CIVIC

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• CIVIC

un spatiu si pentru posesorii de Civic stock:

incep eu:

jurnal de bord Civic EX 2002 sedan, asamblat in Aliston, Ontario:

achizitionat in mai 2002.

pret de lista (MSRP): 17720$
    pret total, incluzand taxe si o stupida de asigurare antifurt, pe care am fost fraier si luat-o in emotia momentului 19358$

revizii pana in prezent: 510$ ( incluzand schimbatul uleiului /filtrului)

+4 cauciucuri de iarna BridgestoneBlizzak, aprox 300$

facut aprox. 65000Km

probleme: zdranganit in butonul care blocheaza usa soferului de vreun an, si un alt zdranganit in difuzorul din stanga spate care apare intermitent la basi mai puternici dar nu intotdeauna . nimic altceva...

satisfactie: 90%
    ex Civic mk.7 EX sedan 2002, 1.7VTEC
    ex Acura TL 2006, 3.2 V6 SOHC VTEC
    Civic Si sedan 2007, 2.0 DOHC iVTEC
    Acura MDX 2011, 3.7 V6 SOHC VTEC

asta e un post duplicat dar cred ca e mai adecvat aici...

Civic a continuat sa fie cel mai bine vandut compact in USA in 2004 si a fost in crestere cu 2,5% fata de 2003 ( 308K vs 300K buc)...

concurentele imediate:
    Corolla (238 vs 257,5K buc)
    Focus (208,5 vs. 229,5k buc) si
    Chevrolet Cavalier/Cobalt (201 vs 256,5k buc )

au fost toate in scadere semnificativa...

si Dodge Neon, Hyundai Elantra, VW Jetta(=Bora)/Golf si chiar Saturn Ion ( nou introdus pe piata la sfarsitul lui 2002 si bazat pe platforma delta a GM pe care e bazata si AstraH care a fost fara indoiala un succes in Europa in 2004) au fost de asemenea in scadere...

americanii au mers in 2004 pe masini mai mari care au devenit mai accesibile datorita incentivelor aruncate pe piata mai ales de GM si Ford. tpe ansamblu insa piata compactelor in USA a ramas stabila la aprox 2mil de buc anual. e de asteptat ca in contextul cresterii semnificative a preturilor benzinei vanzarile in clasa sa creasca usor anul acesta.

as zice ca noul Cobalt ( de asemenea bazat pe platforma delta mai sus pomenita) e probabil sa fie noul castigator in acest segment pe 2005. totusi nu cred ca are sanse sa depaseasca Civicul chiar si in ultimul an al modelului actual.

compactele cele mai de succes ( relativ cu 2003 ) au fost:

Mazda3/Protege (96 vs 70k buc) care este cel mai reusit compact disponibil pe piata americana la ora asta, succesul sau fiind asteptat

Toyota Matrix, varianta monovolum/low small SUV a Corollei ( 96 vs. 67.5), asadar pe ansamblu Toyota a crescut la fel ca si Honda cu putin pe aceasta piata si e chiar usor inaintea Honda cu 334k buc vandute, dovedind inca odata ca stiu sa fie un pic mai receptivi la nevoile consumatorilor.

Nissan Sentra ( 107 vs 95k buc) care a beneficiat de incentive mari desi este si ea pe cale sa fie inlocuita anul acesta...

e clar insa ca Civic nu mai este un model ravnit si ca vanzarile anul acesta vor fi mai slabe decat anul trecut... sunt sigur ca si Honda va arunca ceva incentive, ei de obicei fac o editie speciala echipata peste medie la preturi entry-level...

Comment

Dat fiind faptul ca, este si ultimul sau an pe piata, e clar ca, vanzarile sale o vor lua la vale. Nu in ultimul rand ca, doua din viitoarele forme de caroserie au fost deja prezentate si deci in mare vom stii incotro o ia acest model.
      HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

Comment

marius.... la voi nu se obisnuieste sa te tocmesti la pret???
        cum naiba teai dus in sus la pret fata de MSRP?
        honda x 5
        "W" stands for Wrong
        Amerika ist Wunderbar

Comment

da am negociat pretul f. bine: 16100$ (invoice-ul era la 16200$)...

la pretul final am adaugat destination charge 440$ si prostia de gap insurance pe care am dat 1600$ si taxele mai piperate ( 8,25%) din New York...
          chestia cu gap insurance a fost cea mai mare tzeapa care am luat-o vreodata si era nerambursabila... cateva zile mai tarziu am vazut pe internet ca puteam cumpara aceeasi politza de asigurare cu numai 350$... #-o

Comment

cauta in ziare inainte de a cumpara si vezi preturile. apoi suni la 5-6 dealeri si le spui daca iti pot da masina cu pretul cel mai mic care lai gasit. apoi te duci pe internet (ex autobytel.com si multi altii) si iei un pret de la ei si dai un print out. te duci le dealerul care tia oferit cel mai mic pret cu print out si ii zici sa bata pretul de pe hirtie.
            seara ajungi fericit acasa cu dealul secolului. e asa de simplu.
            honda x 5
            "W" stands for Wrong
            Amerika ist Wunderbar

Comment

pai cam asa am si facut in ziua in care am batut palma... si am dormit fericit cateva zile...

tzeapa a fost cand am facut financing-ul in ziua in care am ridicat masina... ca eram prea vesel... =P~

Comment

hahaha

tiau dat un deal bun la 6%? :lol: numai ei pot sa faca asa ceva.
                ce zici de un EX coupe iesit pe usa la 15,000? sau un LX iesit din dealer la 13,500?
                honda x 5
                "W" stands for Wrong
                Amerika ist Wunderbar

Comment

trebuie sa tii cont ca Civicul aparuse in 2001 in toamna si era inca "hot" in mai 2002 cand l-am luat eu... 15000$ e un pret super... dar nu cred ca era posibil atunci...

Comment

hahahahahaahahahahaha

noiembrie 2001. model 2002.
                    honda x 5
                    "W" stands for Wrong
                    Amerika ist Wunderbar

Comment

daca asa ai scos-o pe-a ta felicitari... tu ai luat-o din Toronto banuiesc. eu cand am luat-o pe a mea nu am vazut nicaieri pe unde m-am uitat sedanul EX sub 16000 fara taxe. 15000$ a fost cu toate taxele? din cate stiu eu in Canada masinile sunt un pic mai scumpe si taxele mai mari. Ma insel?

Comment

nu din canada. de acolo doar frigul e ieftin.

pretul a fost cu totul inclus. taxe , inscriere, tot ce trebuie. out the door price.
                        honda x 5
                        "W" stands for Wrong
                        Amerika ist Wunderbar

Comment

ai luat-o din State atunci? toata stima pentru talentele tale de negutator daca le-ai scos la pretul asta... eu atat m-am priceput si mi s-a parut un deal bun initial pana sa-l screw-up. dar daca ai luat-o de undeva din State nu trebuie sa platesti taxe cand o bagi in Canada?

Comment

nu stau in canada. nu am treaba cu taxele lor.

incearca la urmatoarea indiferent de marca sa faci cum tiam spus eu mai sus. nu o sa regreti, si in plus vei sta mult mai putin timp la dealer certindute cu omuletii cu cravate ieftine.
                            honda x 5
                            "W" stands for Wrong
                            Amerika ist Wunderbar

Comment

am fost indus in eroare de chestia cu "Civic nation" care este un apelativ al Canadei in cercurile iubitorilor de Honda...

atunci unde salasluiesti mai omule?

Comment

Working...
                              X