Un fel de jurnal dar si de intamplari

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Un fel de jurnal dar si de intamplari

Bun gasit stimabililior
    Am sa fac un fel de jurnal, care povesteste aventura mea in achizitia (pana acum) si utilizarea unui Civic 5D Sport A/T
    9oct: merg la showroom Honda Braila (Mara motors) sa comand un civic cu A/t
    17oct comanda ferma, masina dispo
    22oct totul (pare) ok, astept livrarea masinii
    26oct: livrare, dupa ora 14. Dar .. surpriza emisiunii Dealerul ce respecta standardele Honda, face o greseala minuscula: aduce un CRV in loc de un civic!!!
    Trimit mail la Hondatrading
    In data de 8 octombrie 2007 am decis achizitionarea unui autoturism Honda Civic 5D A/T in urma vizitei la SIAB 2007. Astfel, in 09.10.2007 am mers la showroom-ul Honda din Braila, care aveam sa aflu ca apartine Mara Motors srl pentru a afla detalii despre masina, Am vorbit cu doamna Lidia Vasiliev, am stabilit in linii mari ce si cum, urmand sa imi aduc finantare, dat fiind ca aveam numeroase contracte de leasing cu aceeasi companie, MKB Romexterra Leasing IFN SA, companie cu care Mara Motors nu lucra si deci nu ma putea ajuta cu documentele (orium nu era nevoie, finantarea primind-o in 24h) Incercand sa contactez consultantul de vanzari mai sus mentionat constat ca numarul de telefon de pe cartea de vizita (0239 401701) nu e corect, de asemenea adresa de email (lidia.ghidion@maramotors.ro) M-am deplasat la showroom pentru a putea contacta compania, decizandu-ma asupra modelului exact si solicitand factura proforma in 18.10.2007 Am primit aceasta factura proforma in 19.10.2007 si am constat ca valoarea masinii era mai mica cu 1000e si ca in lei se solicita conversia la curs BNR +2%. Am incercat sa aflu care este adevarul sunand la Honda Trading Romania si am aflat ca era gresita factura proforma, valoare fiind cea de catalog iar cursul fiind cursul de vanzare Raiffeisen Bank si nu BNR +2% (mult mai mare).
    Solicitand atentie la manualul de utilizare, dat fiind ca cel standard am constatat ca e numai pentru masinile cu transmisie manuala, mi s-a spus ca odata cu fiecare masina vine si manualul de utilizare...
    Se finalizeaza documentele de leasing, se achita masina la pretul corect in euro dar incorect in lei si se asteapta livrarea. Achitarea: 24.10.2007. Mi se spune ca vineri 26 oct 2007 pot ridica masina , dupa ora 14. In jurul orei 10 constat ca masina nu era venita in Braila. Sunand la doamna Vasiliev mi se spune ca a fost o incurcatura si ca s-a ridicat de la Pitesti alta masina (Honda CRV) in locul masinii mele. Dar ca va pleca platforma din nou si pana la ora 22 voi putea ridica masina.
    La orele 21.21 primesc un telefon din partea doamnei Andriev, Director General Mara MOTORS, prin care mi se spune ca masina nu poate fi livrata decat sambata 27.10.2007 ora 9, in echipare completa si la 'standardele Honda'. Am intrebat daca vine si cu manualul corect. Raspuns .. de asteptat: NU VINE. Asadar standarde .. sau nu.
    Pe grupul de firme ce il conduc am mai multe masini, dar pentru prima data mi se intampla sa dau peste un dealer atat de neserios. Sa fie oare aceasta politica HondaTrading Romania? Sa fie acestea standardele mult invocate Honda? Din pacate decizia mea finala este sa nu mai achizitionez nimic de la acest dealer, pentru ca mi-a dat prea multa bataie de cap si pentru ca m-a costat timp si bani. Iar in schimb am primit ca discount ... un set de covorase!!
    In cazul in care Honda Trading Romania nu ia masuri, nu voi mai achizitiona un alt autoturism de la acest importator.Voi apelea la vecinii membri UE (Ungaria de ex) unde dotarile sunt mai bune, variantele mai numeroase iar preturile mai mici in medie cu 2000e si modele disponibile stoc. Honda Civic Executive 5D: 18.000e in Ungaria, 17.980 cu dotarea Sport (clar inferioara) in Romania. Stoc, disponibil, in 8 culori in Ungaria 4 culori in Romania, stoc .. cand da Dumnezeu
    Este pacat ca un brand atat de mare cum e Honda in incercarea de a renunta la importatori dubiosi cum a fost atatia ani Carpati Motors apeleaza in disperare de cauza (consider eu) la amatori gen Mara Motors. Imaginea companiei este data de astfel de exemplare ..
    PS Am uitat sa mentionez raspunsul primit la intrebarea unde se face service-ul: la Nissan! A avut loc vreo fuziune intre Nisan si Honda si nu stiu eu? Sau se apeleaza la serviceanti de imprumut .. serviceul fiind la standard Honda + Nissan?

