Vreau (orice) Civic - discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
    bobescu25
    Senior Member

  • bobescu25
    replied
    Am fost azi la toyota timisoara, sa vad corolla 2019 sedan hybrid. Stiu ca nu se compara cu civic din punct de vedere al sportivitatii, dar consumul de 4.5 wltp combinat ma tenteaza tare, precum si stress free la schimburi timpuri de ulei. Mai mult decat atat vine si pe combi. Pretul pentru 1.8 hybrid combi, la o echipare similara cu civic elegance cvt, este tot similar, 24900 + 320 culoarea. Ce are in plus, sunt cauciucuri premium michelin, geamuri fumurii spate si laminate fata, pentru comfort termic si acustic plus roata de rezerva și faruri cu led. Doamna nu era sigura daca are navi si android auto pe echiparea asta. In rest sistemele de asistenta erau la fel, minus senzori fata parca. Motorul termic are 98 cai si 142 nm iar cel electric 70 cai si 160 nm. Portbagajul la combi e de 598 l, iar la sedan 470.Primeste la rabla hybrid 2000 euro, e scutit de impozit in timisoara si telpark, sistemul de plata de aici. Un schimb de ulei face 400 ron. Vine cu 6 ani garantie bara la bara sau 200.000 km, iar la baterie pana la 10 ani, daca ii fac check suplimentar la ei. Bateriile ar fi aproximativ 2000 euro. Stiu priusiuri in timisoara pe taxi, cu sistem similar, ce au trecut de 500.000 km cu bateriile originale. Ce nu mi-a placut este spatiul interior, daca in cazul civicului sedan m-a uimit prin spatiu si cat de aerisita era, aici am avut un feeling claustrofob de-a dreputul, foarte ingusta masina, si plafonul era cam aproape de cap decat as fi vrut in fata, si am doar 182 cm, scaunul era la minim jos. In spate capul era lipit de plafon la sedan, la combi nu ar fi o problema. Scaunele spate nu se compara cu cele comfortabile de pe civic, iar spatiu la picioare este mai mic la toyota. Hyundaiul i30 2014 al prietenei e mare in comparatie cu toyota si in fata si in spate. Gen muuult mai aerisit in fata.

    Saptamana viitoare vreau sa dau avansul la civic sedan, dar ca sa fiu impacat fac si un test cu noua corolla, deja m-am programat. Revin cu impresii. Pana atunci va las niste poze.
    https://photos.app.goo.gl/yjs3xho8xZX64FfZ9
    bobescu25
    Senior Member
    Last edited by bobescu25; 17-02-19, 09:44.

    Leave a comment:

  • Dumida1
    Senior Member

  • Dumida1
    replied
    Originally posted by ticker View Post

    Da, umflaturile de sub faruri de pe bara sunt de la acoperitoarele pentru sistemul de splare al farurilor, care s-au pus doar la farurile cu Xenon. Asta daca nu le-a lipt vreun samsar cu superglue...

    Trebuia sa te uiti dupa echipare... doar Executive avea Xenon. Alte echipoari cu Xenon sunt f. rare (ex. Lifestyle la generatia trecuta).

    Daca tot ai luat-o bafta! Sa fie totul OK.
    Ok, am intels. Am zis Pass la Civic-ul negru din Oradea, erau cateva chestii de rezolvat la ea si mai erau unle chestii ce mi se pareau dubioase.

    Aceea pe care am rezervat-o in Germania, nu are acele umflaturi, deci nu are Xenon. :|

    Mersi.

    Leave a comment:

  • ticker
    Administrator

  • ticker
    replied
    Originally posted by Dumida1 View Post
    In anunturile din germania, nu specifica nici unul daca are faruri cu xenon sau nu. Cum poti sa-ti dai seama din poze daca are... ?
    Unele au niste proeminente sub faruri, acelea sunt spalatoare de faruri ?

    Mersi.
    Da, umflaturile de sub faruri de pe bara sunt de la acoperitoarele pentru sistemul de splare al farurilor, care s-au pus doar la farurile cu Xenon. Asta daca nu le-a lipt vreun samsar cu superglue...

