Vreau (orice) Civic - discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Originally posted by botz View Post
    Levi.s ia fix ce iti convine . Spuneam prin primele mele posturi ca daca as fi ascultat stanga/dreapta sau comentatori/chibiti auto nu imi luam Honda Civic never.
    Daca iti pui intrebari pt o masina din 2015 ca are zgarieturi ia masina noua . Sau nu .
    Daca vii de pe SDI 1.9 Honda e racheta, doar mergi un pic la Asko pt un TD prin satuce .Normal ,orice dupa 1.9 SDI e racheta aproape .
    Nu te astepta la miracole . Civic 1.8 arata mult mai sportiv decat in viata reala .In schimb este o masina extrem de corecta si cu un pic de atentie nu ai cum sa fii dezamagit .Dupa poze oricum nu ai cum sa conduci nimic.
    Bafta prin alegeri!
    B
    Straight to the point. Motivul principal pt care mi-a intrat in cap Honda e fiabilitate. Vreau sa o tin 5-7 ani. Totusi, ceea ce iau in calcul acum sunt costurile mașinii Per ansamblu (întreținere uzuala) si valoarea la revânzare. Inca nu sunt convins pe deplin. Apreciez orice ajutor in acest sens de la un utilizator binevoitor si obiectiv.
    Am facut TD la Asko si la Nord, din păcate nici unul n-a fost in mod real prin afara Bucureștiului (prin satuce cum zici tu).

Sent from my iPhone using Tapatalk
    '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA
    Ex: '15 Civic 4D 1.8 i-VTEC

Comment

• Originally posted by levi.s View Post
      de ce nu te-ai uita?
      1. as fugi de orice masina recuperata din leasing, in special daca prezinte urme de neintretinere (=> forjata)
      2. pentru mine e un mare plus sa il iau de la un coleg forumist si cu jurnal de bord
      3. daca e de la primul proprietar, si mai bine

Ia in calcul ca poate pretul de achizitie e mai mic, dar ajungi mai scump sa o aduci intr-o stare ca cealalta.

Originally posted by KMR View Post
      Pentru că se simte generos
      Pentru ca eu cumpar o masina, nu un pret

Comment

• @Joszi: eu glumeam . Sunt total de acord cu tine.
        I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
        My cars:

'09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
        '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
        '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
        '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
        EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
        EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
        EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
        EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
        EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
        EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

Comment

• (Stiu, KMR. Motiv pentru care am pus smiley )

Eu caut un Civic de destul de multa vreme. Singura pe piata care-mi inspira incredere (bazandu-se pe criteriile de mai sus) ar fi masina lui mitrasca - dar nu doresc diesel pentru oras. Ar mai fi fost doi candidati, daca ma trezeam mai devreme: masina lui KMR si a lui ZiDan.

Daca in asa ritm continua treaba, nu exclud varianta unui Civic Hatchback 2017 nou la anul

Comment

• salutare,
            stie cineva masina asta? https://www.olx.ro/oferta/urgent-hon...tml#c3f81e059b
            M-ar interesa mai ales pentru tavaleala in oras...interiorul pare destul de ok, are AC si automata.
            Cat de confortabil e modelul acesta?
            multumesc.

Comment

• Salut.
              Un prieten a gasit anuntul asta si e interesat de masina: http://autovit.ro/anunt/honda-civic-ix-ID7Giith.html
              Il cunoaste cineva pe proprietarul masinii? (e din Bucuresti si ma gandeam ca poate il stie cineva)
              Masina e Honda Civic IX din 2015, a fost cumparata de la Honda Nord, insa am inteles ca nu a fost facuta nici o revizie (desi a depasit 1 an de zile). In cazul asta mai are garantie?
              Si am inteles ca bara fata a fost revopsita (a avut un mic incident).
              Din cate stiu nu exista o baza comuna la Honda, deci pe baza de VIN nu se poate verifica nu?
              Multumesc.
              2008 Honda Civic 5d i-shift

Comment

• http://autovit.ro/anunt/honda-civic-...tml#11b7af4d0d

MMM... 7 viteze, turbo sport 180cp, volan super sport...

"ABS+ESP+ASR+AFU+EBD"..."AFU"=All F***ed Up (așa zice google)
                '08 Honda Civic Type S "Roșcata"

Comment

• 7 viteze... ca doar e 6+1....
                  scaun reglabil 3 zone... sezut, spatar si tetiera...
                  BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

Comment

• Dar fără acel "mașină pentru cunoscători" sau "mașină pentru pretențioși", parcă nu e complet anunțul.

Sent from my iPhone using Tapatalk
                    '08 Honda Civic Type S "Roșcata"

Comment

• Originally posted by Cristi S View Post
                      Salut.
                      Un prieten a gasit anuntul asta si e interesat de masina: http://autovit.ro/anunt/honda-civic-ix-ID7Giith.html
                      Il cunoaste cineva pe proprietarul masinii? (e din Bucuresti si ma gandeam ca poate il stie cineva)
                      Masina e Honda Civic IX din 2015, a fost cumparata de la Honda Nord, insa am inteles ca nu a fost facuta nici o revizie (desi a depasit 1 an de zile). In cazul asta mai are garantie?
                      Si am inteles ca bara fata a fost revopsita (a avut un mic incident).
                      Din cate stiu nu exista o baza comuna la Honda, deci pe baza de VIN nu se poate verifica nu?
                      Multumesc.
                      S-a mai discutat despre masina respectiva mai sus, daca nu ma insel (e cea recuperata leasing si neintretinuta)?

Comment

• http://autovit.ro/anunt/honda-civic-...tml#991b703a12
                        CE cutie are civicul de mai sus? cumva CVT?

Comment

• Nu are CVT,e cutie clasica.

Comment

• Salut!

Am revenit aici.

Dupa indelungi cugetari cred ca ma stabilesc la Civic VIII 1.8 benzina.

Acu dilema vine:

- iau masina din Germania cu siguranta kilometrilor declarati(de la proprietar) si poate mai bine intretinuta dar ceva mai ieftin(ei, poate nu atat de bine intretinuta) (5500euro, 1500 la transport + samsar + acte + taxa de mediu)

sau

- o iau din Romania cu nesiguranta kilometrilor (majoritatea sunt la a treia mana tot aduse din Germania) dar ceva mai scump (7000euro) si poate, poate pica una bine intretinuta

Voi ce parere aveti?

Comment

• Sau urmăreşti din când în când şi pe aici: http://www.hondafan.ro/forum/forumdi...ri-Honda-Civic
                              '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

Comment

• Găsești și la noi Honde foarte ok, cu revizii la reprezentanță și prim proprietar. Totul e sa ai răbdare și sa aștepți una în mințile ei.

Comment

Working...
                                X