Revizii Honda Civic 5D

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• La ultimele 3 revizii facute la ASKO m-am dus eu cu ulei + filtre. De fiecare data manopera a costat in jur de 400 RON. Pe langa schimbul de ulei si filtre se mai fac diverse verificari ... Eu ulei folosesc Mobil1 0w30 USA, si filtre MAN (de la coasta de est).
    CIVIC 5D 1.8i-VTEC Sport M/T BlackPearl

http://hondafan.etp.ro/gallery/v/puresoul/

Comment

• Originally posted by masson View Post
      Eu daca as stii sa scot filtrul de aer si cel de polen, m-as baga sa le schimb.
      Hai că m-ai făcut să rād. Se schimbă pe principiul deschis clipsuri, scos filtrul, şters un pic pe acolo, băgat filtrul, īnchis. Poţi să-ţi trimiţi soţia/ prietena să facă schimbul.
      Cel de habitacu se schimbă aşa: http://www.hondafan.ro/forum/showthr...ghlight=filtru
      Cel de aer aşa: http://www.hondafan.ro/forum/showthr...ghlight=filtru
      Dă-i doamnei/ d-rei să citească şi bagă-i īn fişa de post noile atribuţii.
      Pour le connaisseurs, la cel de habitaclu recomand şi o doză de Bionet A15 (e bun şi pentru AC din casă; google it sau PM).

Originally posted by PureSoul View Post
      La ultimele 3 revizii facute la ASKO m-am dus eu cu ulei + filtre. De fiecare data manopera a costat in jur de 400 RON. Pe langa schimbul de ulei si filtre se mai fac diverse verificari ... Eu ulei folosesc Mobil1 0w30 USA, si filtre MAN (de la coasta de est).
      Verificările sunt astea de mai jos şi le fac toţi. Doar că unii le fac cu 100 şi ceva de lei, alţii cu vreo 400 (poate că Asko o mai face ceva de banii ăştia, dar ce o face nu ţine de revizia recomandată de Honda, fac ei ca să mai cāştige un ban)...

Click image for larger version

Name:	rev h.jpg
Views:	1
Size:	68.0 KB
ID:	714451
      '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

Comment

• @bekxy: Mersi de informatii. Eu vroiam sa spun ca daca as avea diesel si m-ar costa atat...mai bine ma apuc singur.
        Am gasit factura de la revizie: schimbat ulei cutie 26 lei (am venit eu cu uleiul); Revizie (schimbat ulei motor si filtre) 238 Lei (adica 1,8 ore de munca).
        In total am platit 263.55 lei pe aceste operatii.
        Bineinteles ca daca mai adaugam si 140 Lei control rampa (pe care il ofera in pachet), ajungem la 400 lei. Adaugam si 160 uleiul lor, ajungem la 560 lei.
        Unde e promotia totusi?
        '08 Civic 5D MT\AT Milano Red

Comment

• Am verificat in cartea de service si confirm faptul ca uleiul pentru cutia de viteze manuala trebuie schimbat la 60k/48 luni (conditii dificile de mers ...), dar nu intra in revizia standard de 48 luni. Stiti cumva daca Asko are adaos mare la ulei/filtre ? Deocamdata pare ca e rentabil sa fac revizia cu materialele lor la oferta, daca mai fac si alte verificari la masina.
          '09 Honda Civic 5D Sport 1.8 MT - Crystal Black Pearl