Sambata 27oct ridic masina. Culoarea neagra imi da emotii: mici zgarieturi pe capota. la livrare. Trec peste asta ... Alimentez si fug la munte cu ea ..
    Extraordinar feelingul!! Motor ce urla minunat. Imbinari perfecte!
    Civic 5D 1.8 Sport, A/T, 2007
    Hyundai SantaFe CRDI, full, piele, A/T, 2006

In sfarsit ti s-a activat contul

Felicitari din nou, sa fiti fericiti impreuna
    Ex '06 Accord 2.0 LS/MT
    Momentan fara H

Comment

Vezi daca am pus o vorba buna pentru tine, ai primit activarea.

Sa-ti traiasca fetita si nu ai parte de niciun eveniment neplacut cu ea. Cat despre livrare, asta e - traim in RO. De ce nu ai apelat la ATI Iasi sau Asko Bucuresti?
      Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
      Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
      ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

Comment

Multumesc de urari
        Nu am apelat pt ca am zis ca au prea putin de facut ca sa dea gres, Dar, asa cum am mai spus, niciodata sa nu consideri ca nu vei gasi oameni mai prosti decat ai intalnit. E concurenta mare pe cel mai prost om

Comment

Felicitari si welcome to the club! Trecand peste micile neplaceri ai acum o masina excelenta. Sa ai noroc de ea si nspe sute de mii de km fara probleme!
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

sigpic

Comment

Salut,
            Morogan de pe forumul Peugeot ?
            Felicitari pentru alegere si sa o stapanesti sanatos atat cat vei dori
            Hobby electronics - http://dics.voicecontrol.ro/

Comment

Fi bine venit aici morogan!
              Iti inteleg deceptia fata de ce inseamna Honda in tara noastra (importator, dealer, etc) dar sa stii ca NU ASTEA sunt standardele Honda iar aceasta intamplare merge definitiv in contul dealerului.
              Cat priveste servisarea masinii intr-un service Nissan, explicatia e simpla:
              e un accord de cooperare intre dealeri pana cand si locatia lor va fi gata. E un "sport" care se practica si n-are de ce sa te sperie!
              Masina, sa o stapanesti sanatos si la cat mai multi km fara probleme!
              HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

Comment

Dap, acelasi Morogan de pe pejo si de pe Softpedia

Multumesc pentru urari. Cat despre speriat service-area la Nissan .. nu ma sperie. Am sesizat doar combinatia. Nu ma mai sperie nici un sevice dupa ce 3 ani am fost abonat la Pejo.

Comment

fii binevenit!!!iar pejo????alea sunt glume nu masini!!!sa nu incepi sa-mi spui ca ce si cum........ 8)
                  in rest!!!!bucura-te de masina!!!
                  nenea DOC:am gresit!!la cum suna portiera la "pejo" nu sunt glume...sunt trolee''(troleibuze) :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
                  artyman:
                  ex CL7 AT 2006
                  CN1 Sport 2005
                  KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

"The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

Comment

Am primit si breloc de la Honda. Dar .. Honda motoare (aripile) nu H-ul nostru. Nice!

Comment

Singurul tunning: mi-am pus becuri Philips Vision plus pe ambele faze. Am schimbat si la SF si s-a simtit, sper ca si aici sa merite banii

Comment

Am facut azi o verificare a bracajului (geometrie). Surpriza majora: e varza pe unghiuri!!! Marti merg la rectificat.
                        Urat din partea Honda

Comment

Problemele de geometrie se pot datora si gropilor, bordurilor... pana si transportatorului masinii noi :roll:
                          De ce nu s-a facut rectificarea pe loc?
                          Honda CBR F4i
                          Honda Civic 1.8 Exec
                          Honda Jazz 1.4 M/T

Comment

Mai bine ai trece pe xenon, la modelul asta de honda chiar se merita. Eu mi-am pus din prima zi si nu regret deloc. De altfel forma farurilor este perfecta, nu deranjeaza deloc participantii la trafic si arata superb.
                            Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                            Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                            ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

Comment

Nu am facut verificarea la service autorizat Honda, ci la altii mai buni Apoi cand am vazut cat de rau e am fugit la ei, unde m-au planificat pt marti. Gropi nu am luat, iar masina are 1300km.
                              Cat despre xenoane, nu pun aftermarket nici sa m abati, la nici una din masini. Nu am spalator, nu am autoleveler, nu pot iesi din tara. Asa ca no way!

Comment

Working...
                              X