Prețuri la consumabile/piese de uzură

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Prețuri la consumabile/piese de uzură

    Salut!

    Nu știu dacă e locul potrivit pentru acest topic. Sunt pe cale de a achiziționa un Civic sedan și aș vrea să īmi fac o idee generală despre costurile pieselor de schimb. Din experiența voastră, ce piese ar trebui īnlocuite și cu ce costuri (mă refer la consumabile: filtre etc și cele de uzură: arcuri, amortizoare, bucși etc). Nu sunt priceput la mecanică, de aceea lista se poate completa:

    - filtru de ulei
    - filtru de aer
    - filtru de benzină
    - curele de transmisie?
    - arcuri
    - suspensii
    - plăcuțe/discuri de frānă
    - ulei
    - lichid de frānă/transmisie - e cazul să mă preocupe?

    Mulțumesc frumos!!

    (Știu că multe din mașinile acestea sunt īncă īn garanție, dar īntreb īn general, dacă nu ai garanție, sau dacă īți permite să le schimbi tu fără să o pierzi, sau să vii cu unele aprobate de ei și să plătești manopera... cum e mai convenabil?)
    benjk
    Senior Member
    Last edited by benjk; 22-09-16, 12:44.
    '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA
    Ex: '15 Civic 4D 1.8 i-VTEC

  • #2
    ȘI īncă ceva, nu știu īn ce secțiune să postez: știe cineva dacă polița Casco, respectiv RCA este transferabilă de la un proprietar la altul?
    '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA
    Ex: '15 Civic 4D 1.8 i-VTEC

    Comment


    • #3
      Nu cred că e transferabilă dar vechiul proprietar īși recuperează banii pe polițe, pe perioada rămasă
      I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
      My cars:

      '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
      '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
      '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
      '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
      EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
      EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
      EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
      EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
      EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
      EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

      Comment


      • #4
        Mergi pe un site cu piese auto (să zicem epiesa.ro), alege din meniuri marca şi modelul pe care ai pus ochii, apoi te poţi plimba prin categoriile de piese şi vei vedea preţurile, īn special ale reperelor after-market.
        Pentru piesele originale, preţurile sunt... cu totul altele. O sursă de consumabile originale pe care o folosim aici, pe forum, e coxmotorparts.co.uk. Vezi şi pe acolo cum stau lucrurile. Ca idee, la dealeri ai să īntālneşti preţuri mai mari decāt pe cox.

        Una peste alta, pentru toată lista ta de mai sus preţurile reperelor after-market sunt ca pentru orice altă maşină. Cele OE Honda sunt scumpe, aşa cum sunt şi la majoritatea altor mărci.
        '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

        Comment


        • #5
          M am uitat pe site ul din UK. Nu gasesc deloc Civic Sedan 2012-

          Comment


          • #6
            Originally posted by roval1972 View Post
            M am uitat pe site ul din UK. Nu gasesc deloc Civic Sedan 2012-
            Jakkoparts si nipparts sunt originale?



            Sent from my iPhone using Tapatalk
            '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA
            Ex: '15 Civic 4D 1.8 i-VTEC

            Comment


            • #7
              Prețuri la consumabile/piese de uzură

              Originally posted by levi.s View Post
              Jakkoparts si nipparts sunt originale?



              Sent from my iPhone using Tapatalk
              Cele originale sunt mai rezistente/calitative presupun


              Sent from my iPhone using Tapatalk
              '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA
              Ex: '15 Civic 4D 1.8 i-VTEC

              Comment


              • #8
                Aaaa... păi zi şi tu că e vorba de o maşină nouă.
                Oricum, lucrurile nu diferă la Civic-ul sedan actual de alte civic-uri īn materie de piese şi preţuri.
                Doar că modelul care se vinde la noi din generaţia asta e un pic de struţo-cămilă. Indo-pacifico-american. Şi s-ar putea ca pe viitor să fie un pic mai greu de identificat piesele īn afara reţelei oficiale de reparatori Honda.
                '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                Comment


                • #9
                  Originally posted by roval1972 View Post
                  M am uitat pe site ul din UK. Nu gasesc deloc Civic Sedan 2012-
                  La COX poti da mail cu piesele ce te intereseaza si VIN-ul masinii si ei iti trimit cotatie, apoi le poti cumpara ori direct, ori in cadrul unui group-buy de pe forum.
                  '08 Civic Sedan 1.8 ES A/T Galaxy Gray Metallic

                  Comment


                  • #10
                    Pentru sedanul actual ar fi indicat sa vezi, incrucisat, ce coduri sunt pentru piese pe site-urile dealerilor din USA, Rusia, UK, apoi vezi la ce preturi poti sa le aduci ori vezi daca gasesti pe site-urile de piese romanesti ce te intereseaza (pe e.piesa am mai gasit OEM-uri).
                    Nu ar fi o idee proasta sa faci comparatia (la piese/consumabile, desigur) cu sedanul anterior (gen. 8). Probabil ca multe se potrivesc intre gen. 8 si 9. Spre ex. filtrul de aer OEM pentru motorizarea R18 este acelasi la 3, 4 si 5d gen. 8 si as baga mana in foc si pentru 9 gen.
                    Ai ceva de treaba, dar daca ti-ai facut mana, nu ai probleme.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by bekxy View Post
                      Aaaa... păi zi şi tu că e vorba de o maşină nouă.
                      Oricum, lucrurile nu diferă la Civic-ul sedan actual de alte civic-uri īn materie de piese şi preţuri.
                      Doar că modelul care se vinde la noi din generaţia asta e un pic de struţo-cămilă. Indo-pacifico-american. Şi s-ar putea ca pe viitor să fie un pic mai greu de identificat piesele īn afara reţelei oficiale de reparatori Honda.
                      Asta-i noutate pt mine. sa īnțeleg că nu există niște coduri standard, sau nu sunt toate la un loc?
                      '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA
                      Ex: '15 Civic 4D 1.8 i-VTEC

                      Comment


                      • #12
                        site-ul asta nu dă codurile originale?

                        http://www.hondapartsnow.com/2015-ho...5mt-parts.html
                        '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA
                        Ex: '15 Civic 4D 1.8 i-VTEC

                        Comment


                        • #13
                          Da codurile originale, dar pe site-uri ca bernardiparts.com sau lingshondaparts.com sau http://www.hondaworld.ru gasesti si schemele diverselor parti/subansamble, astfel incat te descurci mai usor pe desene.
                          Intotdeauna cand iei in considerare un site american, verifica daca piesa dorita are acelasi cod cu cea de pe site-ul european. Oricat de neverosimil pare, site-ul rusesc are cea mai buna compatibilitate (eu zic ca 100%) cu OEM-urile masinilor de la noi.

                          Edit: sunt unele diferente intre OEM-urile americane fata de cele europene/asiatice, chiar si la sedanul 9 gen, care fac ca unele piese sa nu se potriveasca, insa acolo unde sunt aceleasi pretul celor din State este mult mai mic, chiar si dupa ce platesti transport si comisioane.
                          vtin
                          Senior Member
                          Last edited by vtin; 22-09-16, 19:18.

                          Comment


                          • #14
                            wow... complicat.. site-ul rusesc nu are și varianta īn lb engleză? Am făcut rusă la școală, dar totuși...
                            '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA
                            Ex: '15 Civic 4D 1.8 i-VTEC

                            Comment


                            • #15
                              Mie-mi traduce Chrome-ul, ca altfel...

                              Comment

                              Working...
                              X