Jante si cauciucuri iarna pt CTR FN2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    absolut corecta afirmatia cu privire la temperatura exterioara si echiparea de iarna!!!!
    cat despre senzatia de "tramvai" pe care o ai cu gume inguste....
    ex CL7 AT 2006
    CN1 Sport 2005
    KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

    "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

    Comment


    • #17
      Poate cineva sa confirme ca pe CTR FN2 distanta la prezoane este 5x114,3? Am jante AEZ 16" + cauciucuri iarna pe care le-am luat pt. actuala cu distanta asta intre prezoane si as vrea sa stiu daca le pastrez sau nu.

      Multam fain.


      "it's of bad taste not to mod your evo"

      Comment


      • #18
        Sunt 99,99% sigur ca da, dar poate ne confirma cu certitudine de 100% vreun posesor de FN2. :P
        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

        sigpic

        Comment


        • #19
          De vreme ce pe CTS e aceeasi distanta, nu cred ca pe CTR sa fie diferita...

          Acum am si eu o intrebare - stiti cumva pe unde as putea gasi jante pentru 205/55/16 (pentru CTS adica)? Nu prea ma pricep eu asa, dar stiu ca astea ar trebui sa fie dimens pt. anvelopele de iarna, si ca pe jantele actuale (de la 225/45...) nu pot sa pun anvelope de iarna...

          Am sunat la depozitul de anvelope si mi-au zis ca nu au nici pe stoc si nici nu or sa aduca in urm. 2 saptamanii... si ma cam frige de un snowboard, dar pe cauciucuri de vara "am o jena"....

          Merci si zi faina you all...

          P.S.: scuze de offtopic, da' nu stiam unde "sa ma adresez"... :-)
          If everything seems under control, you're not going fast enough (Mario Andretti)

          Comment


          • #20
            Jante Alutec http://alutec.de/alutec_2007/index.p...=25&Itemid=121 R16 si cauciucuri Pirelli Winter 240 Snowsport XL 205/55/16, 94, V am eu. le-am pus pe masina si la inceput aratau ciudat. Jantele sunt cam rotunjite pt formele unghiulare a civicului. Dupa cateva zile pot sa zic ca m-am obisnuit si nu mi se mai pare ca ar fi asa urate. Le-as fi vandut cu cauciucuri cu tot dar am cerut 900 Euro si la unii li s-o parut mult. Asta in conditiile in care doar cauciucurile costa atata.
            Asa ca cred ca raman la ale mele.
            Civic Type R FN2
            Subaru Libero 1.2

            Comment


            • #21
              Eu la CTR am pastrat jantele si am pus pneuri de iarna Nokian cu aceleasi dimensiuni cu cele originale (225/40/R18). Se simte clar ca sunt mai moi decat cele de vara. Vom vedea cum se comporta pe umed.
              Civic '03 1.6 VTEC II
              Accord '06 2.4 M/T

              Comment


              • #22
                Am si eu o intrebare: daca pun jante de 16" pe CTS cu anvelope de 205 cu 60 (nu 55) de iarna e vreo problema, inafara de eroarea pe care o voi avea la vitezometru?
                Honda Civic Type S Plus 2.2 i-CTDI, Royal Blue Pearl

                [/URL]

                Comment


                • #23
                  Daca scrie in acte sau ma rog, te asigura cineva specializat in domeniu ca e ok, n-ar trebui sa existe nici un fel de probleme.
                  HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                  Comment


                  • #24
                    Astazi mi-am pus pe masina Borbet-uri de 16"+Dunlop 3D 205/55/16. Jantele au fost aduse la comanda, printr-o firma (nu stiu daca pot sa ii scriu numele aici, dar daca este cineva interesat sa-mi dea un PM). Costurile au fost de 850 de euro fara TVA, incluzand montajul. Tin sa specific faptul ca jantele au venit cu prezoane si cu inele de centrare. Firma mi s-a parut foarte serioasa, mi-au zis ca jantele vor veni miercuri sau joi, dar au venit marti, deci...jos palaria. Cei cu CTR-uri cu siguranta veti gasi la ei ce aveti nevoie.
                    Not so bored owner of the last FN2 in Romania

                    Comment


                    • #25
                      Las ca vine acu iarna si noi astia cu CTR-urile ne ocupam de dezapezire (indiferent de cauciucuri). :lol: :lol:

                      Nu oprea vad eu cum vom trece de sleauri sau zonele cu zapada mai inalta in conditiile in care masina are un ground clearence de 150 mm
                      ex-FN2 owner
                      Loved it every second!

                      Comment


                      • #26
                        Complet off-topic
                        Atunci montati-va si niste saculeti cu sare in fata si unii cu nisip in spate, daca tot faceti o treaba macar s-o faceti cu simt de raspundere :lol:
                        Not so bored owner of the last FN2 in Romania

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by Fanatic
                          Nu oprea vad eu cum vom trece de sleauri sau zonele cu zapada mai inalta in conditiile in care masina are un ground clearence de 150 mm
                          Din cate stiam eu avem 125 mm. Nu am manualul in fata, dar parca asa tin minte. 150 mm au masinile "normale". La Accord am 155 mm iar la Civic-ul vechi parca 150.
                          Civic '03 1.6 VTEC II
                          Accord '06 2.4 M/T

                          Comment


                          • #28
                            106 mm are FN2-ul

                            Gallardo - 5.1 inch = 129.5 mm
                            Murcielago - 5.5 inch = 137.5 mm
                            ex-FN2 owner
                            Loved it every second!

                            Comment


                            • #29
                              Poate cineva cu FN2 sa confirme ca are 5x114,3 la prezoane? Sau nu e thread de informare asta si nu m-am prins eu.


                              "it's of bad taste not to mod your evo"

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by Boby-HRZ
                                Am si eu o intrebare: daca pun jante de 16" pe CTS cu anvelope de 205 cu 60 (nu 55) de iarna e vreo problema, inafara de eroarea pe care o voi avea la vitezometru?
                                la EP3 am facut ceva asemanator si nu s-a intamplat nimic... anul asta cica as avea o problema si atinge pe dreapta fata... dar din ce stiu eu e dus amortizoru si de asta (dar am si suspensie mai joasa, dak o aveam pe cea stoc era totul f ok)...

                                oricum in continuare zic ca nu merita banii astia pt cele 2 luni de frig... cine mai stie de zapada :? eu fac de doi ani iernile cu jantele originale pe masina (doar cu cauciucuri de iarna) si e mai mult decat ok tot... si jantele nu au patit nimic :roll:
                                The NSX may be dead, but its spirit lives on. It is an evil spirit. [...] Honda, we beseech you: leave it as it is. Don't disappoint us again.



                                DreamSquad | Toda | SKN | Momo | Recaro | TenzoR | Yokohama | Sabelt | TEiN | Becker | Infinity | JBL | Mügen | My '05 NHB EP3 TypeR

                                Comment

                                Working...
                                X