Semnalizator oglinda dreapta Civic Sedan-4d (FD2, FD3) 2005-2011

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Semnalizator oglinda dreapta Civic Sedan-4d (FD2, FD3) 2005-2011

    Salutare,

    ma poate ajuta cineva cu o informatie despre cum/unde gasesc un bloc de semnalizare(SH ar bine) pentru oglinda dreapta a unui Civic 4D (FD2, FD3). Practic sunt identice la toata generatia a 8-a(2005-2011).

    Multumesc.
    sigpic
    Daca vine muntele la tine si nu te cheama Mahomed... fugi!!! Sigur e alunecare de teren!

  • #2
    Aici: http://www.ebay.co.uk/itm/New-Honda-...4AAOSw5dNWskfe
    Preţul e foarte bun, chiar şi cu tot cu transport.

    LE:
    Sau, direct de la sursă, la juma' de preţ, dar cu mai mult timp petru livrare: http://www.aliexpress.com/item/right...d-e943881d125d
    bekxy
    VIP Member
    Last edited by bekxy; 17-05-16, 19:18.
    '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

    Comment


    • #3
      Merci.

      L-am comandat de pe AliExpress. Pretul de vanzare la distribuitorii de piese de la noi e enorm(Autonet, Autototal,etc.): 430-510 lei.
      sigpic
      Daca vine muntele la tine si nu te cheama Mahomed... fugi!!! Sigur e alunecare de teren!

      Comment


      • #4
        Originally posted by bekxy View Post
        Aici: http://www.ebay.co.uk/itm/New-Honda-...4AAOSw5dNWskfe
        Preţul e foarte bun, chiar şi cu tot cu transport.

        LE:
        Sau, direct de la sursă, la juma' de preţ, dar cu mai mult timp petru livrare: http://www.aliexpress.com/item/right...d-e943881d125d

        Care e treaba cu AliExpress'ul asta? Nu sunt originale, nu?
        Ati incercat piese de la ei? Potrivesc? Calitate vs piese originale?
        Adica, ce tine de optica, daca se potrivesc, ar merita asteptarea. Ce tine de functionalitate / siguranta nu stiu daca corespund

        Comment


        • #5
          Am luat de la ei capace de janta (10 $ =40 ron, seamana foarte bine cu cele originale cu H-ul in relief, au 69 mm) sunt fabricate in thailand, au ajuns in la mine dupa 30 de zile de la lansarea comenzii. Cred ca este o alternativa buna.

          Comment


          • #6
            Originally posted by scarr View Post
            Care e treaba cu AliExpress'ul asta? Nu sunt originale, nu?
            Ati incercat piese de la ei? Potrivesc? Calitate vs piese originale?
            Adica, ce tine de optica, daca se potrivesc, ar merita asteptarea. Ce tine de functionalitate / siguranta nu stiu daca corespund
            Eu am mai luat una, alta de la ei. Depinde cat costa. Poti cumpara si lucruri mai scumpe de la chinezi/singaporezi nu doar ieftinituri.

            Daca vorbim strict de elemente de genu' celui cautat de mine... tot prin zona respectiva(China, Singapore, Taiwan) le produce si Honda sau orice alta marca. N-au fabrica de faruri, becuri, etc.

            Acum un an si ceva am cumparat un kit de reparatie(segmenti, piston, garnituri) la un motor de motocicleta(Kawasaki). Marfa a venit de la acelasi producator care face si pentru Kawasaki piese de schimb.

            La abrazive am gasit fabrici care produc pentru 3M sau Mirka(sanchi producatori cu renume).

            Chinezu' produce de cati bani platesti pe produsul respectiv.
            sigpic
            Daca vine muntele la tine si nu te cheama Mahomed... fugi!!! Sigur e alunecare de teren!

            Comment


            • #7
              Tine mult de cit sapi pe-acolo. Poti da de chestii bune si poti da de copii oribile. Cam la orice. Inclin sa cred ca feedback-ul bun din partea cumparatorilor straini poate reduce mult din riscuri.

