Test/īnchiriere Honda Civic 1.8

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Test/īnchiriere Honda Civic 1.8

Salutare! Ma gāndesc sa-mi iau Honda, īnsă nu stiu cum ma voi īmpăca cu consumul. Acum am diesel. Ceea ce m-ar ajuta sa ma hotărăsc ar fi un test de consum (am īnțeles ca e in funcție se stilul de condus, as face cāteva zeci de km cu ea). Nu găsesc o masina de īnchiriat (una singura, e ocupată pana in 3.10). Ma poate cineva ajuta cu o idee, relație, masina, etc?

Multumesc!

Sent from my iPhone using Tapatalk
    '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA
    Ex: '15 Civic 4D 1.8 i-VTEC

Sedan sau 5d? Ce generație?
    De principiu la 1.8 consumul extraurban poate scădea și sub 5 la sedan, intre 6 și 7 la 5d (extrem poate fi dus și sub 6), iar urban intre 9 și 12. La RdV ma degrabă spre 9.
    '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

Comment

Un test poste pentru tine fi la fel de irelevant ca o informatie primita de la alt utilizator. O idee cat de cat iti poti face mergand mai multi km, 500-1000 sa zicem, calculand consumul plin pe plin, mers in mai multe conditii de trafic si drumuri diferite, pentru ca tine de stilul tau de condus.

O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

Comment

Exact asta as vrea sa fac. Am cāteva zile libere rămase din concediu si tare mi-as dori sa imi iasă din cap chestia asta cu consumul. In principiu am facut test drive cu un Civic Sedan la Honda Nord si mi s-a părut ok masina. Dar ma sperie toți de consum si as vrea sa-l vad cu ochii mei.

As vrea sa-mi iau o masina nu mai veche de 2-3 ani, preferabil in garanție.

'10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA

Comment

Salut,
          este un topic special de consum pentru civic:
          http://www.hondafan.ro/forum/showthr...arburant-Civic
          Cred ca ai putea sa iti faci o idee/medie de acolo,

Comment

Nu vreau sa te descurajez, dar cred ca in loc sa "iti iasa din cap", mai bine accepti realitatea . Chiar consuma mai mult decat un diesel, iar comparativ cu un diesel mic as spune considerabil mai mult. Eu am facut trecerea de la 1.6hdi 92hp la 1.8 i-VTEC 142hp (cutie automata) si estimez diferenta de consum undeva intre 50 si 80% in plus:

- la drum lung, minimul posibil era ~3-3.3, acum e ~5.5-6
            - la drum lung, consumul "normal" era pe la 4-4.5, acum e 6.5-7
            - in oras, trafic decent, media era ~6.7, acum e ~10-11
            - in oras, trafic greu, media era cam 9, acum e ~15.

Sigur, masina e noua, are cutie automata si e posibil chiar sa o alerg un pic mai tare, dar overall chiar consuma mai mult. Nu te ghida dupa consumuri mici pe care le mai raporteaza unii oameni - se intampla, dar nu-s neaparat o regula sau relevante statistic. Si eu probabil ca as putea, intr-un test, sa scot consumuri [mai] bune, insa imi place prea mult masina sa merg atat de plictisitor, iar asta ti se va intampla si tie, garantat, pe termen lung.

Intrebarea pe care trebuie sa ti-o pui este: esti dispus sa platesti ceva mai mult pe carburant, dar sa castigi linistea fiabilitatii masinii & motorului pe termen lung? Mie partea cu fiabilitatea pe termen lung (i.e.: ~8 ani cat mi-am propus s-o folosesc) mi s-a parut mult mai importanta decat consumul.

Comment

Oricum, daca parcursul tau anual e undeva 8-10k, nu prea conteaza consumul, raportat la celelalte avantaje.

O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

Comment

Estimez un parcurs de 25.000 km

'10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA

Comment

Originally posted by marvin42 View Post
                  Nu vreau sa te descurajez, dar cred ca in loc sa "iti iasa din cap", mai bine accepti realitatea . Chiar consuma mai mult decat un diesel, iar comparativ cu un diesel mic as spune considerabil mai mult. Eu am facut trecerea de la 1.6hdi 92hp la 1.8 i-VTEC 142hp (cutie automata) si estimez diferenta de consum undeva intre 50 si 80% in plus:

- la drum lung, minimul posibil era ~3-3.3, acum e ~5.5-6
                  - la drum lung, consumul "normal" era pe la 4-4.5, acum e 6.5-7
                  - in oras, trafic decent, media era ~6.7, acum e ~10-11
                  - in oras, trafic greu, media era cam 9, acum e ~15.

Sigur, masina e noua, are cutie automata si e posibil chiar sa o alerg un pic mai tare, dar overall chiar consuma mai mult. Nu te ghida dupa consumuri mici pe care le mai raporteaza unii oameni - se intampla, dar nu-s neaparat o regula sau relevante statistic. Si eu probabil ca as putea, intr-un test, sa scot consumuri [mai] bune, insa imi place prea mult masina sa merg atat de plictisitor, iar asta ti se va intampla si tie, garantat, pe termen lung.

Intrebarea pe care trebuie sa ti-o pui este: esti dispus sa platesti ceva mai mult pe carburant, dar sa castigi linistea fiabilitatii masinii & motorului pe termen lung? Mie partea cu fiabilitatea pe termen lung (i.e.: ~8 ani cat mi-am propus s-o folosesc) mi s-a parut mult mai importanta decat consumul.
                  Mie imi consuma acum 5.2 mixt, exact cat scrie in carte. Daca mi-ar consuma pana in 7,5 mixt ar fi ok.

'10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA

Comment

Originally posted by AdrianFK2 View Post
                    Salut,
                    este un topic special de consum pentru civic:
                    http://www.hondafan.ro/forum/showthr...arburant-Civic
                    Cred ca ai putea sa iti faci o idee/medie de acolo,
                    Am consultat, Multumesc, īnsă ideea cea mai buna mi-o fac pe sosea

'10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA

Comment

Īntrebare: consumul la o Honda Civic din 2010 este relevant pentru comparația cu o generație mai nouă (2014-2015), avānd īn vedere că au același motor?
                      '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA

Comment

Poti sa te mai uiti pe http://www.spritmonitor.de/ sa iti faci o idee mai generala.

Comment

Am facut testul. Se poate Īnchide Multumesc!

'10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA

Comment

Fără concluzie?
                            '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

Comment

50km Brașov-Predeal-Brașov (oraș) - 6,7%. Decent zic eu, chiar bine.
                              Recunosc ca fiind atent sa "īnvăț" S-o conduc, am uitat sa merg mai agresiv a fost mers relativ prudent-economic (cand mi-am adus aminte i-am dat de cāteva ori in treapta a 2-a la vreo 4000 de turații. Dar mai mult nu am apucat

Last edited by benjk; 28-09-16, 23:27.
                              '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA

Comment

Working...
                              X