Comment

• Salutare! Am facut revizia de 3 ani. Caseta, impreuna cu bieletele si pompa de la ambreiaj au fost schimbate pe garantie, inclusiv tot ce a insemnat geometrie si manopera.
            Am schimbat placutele frana fata si spate, plus discuri frana spate. Pe-astea le-am cumparat eu si am mers pe ATE: 300 lei placute fata, 220 lei spate si 540 lei ambele discuri pe spate.
            Acum, la Asko:
            -manopera revizie, inclusiv inlocuirea placutelor, a discurilor, inlocuire lichid frana si lichid ambreiaj: 675.33 lei
            -piese: filtru ulei - 62.41 lei; garnitura buson ulei - 2.28 lei; filtru aer - 104.69 lei; filtru polen - 89.94 lei; ulei motor texaco 5w40 - 150.04 lei (4l); spray frana - 10.84 lei; burduf caseta - 84.42 lei; burduf caseta directie - 108.41; lichid frana si ambreiaj - 51.66 lei. Total piese - 664.68 lei.
            Toate preturile sunt cu TVA.
            Inca o data, jos palaria Asko. Pana acum nu am avut experienta decat cu dealer-ul Peugeot C-ta (prin 2003), dar este diferenta de la cer la pamant intre cei doi dealeri. Si am observat ca si noul civic are discount de 2k euro la ei. Bravo lor. Inca o data, merci Alex si felicitari pt profesionalism!
            P.S. Avem vreo sansa sa ne cumparam noi ulei Idemitsu pt revizii?
            '18 Honda Civic Type-R FK8, 2.0 VTEC Turbo, 320 HP, Championship White
            '10 Honda Civic Type-R FN2, 2.0 i-VTEC. 201 HP, Championship White
            Ex '10 Honda Civic 5D FK2, 1.8 i-VTEC, 140 HP, Milano Red

"Without music, life would be a mistake" - Friedrich Nietzsche

Comment

• Originally posted by Sheva_C View Post
              Avem vreo sansa sa ne cumparam noi ulei Idemitsu pt revizii?
              Cum să nu? Vezi la colegul tudorart: http://www.hondafan.ro/forum/showthr...l=1#post461100

Comment

• Am facut si eu revizia de 3 ani la civic.

Pretul total a fost de 1380 ron ( 330 filtre, 200 ulei cv, 350 ulei motor , 500 manopera)

Ca de obicei au fost foarte de treaba cei de la asko.

Comment

• Pentru Civic 5D, 2.2 ctdi nu era 850 RON la oferta ?

Comment

• Nu stiu ce oferte erau..probabil ca 850 manopera plus filtre...fara ulei.Eu am venit cu totul de acasa si am platit doar manopera...care a inclus si schimb ulei cv si filtru motorina care e separat de manopera de revizie plus vreo 0.8 ore manopera pe la etrierii spate ca erau montate gresit placutele de frana....aici a fost cam scump...nu ma asteptam dar Safety first...

Revizia se normeaza cu 1.8 ore manopera fara filtru motorina deci vreo 240 lei.

Comment

• M-am uitat pe cartea de service si se pare ca pentru toate reviziile s-a folosit ulei Honda 0w20. Din ce stiu eu uleiul Honda este facut de Texaco si tipul 0w20 e recomandat pentru un consum optim. In cartea masinii parca sunt si alte tipuri de ulei trecute: 5w30, 5w40, ... Voi ce folositi/recomandati pentru un stil de condus mai agresiv ?

Comment

• Cred că uleiul Honda e Idemitsu...

Comment

• Am cerut o oferta pentru revizie si la Carpati Motors. Revizia normala (ulei Honda 0w20) + schimbat ulei cutie ma costa ~880 RON. Pare un pret bun. Are rost sa merg in continuare pe Honda 0w20 sau e de preferat sa trec pe Texaco 5w40 (de la Asko) sau Castrol, ... ?

Comment

• Pare un pret bun. Eu zic sa ramai pe 0w20.
                            '08 Civic 5D MT\AT Milano Red

Comment

• Am sunat si eu astazi la mara motors deoarece se apropie revizia si pt mine si mi-au spus urmatoarele 2 preturi: ulei honda 0w20 + filtru ulei = 420 ron. Daca e nevoie sa schimb si filtrele ajung la 720 ron.
                              '11 Honda Civic GT 1.8 M/T, Crystal Black Pearl

Comment

• 300 lei pentru filtrul de aer + polen e cam mult... Foarte mult.

Comment

Working...
                                X