              Ca anecdota: acum multi ani intr-un orasel din China, Guilin ii zice, in aeroport in asteptarea imbarcarii. Ma uit prin magazine. Chanel 5, mama a folosit toata viata, hai sa-i fac un cadou. Vinzatoarea ii da cu special price today etc, ambalajul e ala. Continutul? Esteri aromatici fabricati cu hectolitrul. Special price today, no doubt about it )))
              "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

              Comment


              • #8
                Clar, depinde cat sapi. Unele produse merita sa le iei doar ca sa le testezi, dacă e dă' calitate, mai iei sau mai zici și la colegu, dacă nu, ai câștigat experiență.
                Una peste alta, tot pe plus ieși

                Ar fi ok un thread, probabil, unde sa împărtășească fiecare experiența un acest sens, concret, ce produse a luat direct de la chinezi, dacă au meritat banii, și o impresie.
                Cu siguranță sunt oameni pe aici interesați...deși când ai nevoie de ceva, de cele mai multe ori nu poți aștepta 1-2 luni pana sa ai produsul.
                Uneori e o așa mare discrepanta intre prețul de producție și prețul de vânzare, încât ți se pare inexplicabil și îți vine greu sa scoți banul din buzunar.


                Sent with the speed of light

                Comment


                • #9
                  Ca sa vezi, am comandat 1 bucata semnalizator dreapta. A plecat din China dar n-a mai ajuns in timp util la noi, am deschis dispuna... mi-a trimis chinezu' alt semnalizator, in perfecta stare, functional, 100% precum cel original. Asta a fost acum 3 saptamani. Azi ma duc sa ridic un alt colet... era semnalizatorul comandat prima data.

                  Am doua, asa ca cine are nevoie de un semnalizator oglinda dreapta de Civic Sedan FD2/FD3... am eu unu' de rezerva.
                  sigpic
                  Daca vine muntele la tine si nu te cheama Mahomed... fugi!!! Sigur e alunecare de teren!

                  Comment


                  • #10
                    Salut, stie cineva de unde pot cumpara piesa asta pentru o Honda Civic 5D 2010 la un pret mai bun? Din pacate pe aliexpress am gasit piesa doar pentru modelul cu 4 usi.

                    Comment


                    • #11
                      Din păcate la 5D nu prea există preţ bun la piesa asta...
                      Pe ebay e 60 de lire cu tot cu transport (320 lei), pe cox 49 lire fără transport (dacă prinzi un group-buy ieşi cu transportul la 2-3 lire).
                      Dacă o aduc eu din Japonia iese 300 lei, adică mult (probabil că din UK se duce în Japonia şi de acolo vine încoace), cam tot atât ar trebui să fie şi la dealer. Dacă n-ai noroc la vreo dezmembrare (şi nu cred să ai, că se dau oglinzile cu totul), pune o întrebare la Honda Carpaţi.
                      '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                      Comment


                      • #12
                        Multumesc mult bekxy pentru lamuriri. Acum am descoperit si eu group-buyul de pe forum si probabil asa voi cumpara piesa asta sau altele pentru revizia viitoare.

                        Am gasit piesa si aici http://www.honda.com.ro/vanzaristoc.php insa pretul e destul de mare (fara TVA): 259.64. Le-am trimis totusi un mail pentru a stii exact costul piesa+manopera.

                        Comment


                        • #13
                          Las-o naibii de manoperă, treci pe la mine într-o zi și îl schimbăm împreună in 10 minute, că nu e rocket science. Restul oglinzii e în regulă?
                          '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                          Comment


                          • #14
                            Nu ştiu dacă cel de pe site mai e în stoc, dar am solicitat un preţ la Carpaţi: 73,24 Euro, TVA inclusă.
                            '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                            Comment

                            Working...
                            X