Noul Civic Type R 2017

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• v-ati obisnuit cu aspiratele ... turbo lag-ul isi spune cuvantul la rolling start indiferent de softurile minune din ziua de azi :P
    R 42659 - Milano Red Ep3

Comment

• Nope, si la aspirate e la fel. Uita-te la civicul gen. IX:

Zero to 60 mph: 9.1 sec
      Rolling start, 5-60 mph: 9.5 sec

(http://www.caranddriver.com/reviews/...an-test-review)
      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

Comment

• vorbisem cu un mecanic care zicea ca generatia precedenta, fiind prima cu turbo, e pacatoasa. sincer, nu stiu cate i-au trecut prin mana. am vazut-o live si m-am urcat in ea si designul nu m-a atras.
        generatia asta noua arata mai bine, dar parca tot incearca prea tare sa fie nebuna. asta mi-a placut la FN2: daca nu stii ce e, zici ca e civic normal. cred ca eleronul mai mic cu un kit after market sau optionala ar fi fost ideal.

Comment

• Pai daca zice mecanicul ala, inseamna ca asa e!

Comment

• Ca in banc : " sunt bune Nsx-urile astea ca nu prea isi ia lumea" 😁😁
            La cate Type R-uri sunt in tara , toate cu probleme au ajuns la mecanicul ala? 😋
            ....

Comment

• Am sunat la un dealer. Mai sunt 2 disponibile din totalul de 5, una albastra si una neagra, daca am retinut bine. Nu a putut sa-mi spuna exact cat ar trebui asteptat pentru un CW din momentul plasarii comenzii. Aveti idee daca si cand ar aparea un facelift? Stiu ca e devreme de intrebat, dar sunt curios daca ar merita asteptarea, caci daca le scot la 2 ani, te cam iei de cap, tot o sa vrei sa iei noul model .
              '18 Honda Civic Type-R FK8, 2.0 VTEC Turbo, 320 HP, Championship White
              '10 Honda Civic Type-R FN2, 2.0 i-VTEC. 201 HP, Championship White
              Ex '10 Honda Civic 5D FK2, 1.8 i-VTEC, 140 HP, Milano Red

"Without music, life would be a mistake" - Friedrich Nietzsche

Comment

• Lifecycle - 5-6 ani
                mid-life cycle refresh - 3 ani dupa release
                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

sigpic

Comment

• Corect, doar ca nu au respectat regula pentru FK2. Noul Type-R a aparut destul de repede.
                  '18 Honda Civic Type-R FK8, 2.0 VTEC Turbo, 320 HP, Championship White
                  '10 Honda Civic Type-R FN2, 2.0 i-VTEC. 201 HP, Championship White
                  Ex '10 Honda Civic 5D FK2, 1.8 i-VTEC, 140 HP, Milano Red

"Without music, life would be a mistake" - Friedrich Nietzsche

Comment

• Eh, comparam mere cu pere.

FK2 a fost doar platforma de test pentru motorul nou - asta a fost si motivul pentru care a aparut asa de tarziu in lifecycle: nu era gata motorul.

Evident ca odata cu dezvoltarea Civic Hatch gen 10 au tranpslantat motorul sa il lanseze si in varianta Type R la timp scurt de la lansarea generatiei. Nu era nici un motiv sa pastreze FK-ul inca 2-3 ani ca sa isi scoata banii pe el.
                    Type R-ul e si vector de imagine, asa ca era normal sa apara repede ca sa se promoveze reciproc cu generatia 10.

La generatia curenta se reintra intr-un lifecycle normal de 5-6 ani cu facelift la 3. E nonsens economic sa faca altceva.

Asa ca facelift la noul Type R in cel mai bun caz in toamna 2019...

Iti place Type R gen 10 - nu are rost sa astepti facelift-ul.
                    Daca vrei sa iesi mai ieftin ia un FK la aproximativ aceiasi cai, dar fara sasiu imbunatatit si alte mici reglaje...

sigpic

Comment

• Nu stiu daca este neaparat locul potrivit pentru asta (dar n-am gasit alt loc - eventual de mutat daca nu e bun):
                      https://www.youtube.com/watch?v=Gw5-lVlzNoY
                      BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

Comment

• Din nou o figura frumoasa:

Vedeti la sfarsit ce a facut concurenta pe acel circuit!
                        ....

Comment

• https://youtu.be/E8YiRDodASE
                          O scurta prezentare ceva mai altfel
                          BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

Comment

• https://www.youtube.com/watch?v=iX1EfVoDuFc

EP3 vs FN2 vs FN2 Mugen vs FK2 vs FK8

Comment

• Am mutat off-topicul despre NSX in alta parte.
                              Last edited by ticker; 21-01-18, 20:56.

sigpic

Comment

• Sper sa nu mai fi fost postat...

Comment

Working...
                                X