Jante si cauciucuri iarna pt CTR FN2

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Jante si cauciucuri iarna pt CTR FN2

Ar fi interesant de stiut ce parere au forumistii despre subiect, ce jante si ce cauciucuri s-ar potrivi pe Type R FN2.
    Eu personal ma gandeam la OZ Ultraleggera R16 si cauciucuri Pirelli Winter 240 Snowsport XL 205/55/16, 94, V sau Michelin Alpin A3cu aceleasi caracteristici.
    Backup Nokian.....?
    Civic Type R FN2
    Subaru Libero 1.2

interesant topic.dar va pot anunta ca am vazut gume de iarna urmatoarea dimensiune:
    215/50/17
    ex CL7 AT 2006
    CN1 Sport 2005
    KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

"The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

Comment

mie m-i se par cam mari si late pe 17 cu 215. In plus dai cam 500-600 Euro in plus pe jante si cauciucuri fata de R16. Sigur ca-i alt aspect dar....
      Civic Type R FN2
      Subaru Libero 1.2

Comment

Da di ce ai vrea sats iei OZ pe 16' ?
        Vtec Junkie B16a2.

Comment

pai nu-s hotarat. De aia am si facut Topicu'
          Mi se pare OZ Racing o firma mai de incredere decat altele.
          Civic Type R FN2
          Subaru Libero 1.2

Comment

Tu Cioli ai parca Ultraleggera....
            Civic Type R FN2
            Subaru Libero 1.2

Comment

Rotile mele de iarna 225/40 R18 :lol: :lol:
              ex-FN2 owner
              Loved it every second!

Comment

eu zic ca dak vrei sa iei OZ le iei pe 18" si nu le iei de iarna... le tii pe astea de pe masina pt la iarna altfel nu merita ca sunt bunatate de jante (adik si usoare) si am senzatia ca 17" intra chinuit... ce sa mai zicem de 16" :roll:

sau dak vrei sa dai mai putin bani (aprox 4 sute), are un prieten din TM niste jante model "Enzo", pe 17", date jos de pe un S2k http://forum.ddss.ro/viewtopic.php?t=244

si da... le pui Pirelli Winter SnowSport sau Dunlop WinterSport M3
                The NSX may be dead, but its spirit lives on. It is an evil spirit. [...] Honda, we beseech you: leave it as it is. Don't disappoint us again.

DreamSquad | Toda | SKN | Momo | Recaro | TenzoR | Yokohama | Sabelt | TEiN | Becker | Infinity | JBL | Mügen | My '05 NHB EP3 TypeR

Comment

Ai ales bine, jante de 16" pe FN2 sunt excelente, de altfel singurele autorizate in talon dupa 18" si 19". Cele de 17" nu sunt trecute in talon. Nu face prostia sa iei jante mari iarna ca nu se merita si aderenta cea mai buna pe zapada o ai cand latimea gumei este mai mica. De altfel cand va inghetat zapada ep sosea cu sleauri o sa ai probleme in a merge cu cele de 18" din cauza comfortului.

Eu nu as inlocui jantele originale ale masini cu OZ. Pe CTR jantele stoc sunt Enkei mult peste OZ.
                  Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                  Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                  ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

Comment

De acord cu Doc dar mi-a venit o idee. Am gasit pe Ebay Germania jante de EP3 R17 cu cauciucuri de iarna. Ma intreb daca se potrivesc pe FN2. Au aceleasi dimensiuni la gauri 5x114,3. Pretul e undeva pe la 100 Euro dar mai este o zi de licitat. Sunt tot Enkei si-mi plac. Eu am oricum pt iarna Alutec si Pirelli Wintersport pe 16, primite cu masina dar le-am pus azi pe masina si arata mult prea mici. Adevarul este ca si cele de 18 arata mici pe spate din cauza suprafetei mari a tablei deasupra rotii. Oricum cu Jante de EP3 ar fi ceva deosebit.
                    Pt Fanatic: Cauciucuri de iarna pe 18 cu 225 latime is ca si cum ai incalta-o cu pantofi de dama cu toc cui. In plus cred ca te-au costat o mica avere. Iarna cauciucul trebuie sa fie cat mai subtire pt zapada dar sa fie destul de lat ca sa pastreze bine aderenta si pe uscat. Pe 16 cu 205 ar fi ideal dar par minuscule. Tough choice!
                    Civic Type R FN2
                    Subaru Libero 1.2

Comment

Ultraleggera sunt mult mai usoare decat Enkei'urile stock... cat despre cele doua ierni pe care le-am facut cu 17" pe masina... au fost f ok
                      The NSX may be dead, but its spirit lives on. It is an evil spirit. [...] Honda, we beseech you: leave it as it is. Don't disappoint us again.

DreamSquad | Toda | SKN | Momo | Recaro | TenzoR | Yokohama | Sabelt | TEiN | Becker | Infinity | JBL | Mügen | My '05 NHB EP3 TypeR

Comment

Originally posted by vhm
                        Pt Fanatic: Cauciucuri de iarna pe 18 cu 225 latime is ca si cum ai incalta-o cu pantofi de dama cu toc cui.........
                        Stiam. Mai ales ca vedeam ce cauciucuri au baietii la raliuri.
                        Doar ca atunci cand am cumparat masina am ramas cu jantele de 18" incaltate de vara ... i-am dat neamtului o diferenta si mi le-a schimbat cu unele de iarna.
                        As fi pus eu cu draga inima niste 175/55 R14 :lol: :lol: :lol:
                        ex-FN2 owner
                        Loved it every second!

Comment

De ce sa te complici, arata foarte bine si pe 16 iar aceasta marime este trecuta in talon. Pretul gumelor este la fel mai mic decat cele de 17.

Achim: degeaba sunt ultrausoara daca nu sunt la fel de rezistente ca cele stock, si dupa cateva santuri ajung opturi.
                          Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                          Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                          ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

Comment

Originally posted by vhm
                            Tu Cioli ai parca Ultraleggera....
                            Ultraleggera am,da.
                            Eu ma refeream ca nu are sens sa dai 500-1000e pe niste jante faine care oricum le tii numai iarna.Ia niste table pt. cateva zile din iarna cand o sa ninga.
                            Vtec Junkie B16a2.

Comment

Cauciucurile de iarne sunt bune atunci cand temp scade sub 5 grade nu numai pe zapada. Compozitia cauciucului mai moale le creste aderenta. Deci nu-i chiar asa ca le pui cand ninge. Normal ar trebui folosite cam 4 luni pe an la noi. Asta-i deja o perioada lunguta ca sa mergi cu table.
                              Am condus-o cu rotile de iarna si observ o mare schimbare in ceea ce priveste amortizarea socurilor dar si o scadere semnificativa a preciziei directiei. Totusi pe 17 cred ca ar fi un compromis in ambele sensuri. Si ar fi interesant cu jante de EP3 :twisted:
                              Cam ce dimensiuni au are acestea?
                              Civic Type R FN2
                              Subaru Libero 1.2

Comment

Working...
                              X