    Trebuia sa te uiti dupa echipare... doar Executive avea Xenon. Alte echipoari cu Xenon sunt f. rare (ex. Lifestyle la generatia trecuta).

    Daca tot ai luat-o bafta! Sa fie totul OK.



    Originally posted by bobescu25 View Post
    Am mai fost prin targ- reprezentante sa mai iau pulsul pietei. Mi s-a facut o oferta surprinzatoare la mondeo 5, 1.5 automat, cu sync 3, incalzire in parbriz, parcare auto la 22.000 euro. AM facut test cu mondeo, dar nu pot sa zic ca a fost la fel de wow ca si testul cu honda sedan cvt. Parea o masina mai comuna, barca, si putin submotorizata. Dar e mai practica datorita haionului, mai insonorizata. Pe suspensii nu mi s-a parut ca absorbea la fel de bine ca honda. Nici nu a parut la la fel de fain la condus, sprintena. Calitatea materialelor a fost buna, dar nu mult peste honda. La fel si in cazul spatiului interior, nu mi s-a parut peste civic, stiu ca e suprinzator. Scaunele mi s-au parut mai faine la civic.

    La skoda octavia 1.5 style, faruri led, dsg, si mai ceva optiuni la 21.500, dar e lunga asteptarea pe ea, cam 6 luni. E cerere mare. Urmeaza un test.
    Mazda 3 2019, o cam exclud , 2.0 si doar 120 cai, cu toate ca cred ca este foarte fiabil motorul.

    Legat de fiabilitatea la civic inca am emotii cu oil dilution, fiabilitatea cvt si schimburile prea dese cu ulei. Un schimb la 12.000 minim mi s-ar parea rezonabil, dar nu 2 in 15.000. Mie mi se pare absurd. Inca cantaresc daca sa dau sau nu avans. Ca si wow factor, civic mi-a placut cel mai mult pana acum.
    Ca fapt divers, si 1.5T de la Ford si Skoda sunt cu injectie directa si au intr-o anumita masura buba cu oil dilution si revizii mai dese. De bine, de rau, la Civic nimeni nu s-a plans de o problema cu Oil Dilution, doar cu reviziile dese...

    Leave a comment:

  • Dumida1
    Senior Member

  • Dumida1
    replied
    Pana la urma am gasit un Civic 2008 in Germania teoretic maine ii face pick-up-ul si Sambata ar trebui sa ajunga, daca masina este conform anuntului.

    Leave a comment:

  • bobescu25
    Senior Member

  • bobescu25
    replied
    Am mai fost prin targ- reprezentante sa mai iau pulsul pietei. Mi s-a facut o oferta surprinzatoare la mondeo 5, 1.5 automat, cu sync 3, incalzire in parbriz, parcare auto la 22.000 euro. AM facut test cu mondeo, dar nu pot sa zic ca a fost la fel de wow ca si testul cu honda sedan cvt. Parea o masina mai comuna, barca, si putin submotorizata. Dar e mai practica datorita haionului, mai insonorizata. Pe suspensii nu mi s-a parut ca absorbea la fel de bine ca honda. Nici nu a parut la la fel de fain la condus, sprintena. Calitatea materialelor a fost buna, dar nu mult peste honda. La fel si in cazul spatiului interior, nu mi s-a parut peste civic, stiu ca e suprinzator. Scaunele mi s-au parut mai faine la civic.

    La skoda octavia 1.5 style, faruri led, dsg, si mai ceva optiuni la 21.500, dar e lunga asteptarea pe ea, cam 6 luni. E cerere mare. Urmeaza un test.
    Mazda 3 2019, o cam exclud , 2.0 si doar 120 cai, cu toate ca cred ca este foarte fiabil motorul.

    Legat de fiabilitatea la civic inca am emotii cu oil dilution, fiabilitatea cvt si schimburile prea dese cu ulei. Un schimb la 12.000 minim mi s-ar parea rezonabil, dar nu 2 in 15.000. Mie mi se pare absurd. Inca cantaresc daca sa dau sau nu avans. Ca si wow factor, civic mi-a placut cel mai mult pana acum.

    Leave a comment:

  • Dumida1
    Senior Member

  • Dumida1
    replied
    In anunturile din germania, nu specifica nici unul daca are faruri cu xenon sau nu. Cum poti sa-ti dai seama din poze daca are... ?
    Unele au niste proeminente sub faruri, acelea sunt spalatoare de faruri ?

