Revizii Honda Civic 5D

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am gasit la un magazin tot ce imi trebuie...4 discuri +4 placute ATE = 1700 Lei Ce pareri aveti , merita?
    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/gpoint/

    Comment


    • Originally posted by gpoint View Post
      Am gasit la un magazin tot ce imi trebuie...4 discuri +4 placute ATE = 1700 Lei Ce pareri aveti , merita?
      Fata de pretul de la reprezentanta mai mult ca sigur merita

      Comment


      • stie cineva daca la schimbarea filtrului de aer trebuie reinitializat debimetrul sau ceva de genul asta?Sau masina inregistreaza singura parametrii noi?

        Comment


        • Nu stiu cum e la diesel, dar iti spun despre benzina: clar nu trebuie reinitializat nimic. Straight swap - scoti cu grija capacul , schimbi filtrul, pui capacul la motor.
          Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

          Comment


          • stie cineva ce marca sunt discurile stock?

            Comment


            • chiar nu stie nimeni producatorul discurilor?

              Comment


              • Pe ele, pe exterior, nu scrie...eu nu tin minte sa fi vazut scris...

                Comment


                • Revizie Civic 5D 1.8 MT

                  Trebuie sa fac zilele astea revizia de 3ani/60.000 km (nu am decat 44.000 km). Acum 3 ani cand am cumparat masina am prins promotia cu 3 revizii gratuite. M-am uitat pe scrisoarea de Honda (prin care se acorda gratuitatea la revizii), si printre consumabilele schimbate la 60.000 km NU se numara si uleiul la cutie.
                  Cu toate astea, cei de la Asko m-au intrebat daca vreau sa-l schimb.

                  Ce-mi recomandati ? Sa-l schimb la 44.000 km sau peste un an cand probabil voi avea in jur de 60.000 ?
                  M-ar interesa de asemenea sa schimb si lamelele la stergatoare (sunt cele originale pe masina). Inca sterg ok, dar fac un zgomot infernal, parca as avea doua bucati de lemn pe parbriz.
                  '09 Honda Civic 5D Sport 1.8 MT - Crystal Black Pearl

                  Comment


                  • - unit cu topic deja existent -
                    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                    sigpic

                    Comment


                    • Originally posted by Bodo View Post
                      Salutare..
                      o intrebare, daca a mai trecut cineva prin asta
                      A mea (vezi semnatura) are deja 77k si ma pregatesc sufleteste pentru revizia de 80k.

                      Aveti idee cam la cat m-ar duce?
                      Am nevoie doar de un pret aproximativ ca sa stiu cat de mult ma intind cu concediul..
                      Credeti ca ar fi pana in 20 milioane :wink: , intre 20 si 30 , peste 30 :x , mai mult ](*,) ?

                      Si o alta intrebare de curiozitate.. din cate stiu eu, 2,2 i-CTDI are distributia pe lant. Stiu bine sau ma insel?
                      Eu am dat la revizia de 80.000km 600 ron, cu piesele luate de la un magazin online si revizia facuta la un service de-al lor.Piese:ulei 7litri, filtru ulei, aer, habitaclu, motorina 550ron. Manopera 60 ron
                      Civic 2.2 CTDI Black Pearl

                      Comment


                      • sal, am o masina honda civic 5d din 2011, trebuie sa fac revizia de 1 an. Ce-mi recomadati, sa iau consumabilele de la ei( filtru de polen, aer, ulei, si ulei TEXACO 5W40 la 40 lei/L sau original HONDA 5W40 la 100 lei/L.???
                        daca nu se merita de unde sa cumpar consumabilele acestea. Vreau sa remarc ca pretul la manopera costa 150 ron cu materialelel mele si 124+tva cu piesele lor cu ulei Texaco sau 152+tva cu ulei Honda. Va rog sa ma ajutati in acest sens. Ce pot sa fac, sa caut piesele( consumabilele) sa le cumpar eu sau sa le iau de la ei, si ce ulei sa pun Texaco sau Honda?

                        Comment


                        • Poti pune ce ulei vrei tu, nu neaparat Texaco sau Honda. Cei de la Asko comercializeaza Texaco. Mi se pare un ulei low cost din cate am vazut prin magazine. Cei de la Carpati Motors merg pe Mobil1. Eu am folosit doar Mobil1 pana acum si nu am ce sa-i reprosez.
                          ex.Civic i-CTDi ; Accord i-DTEC & X6 3.0d

                          Comment


                          • Sau si mai bine iti iei tu ulei Motul sunt importatori directi in Romania din ce stiu eu http://www.motul-romania.ro/default.asp?opt=ct
                            Sunt pe str. Turnu Magurele din Berceni. Eu unu de la ei iau 5W-30 si daca or sa aduca o sa pun si 0W-30 E un ulei mult mai bun ca Texaco, mai ieftin ca Honda si in comparatie cu Mobil1 totul e discutabil si poate subiectiv chiar.
                            In legatura cu filtrele iale de la reprezentanta pentru a nu avea probleme cu garantia in caz ca sunt de proasta calitate. Economia de banii fiind nesjustificata in raport cu riscul.
                            PS: Uleiul Motul e Made in France.
                            Honda Type R 2.0 - Black Pearl GT Pack
                            Ex: Honda Civic 5D 1.8 Sport - Orange Tangerine 2008

                            Comment


                            • multumesc pentru ajutor. cineva mi-a spus sa cumpar filtrele de la marca mann, ar fi ok? sunt bune? cam cat costa un litru de ulei motul 300V 5w40 ? de ce s-a pus ulei motul 5w30? care este difereta?

                              Comment


                              • pt zidan> daca ai cumparat ulei de la motul( str. turnu magurele), la ce service ai facut revizia? cum pot sa stiu daca cei de la service imi pun uleiul pe care l-am adus eu sau altul? eu am masina luata de la asko, si am programarea la Chiajna, pot sa vad cum imi verifica masina si consumabile imi inlocuiesc, ale mele sau alte? mai am o rugaminte > consumabilele, filtrle, de polen , ulei, aer sunt bune cele de la mann? cineva mi le-a recomandat, ce spui? ms

                                Comment

                                Working...
                                X