faptul ca nemtii (pardon, turcii, polonezii si croatii) dau fix o ceapa degerata pe felul cum va arata anuntul de vanzare, surprize sunt posibile...
          Wagner
          Senior Member
          Last edited by Wagner; 03-10-17, 13:52.
          Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

Comment

• La masini, singura investitie sigura e un Ferrari rar... ii creste pretul in cativa ani destul de bine...
            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

sigpic

Comment

• Pai daca tot glumiti de Germania (pe buna dreptate) cer si eu un sfat de la Hondari, sau si mai bine daca ar fi pe aici, de la Hondare
              Sunt in cautare, sau si mai corect inpreuna cu sotia, suntem in cautare de un Civic automat pentru ea.
              Jazz-ul din dotare i se pare prea inalt, ea fiind destul de mica de statura si slabuta.
              Daca ar fi sa faceti o recomandare pentru o persoana care face naveta in oras zilnic si cateva iesiri mai lungi (sa zicem 2-3 pe an) dintre modelele de Civic transmisie automata ce ati recomanda? Cred ca nu va depasi 10k km pe an, sa fie un model fiabil (ca sa nu-mi dau mie multa treaba), probabil o va tine cel putin 5-7 ani sau chiar pana pica de tot (10-15 ani daca va merge), consum decent in detrimentul puterii (nu o intereseaza liniutele), sa fie cat se poate de manevrabil si practic pentru spatiile inguste de prin oras.
              Nu este graba, avem rude in Germania si chiar cauta pe la persoane fizice, dar orice sfat de la pasionatii de pe aici este aur curat!
              Multumesc in avans pentru cine-si face timp sa posteze cate ceva.
              Cu stima.

PS> si da am citit toate cele 168 de pagini deja
              ...
              I know nothing about Honda engines, but simply I love it!

Comment

• https://www.mobile.de/ro/Automobil/H...250971011.html
                https://www.mobile.de/ro/Automobil/H...238315775.html

civic hatch care sa aibe cutia clasica cu covertizor de cuplu, poate ma insel la modelele de mai sus. I-shift are pareri f proste, iar cvt-ul ar fi alta varianta.

Comment

• CVT nu exista la Civic gen. VIII si IX. Generatia VIII pre-facelift are cutie robotizata (I-Shift) - 2007-2008(poate si un pic din 2009), iar facelift-ul (2009-2011) are cutia automata "clasica" cu 5 trepte(care este si pe Accord sau CR-V.
                  Generatia IX vine numai cu cutia "clasica" (despre care am impresia ca este identica cu cea de la modelul anterior - daca gresesc, mea culpa).
                  Daca vrei Civic gen VIII cu cutie automata, cauta unul dupa 2009, clar.
                  Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

Comment

• bad post
                    Last edited by mib404; 07-10-17, 22:38.

Comment

• @mib404: Honda Logic e Honda Civic?
                      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

Comment

• din ce stiu eu nemtii nu prea merg cu benzinarele,,proprietarul sigur avand si o masina diesel pentru drumuri lungi.
                        din ce am citit am inteles ca masina asta este foarte rigida avand suspensie semi independenta ca la o masina low cost.
                        asta ma pune pe ganduri dar motorul v tec ma trage sa o cumpare
                        masina are doar 55 de mii de km si e din 2006...masina detine tuv

Comment

• Neamtul nu spune din propie initiativa daca a fost lovita masina insa daca-l intrebi precis va fi obligat sa spuna iar daca minte suporta rigorile legii. Asta ca sa te linistesti in privinta accidentelor. Bineinteles ca daca nu este primul propietar nu poate stii toata istoria. Indicat ar fi sa mergi cu un vorbitor de limba foarte bun. Unii nu vor sa aibe de-aface cu strainii.

Comment

• TUV - ul se poate "face" si acolo cum se face ITP-ul la noi in anumite locuri.(cu asta am incheiat subiectul)
                            Cat e de rigida sau nu, asta isi da seama fiecare dupa o tura cu masina respectiva. Comparata cu alte masini din clasa ei, este intra-adevar un pic mai rigida, dar nu exagerat. Exista solutii garla pentru modificarea suspensiei, chiar aici pe forum vei gasi experientelor celor care au incercat.

Comment

• nu sta neamtul sa dea km inapoi la masina asta garantez eu

Comment

• sa inteleg ca eu sunt un fraier ca tin sa cred ca km sunt reali...
                                mersi dar nu are rost sa ne injuram pe aici
                                pentru vtin este comentariul

Comment

Working...
                                X