    Mersi.

    Leave a comment:

  • bobescu25
    Senior Member

  • bobescu25
    replied
    Sunt foarte multi bani si vreau sa fie cea mai buna alegere pentru mine. Deocamdata vad ca are multe avantaje, look misto, merge misto, e spatioasa, dotata ca optiuni, dar din ce am vazut aici lumea nu este prea happy si asta ma ingrijoreaza.. . Tocmai din cauza fiabilitati am decis sa sar de vw, skoda, ford sau renault. Mai raman de luat in calcul honda, kia, mazda si dintre asta civicul imi place cel mai mult. Intr-adevar ma tenteaza si noua mazda 3, dar la aceiasi bani are cu 60 cai mai putin, 100 l mai putin la portbagaj. Tehnologia si calitatea materialelor poate e mai misto la mazda, fiind si mai noua, motorul de 2.0 aspirat imi inspira mai multa incredere de fiabilitate, are si niste ani in spate. Ce ma tine la honda ar fi speranta ca totusi de cand s-a lansat masina s-au mai rezolvat din probleme. Cauciucurile pot fi schimbate ulterior, folie se poate pune pe geamuri, usile si cotiera se imbraca usor, becurile se pot scihmba cu unele mai performante philips sau osram. Cu un efort minim, rezolv singurele deficiente pe care le vad se pot rezolva. Ideal era sa vina fara compromisurile astea din fabrica.

    Leave a comment:

  • BV26CAT
    Senior Member

  • BV26CAT
    replied
    Originally posted by bobescu25 View Post
    sunt in dubii, mazda 3 sedan modelul nou 2019 apare in vara, iar de civic din ce am citit sunt putin ingrijorat de calitatea fabricatiei.
    Pai daca esti asa ingrijorat si de oil dilution si de tapiserie si de vopsea si la test drive ai mers in eco mode si nu ai depasit 3000 de ture...n-o mai lua ca nu merita. Adica banii is multi. Foarte multi. Cu 10-12.000 mai bine iei un Golf 7 de 3 ani vechime cu ceva motor TSI fara filtru de particule (ala de 1.4 122 de cai ii perfect pt 25 km eco mode prin oras zilnic). Si de restu de bani te duci in concedii si te relaxezi si scapi de griji. Cu masina noua in zilele de astazi nu e usor. Autoklass is buni de revizii, si cam atat, sa nu iti faci iluzii ca te vor ajuta in garantie daca se intampla ceva. O sa iei drumul Ungariei sau la Bucuresti la Asko. O sa ti-or loveasca toti aia fara de griji care deschid usile ca in camp in parcare la magazin sau serviciu. Reviziile is la maxim 10.000 km si costa cam 1000 ron. Deci faci cam doua pe an daca mergi mult in oras. Vopseaua (adica lacul) nu cred ca l-au imbunatatit din 2012 de cand am luat-o pe a mea, ca in cultura japoneza estetica nu e egala cu fiabilitatea asa ca nu le pasa ce se intampla odata masina vanduta. Adica o sa fie zgariata de la prima intalnire cu pielea de sters din spalatoriile noastre.

    Acu scuzati sarcasmu, mai facem haz si noi ca viata e grele. Multa bafta cu alegerea pe care o sa o faci si sa ne intalnim sanatosi prin trafic in Timisoara

    Leave a comment:

  • bobescu25
    Senior Member

  • bobescu25
    replied
    Am fost azi la test cu elegance manual si pot da zic că nu am fost la fel de impresionat ca și cu cvt, venind de pe Mondeo diesel mk3 manual. Din nou am mers pe eco, masina era noua, avea 26 km. mașina anterioară avea cauciucuri conti de iarnă și era destul de silențiosa. Acum am mers cu renumitele Bridgestone, si sunt zgomotoase... . Legat de materiale de pe uși și cotiera am găsit soluția pe aliexpress și din poze arata bine. O mușama special decupata ce se lipește cu un dublu adeziv. Arată as zice 95% stock. Este pe mai multe culori, la fel și cusăturile. Sunt foarte multe accesorii pentru Honda acolo. De la tips de evacuare, la huse piele, huse uși piele, praguri carbon sau oglinzi.

