Revizii Honda Civic 5D

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Revizii Honda Civic 5D

    Salut,
    Imi poate spune cineva cam cat costa reviziile la Civic?
    Multumesc anticipat!

  • #2
    Era un topic mai jos
    http://www.hondafan.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=1630

    Prima revizie e cam 500 RON (asta e o valoare maxima ).
    ex-FN2 owner
    Loved it every second!

    Comment


    • #3
      Multumesc, dar in topicul acela nu se vehiculeaza nici un pret.
      Oricum, multumesc pt precizarea referitoare la prima revizie. Dar am auzit ca abia de la a doua revizie incepe panica :lol:

      Comment


      • #4
        Cred ca ai auzit gresit...............colegii vor reveni curand cu amanunte :wink:
        Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
        ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

        Comment


        • #5
          Salutare..
          o intrebare, daca a mai trecut cineva prin asta
          A mea (vezi semnatura) are deja 77k si ma pregatesc sufleteste pentru revizia de 80k.

          Aveti idee cam la cat m-ar duce?
          Am nevoie doar de un pret aproximativ ca sa stiu cat de mult ma intind cu concediul..
          Credeti ca ar fi pana in 20 milioane :wink: , intre 20 si 30 , peste 30 :x , mai mult ](*,) ?

          Si o alta intrebare de curiozitate.. din cate stiu eu, 2,2 i-CTDI are distributia pe lant. Stiu bine sau ma insel?
          ......*** HD-08-EFK ***...... .. .....*** HD-12-DEE ***
          ..........Daca ma claxonezi in trafic am sa iti spun ce a zis Clarkson despre masina ta !!!

          Comment


          • #6
            Prima revizie ( 10.000 km ) cu totul inclus ( ulei, filtre, etc ), 824 lei, la ASKO :wink:
            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
            My cars:

            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

            Comment


            • #7
              @BODO : eu la revizia de 40k , la ASKO, am dat ~1300RON (filtre, ulei si alte verificari) pentru diesel. Si da, distributia e pe lant

              Daca ai si placutele de frana de schimbat mai adugi ~ 1000RON. La discuri nu stiu :P
              '17 Civic TypeR FK8 Championship White
              '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
              ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
              ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

              Comment


              • #8
                Cat a fost la Asko revizia de 20k? Cine mai stie?
                Ex: Civic 1.8 Executive NHB 2007/ Del Sol ESI/ Del Sol VTi
                2 roti

                Comment


                • #9
                  Revizia de 10000 tre sa fie gratuita ca e o revizie intermediara....cel putin asa e la foarte multe marci(si cei de ATI IASI mi-au spus ca vizita intermediara la 10000 e gratuita daca o fac la ei - ma mai gandesc ca benzina pana la iasi ma duce la 350ron)....doar daca iti schimba ceva se plateste.
                  Si avand in vedere ca prima revizie e la 20k nu ar trebui sa schimbe nimik la ea la 10000, deci sa coste foarte putin sau deloc chiar.
                  800 si ceva de roni pt vizita intermediara mi se pare enorm.....
                  Nici la PUG care au preturi de service mult mai mari decat alte marci nu am avut revizii care sa coste mai mult de 700 ron cu toate filtrele si uleiul....

                  Ex: la Golf 5 2.0TDI prima revizie la 15000 a fost 520RON la Midocar...
                  Cred ca ai fost tras in piept cu aia 800 RON..... ops:
                  Ex - Honda CIVIC 5D 1.8 M/T SPORT - Milano Red
                  In cautare de altceva

                  Comment


                  • #10
                    dumi_id, omul a decis sa schimbe la 10.000 totul, daca erai atent, vedeai ca a scris asta. Deci a facut revizia normala mult mai devreme la 10.000 in loc de 20.000. Probabil ca omul a vurt sa fie ultra sigur.
                    Revizia 'intermediara' de care zici tu ca trebuie sa fie gratuita se face in principiu la 1000-1500 km pentru masinile ale caror ulei de fabrica este de cea mai joasa speta. La Honda nu se face asta.
                    Se schimba uleiul si filtru ulei din 10 in 10.000 km si ulei, fitru ulei, filtru combustibil unde este cazul, filtru polen, plus verificarile de rigoare din 20 in 20.000.
                    Daca Ati ti-a oferit revizia de 10.000 km gratuit, este meritul lui si doar al lui, nu o obligatie.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by dumi_id
                      800 si ceva de roni pt vizita intermediara mi se pare enorm.....
                      Nici la PUG care au preturi de service mult mai mari decat alte marci nu am avut revizii care sa coste mai mult de 700 ron cu toate filtrele si uleiul....

                      Ex: la Golf 5 2.0TDI prima revizie la 15000 a fost 520RON la Midocar...
                      Cred ca ai fost tras in piept cu aia 800 RON..... ops:
                      Daca a cumparat uleiul si filtrele de la service in loc sa se duca cu ele in buzunar (sau portbagaj), atunci iese la pretul asta, normal. In schimb, daca le ia de pe piata iese mult mai bine decat la PUG. :wink:
                      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                      Comment


                      • #12
                        Sorry "CTR" nu acuzam pe nimeni, dar mi se pare cam mult o revizie 824 RON si atat.
                        Referitor la schimbul de ulei la 10.000 km : nu sunt impotriva lui....mai mult ca sigur il voi face si eu dor ca voi schimba numai filtrul de aer (si pe cel de ulei) nu si pe cel de polen, fara placute etc.
                        Placutele si la un mers agresiv ar trebui sa tina 30-40k...
                        Ex - Honda CIVIC 5D 1.8 M/T SPORT - Milano Red
                        In cautare de altceva

                        Comment


                        • #13
                          Sincer, o revizie completa la 850 RON cu TVA si manopera inclusa facuta la service autorizat nu mi se pare scumpa in comparatie cu ce cer altii.
                          Deci la 10.000 se schimba doar ulei motor si filtru ulei si e vreo 500 lei
                          La 20.000 km, ulei, filtru ulei, filtru aer, filtru polen si e vreo 850 lei. Asta la 1.8 benzina de pe Civic.
                          Placutele se schimba cand se uzeaza, unii la 20.000, alti la 60.000, dupa cum merg. Honda recomanda 40.000km.
                          Ulei transmisie si bujii 60.000 km.
                          Pana cand se incheie garantia, e bine sa schimbi la un service autorizat sa nu se intample ceva si sa fii nevoit sa o pierzi.

                          Comment


                          • #14
                            Nu este mult: ulei, filtru ulei, filtru aer, filtru polen, farnitura buson ulei, alte consumabile, manopera. Mie nu mi se pare scump, ideea este ca este mai simplu asa pentru mine . Ar fi mai complicat sa cumpar din alte parti ulei, filtre,etc . Si am facut revizia ca am vrut, nu era obligatorie :wink:
                            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                            My cars:

                            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                            Comment


                            • #15
                              Sambata am si eu revizia programata la Asko si cred ca in cele din urma voi opta si eu pentru ulei Honda, de-al casei. Sper sa fie bun
                              '06 Civic 5D Executive M/T - Nighthawk Black Pearl + Leather Package + Sport Package
                              http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Ghostface/Civic/

                              Comment

                              Working...
                              X