Revizii Honda Civic 5D

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
    mihainstef
    Senior Member

  • mihainstef
    replied
    Va zic eu vineri cat am dat pe revizie si ce piese am folosit (ale mele OEM sau ale lor) la un civic 1.8 cu 37000km.

    Leave a comment:

  • mitrasca
    Senior Member

  • mitrasca
    replied
    Este exact cum a zis cezarium....toate manoperele se normeaza...indiferent de cat timp petrec efectiv lucrand la masina.

    Am posibilitatea sa fac si singur revizia dar inca am garantie.La filtrul de motorina nu m-as baga sa il schimb singur.Ce ti se pare asa complicat la filtru de aer si ala de polen sa le schimbi?

    Leave a comment:

  • Cezarium
    Senior Member

  • Cezarium
    replied
    pretul nu se calculeaza pe ora efectiva de lucru. service-ul are manopera standard chiar daca dureaza 20 de minute sa demonteze ceva, se trece manopera din nomenclatorul propriu

    Leave a comment:

  • octi_b
    Senior Member

  • octi_b
    replied
    Originally posted by masson View Post
    Numai manopera? Sau piese + manopera? Daca numai manopera costa atat, inseamna ca masina sta in service 5 ore? O sa ma uit diseara exact pe factura de anul trecut. Si eu am schimbat uleiul la cutie atunci.
    Sau sta o ora si lucreaza 5 oameni la ea.

    Leave a comment:

  • masson
    Senior Member

  • masson
    replied
    Pai in cazul asta, fa singur revizia. Rezuma-te la schimbat ulei si filtre si plateste decat schimbut de filtru de motorina la ei. Urci masina pe cric si scoti uleiul.
    Eu daca as stii sa scot filtrul de aer si cel de polen, m-as baga sa le schimb. Apoi ma duc la un control de rampa (120lei) si sanatate.

    Leave a comment:

  • mitrasca
    Senior Member

  • mitrasca
    replied
    Da doar manopera.anul trecut am platit vreo 440 manopera.Numai manopera la filtrul de motorina e 180 sau ceva de genul asta.Mi-am facut calculul si daca as fi facut cu toate consumabilele de la ei si ulei honda ma ajungea revizia 2200ron.....cam cat e la un a6 cu motor de 3000..

    Leave a comment:

  • masson
    Senior Member

  • masson
    replied
    Numai manopera? Sau piese + manopera? Daca numai manopera costa atat, inseamna ca masina sta in service 5 ore? O sa ma uit diseara exact pe factura de anul trecut. Si eu am schimbat uleiul la cutie atunci.

    Leave a comment:

  • mitrasca
    Senior Member

  • mitrasca
    replied
    Pe mine ma ajunge manopera cu tot cu schimbat filtru de motorina si schimb ulei la cv e 550-600lei.

    Leave a comment:

  • bekxy
    VIP Member

  • bekxy
    replied
    Păi eu cred că s-au hotărāt:

    Originally posted by Niculae Razvan View Post
    In pretul reviziei sunt incluse toate operatiile de mentenanta conform manualelor de intretinere si reparatie ale producatorului, flitrele de ulei, aer, polen, combustibil(numai pentru motorizare diesel).
    Cu respect,
    Echipa ASKO
    Originally posted by Niculae Razvan View Post
    pentru ca o parte din clienti prefera diferite marci de ulei nu l-am inclus in promotie

    Leave a comment:

  • carstos
    Senior Member

  • carstos
    replied
    Se pare ca cei de la Asko nu s-au pus inca de acord cu privire la ce e inclus si ce nu in oferta Mie mi s-a comunicat altceva. O sa mai astept pana se hotarasc. Pretul de 540 RON fara ulei e totusi cam mare ...

    Leave a comment:

  • masson
    Senior Member

  • masson
    replied
    Pretul uleiului nu este inclus. Am vorbit eu la Asko. "Aveti in vedere va rog ca preturile din oferta nu includ uleiul(aprox. 160 lei, 4L Texaco Havoline)"

    Leave a comment:

  • carstos
    Senior Member

  • carstos
    replied
    @masson: pretul uleiului de motor este inclus. Raspunsul celor de la Asko suna cam asa:

    Pretul contine manopera, ulei motor (Texaco), filtru ulei, aer si polen (de origine).
    O sa verific diseara in cartea de service daca uleiul pentru cutia de viteze trebuie schimbat acum. Daca da, atunci si el ar trebui inclus in oferta.

    Leave a comment:

  • masson
    Senior Member

  • masson
    replied
    Daaa, nu stiu unde e promotia. Dar manopera nu e chiar asa mult. Eu am dat anul trecut 140 lei. Am venit eu cu ulei si filtre.

    Leave a comment:

  • bekxy
    VIP Member

  • bekxy
    replied
    Chiar mă īntrebam cum de pot face revizia cu "doar" 540 lei cu consumabilele incluse, cānd mie mi-au zis că doar manopera la revizie e 380 lei... Deci.... cu ulei cu tot, se duce la min. 700 lei. Adică fără "reducerea de 25%" ar fi aproape 1.000 lei? Hmmm...

    Leave a comment:

  • masson
    Senior Member

  • masson
    replied
    Flash news. Nu e inclus pretul uleiului in oferta de 540 lei. Deci mai adaugati 160 lei. O sa fac programare la coasta de est in cazul asta. Am vorbit si revizia cu ulei motul 5W40 si filtre mann este 475 lei (discountul de 5% este inclus)
    @carstos: sigur nu e inclus uleiul in pret, daca nici cel de motror nu este.

    Leave a comment:

Working...
X