    ​​RON 101.21 16%OFF | SUNFADA High Quality PU Leather Case Protective Sleeve Car Covers For HONDA CIVIC 10TH 2016 2017 Center Storage Box Update
    https://s.click.aliexpress.com/e/bUiA1SSy
    bobescu25
    Senior Member
    Last edited by bobescu25; 06-02-19, 21:44.

    Leave a comment:

  • closchkutza
    Senior Member

  • closchkutza
    replied
    La capitolul tapiserii, mie nu mi se pare nimic aiurea vs fosta masina, materialul este foarte asemanator si cu un pic de grija, la 200.000km arata aprope ca noua. Asa ca eu nu pot spune ca este prost, mi se pare o chestie subiectiva oricum.
    Legat de plastice, din ce inteleg de la tine, tu ai o problema cu modul in care sunt asamblate, mai mult decat calitatea lor intrinseca. Asta pentru ca poti avea plastice "de calitate" (orice ar insemna aia) si tot sa ai greieri peste tot sau plastice din cele mai triste (gen Matiz) si sa nu ai nici un greier.
    Revin asupra faptului ca problemele par mai degraba legate de asamblare si quality check facute in graba decat de calitatea materialelor folosite. Asta pentru folosind aceleasi materiale / piese se obtin atat rezultate bune cat si rezultate nasoale.
    La a mea din cate am vazut nu am imbinari dubioase pe nicaieri exceptatand luftul de la stalpul A / bord care se vede doar cu usa de la sofer deschisa. Si nici greieri nu am pe undeva inca.
    Altfel dpdv materiale folosite mi se pare mediu, nici prea prea nici foarte foarte insa nu cred ca se pune problema de materiale foarte proaste. Atunci de alte Kia cu bord din plastic dur la aproape 40.000 EUR ce sa mai zicem, ce materiale au?

    Leave a comment:

  • aalex691
    Senior Member

  • aalex691
    replied
    Originally posted by closchkutza View Post
    In afara de textilul de pe cotiera sunt destul de curios sa stiu cam care sunt materialele acelea foarte proaste la interior.
    Si cel de pe scaune mi se pare la fel de prost.. In afara lor, plasticele de la consola centrala mi se par la fel de proaste, la mine scartaie constant cate o bucata, la fel pe sub volan pe la imbinari, la fel deasupra bordului imbinarile cu plasticele de pe stalpi. Tapiteria plafonului la fel mi se pare gandita... NOT la cum e prinsa cu acei arici de plastic care scartaie intr-una...

    Leave a comment:

  • alexme24
    Senior Member

  • alexme24
    replied
    mie siner 2.0 cu 120 CP mi se pare foarte aiurea. Ai motor mare, dar putere nema, pe cand la un motor turbo deja ai mult mai multi cai.

    Leave a comment:

  • closchkutza
    Senior Member

  • closchkutza
    replied
    In afara de textilul de pe cotiera sunt destul de curios sa stiu cam care sunt materialele acelea foarte proaste la interior.
    Cat despre trapa, nu toate au probleme cu zgomotele. Sunt cateva sport plus-uri printre care si a mea, in care este liniste.

    Leave a comment:

  • bobescu25
    Senior Member

  • bobescu25
    replied
    sunt in dubii, mazda 3 sedan modelul nou 2019 apare in vara, iar de civic din ce am citit sunt putin ingrijorat de calitatea fabricatiei.

    Leave a comment:

  • aalex691
    Senior Member

  • aalex691
    replied
    Oil dilution pare sa fie insa nu la nivelul CRV, cel putin deocamdata, calitatea materialelor la interior f proasta, compresorul de AC suiera la majoritatea, nu stiu cum e la sedan ca trapa e mai mica parca, dar la hatchback scartaie si pocneste de zici ca se sparge(de verificat), revizii posibil la 6-7000km. Cel mai probabil are filtru de particule. Si eu testasem mazda 3 iar fata de civic mi s-a parut mai...”sobra” la interior insa mai bine construita, mai solida cumva si mult mai putin fun to drive.

    Leave a comment:

Working...
X