yobit net
Noul Civic Sedan (model European) 2016- speculatii - Hondafan

Noul Civic Sedan (model European) 2016- speculatii

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Originally posted by Delphi View Post
    Nu cred ca mai e nici o sansa. Trebuie schimbata marca si trecut la alta masina.
    No fi dracu atat de negru ... cel putin cobaii au fost cei din piata nord-americana/Asia ceea ce este un pic ciudat caci sunt pietele lor principale .
    Probabil ca o parte se vor remedia in timp util .Ce e sub 0.5-1% e acceptabil si nu neaparat ca defect de design/concept ci poate doar de asamblare (linii noi, programe noi,etc )

Comment

asta e sfarsitul, chiar nu mai e nici o sansa!
      trimiteti it-istii sa rezolve bug-urile de soft ... se mai intampla cu atata technologie

PS. Delphi tu esti vestitul oracol?
      R 42659 - Milano Red Ep3

Comment

A intrat și Honda Ón rand cu lumea.
        Ce, numai ceilalți sa aibă probleme de soft?
        Eu cred ca se vor remedia.

Comment

Originally posted by kinky_boy View Post
          PS. Delphi tu esti vestitul oracol?
          Desigur. Eu sunt oracolul, limbajul de programare, si firma de piese auto care mi-au imprumutat numele.
          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

Comment

Eu zic ca ceea ce se intampla acum la Honda e normal in lumea in care traim. Nu se mai testeaza la sange masina 1 an de zile si sa se remedieze totul. Acum au o armata de avocati, problemele mari le remediaza in garantie si fac redesign pentru facelift, iar cele minore sa ramana asa ca doar un scartait de pedala de ambreiaj nu inseamna ca nu poti schimba viteza. Honda avea un renume in ceea ce priveste calitatea, dar kmon...aveau motorul de 1.8 de 15 ani. Normal ca era fiabil. Si nici nu investeau in tehnologii noi decat daca erau cu cutitul la os. Generatia 9 de Civic are aceeasi platforma cu 8ul, in timp ce alti producatori scot platforma noua cu fiecare generatie. Oricum, e clar ca nu e de luat in primul an de la aparitie

Comment

@BV26CAT, mie unul nu mi se pare normal sa scoti pe piata o masina care nu e testata inainte cel putin jumatate de an in cat mai multe conditii ( de la -40 la +40 grade, fie ger, umiditate mare, etc ). Chiar daca multe din probleme sunt legate de soft si dupa cum bine stim, soft-ul nu e facut neaparat de Honda ci de alte firme, in primul rand are de suferit imaginea marcii si uite asa iti pleaca (potentiali) clienti la 'al de Golf . Sa vinzi masini cu cloncanit la motor, troncanit la directie, maneta de viteza blocata, sistem infotainment cu mai multe bug-uri decat feature-uri, defecte de productie si asamblare ( da, m-am uitat la toate video-urile postate de IB ) e ceva ce nu accepta nici un client. Nu stiu cum au facut de s-a rasturnat caruta cu defecte fix in noul lor model, dezamagirea fiind cu atat mai mare cu cat a fost o masina foarte asteptata si le-au mai dat-o si americanilor prima data, care e piata lor principala ), proasta strategie.

Comment

O sa vedeti voi ca in scurt timp vom trage de cracii H-ului sa arate ca ala de la Hyundai...

Comment

La ora asta nu cred ca mai exista masini abia scoase in vanzare fara mici probleme (bug-uri) in special pe partea de software . Vorbim de 2016 in care aproape totul e bazat pe software .Faptul ca pe youtube apar cateva filmulete cu ceva probleme din pct meu de vedere nu inseamna mare lucru. Deciziile de cumparare, dupa cum bine stim multi dintre noi ,nu se iau cu creierul (sau greierul cum zice fiu-miu ).
                  Eu unul stau linistit caci sunt sigur ca problemele vor disparea prin minune pe hatch .Iar pe mine peste cativa ani doar ala ma va interesa ...
                  Iar daca incep sa vina in EU cu oferte gen 7 ani garantie aia e . Schimb 2 motoare in 7 ani si apoi o vinzi .
                  Cum e aia cu diesel -ul : domle nu iti lua ca pica turbina , moare dpf ,etc,etc . Eu unul nu am avut nici o problema de genul asta spre exemplu in multi ani . Cam asa si acu - nu domle daca are turbina 1.5L sau 1L sigur o sa crape . Nu zic, ai intradevar o grija in plus dar daca ai grija de ea nu moare asa usor nici una .Dar deja asta e off-topic scuze .

Comment

Originally posted by vtin View Post
                    O sa vedeti voi ca in scurt timp vom trage de cracii H-ului sa arate ca ala de la Hyundai...
                    Chiar azi am rasfoit o revista cu noutatiile de la Paris. Interesant I30 model 2017 iar titlul era "Pazea Golf" . Astia macar au sange in instalatie sa faca concurenta mega concernului VW. Interesant interiorul de la ei fiind foarte atractiv fata de cel al Golf-ului.

Comment

Originally posted by vtin View Post
                      Ce bine! Nu doar ca nu ne vom mai simti jigniti cand ne vor intreba amicii sau cunostintele "de ce ti-ai luat Hyundai", ba chiar ne vom simti flatati!

Comment

Originally posted by IB View Post
                        Ce bine! Nu doar ca nu ne vom mai simti jigniti cand ne vor intreba amicii sau cunostintele "de ce ti-ai luat Hyundai", ba chiar ne vom simti flatati!
                        Exact!
                        Acum imi dau seama ce inspirati au fost ca nu au scris niciunde pe afara la 4d-uri "Honda"! )
                        Last edited by vtin; 29-09-16, 16:51.

Comment

Daca tot ati barfit de sedan, se lanseaza oficial si in EU (e la Paris) 1 motor cu 180 cp cuplat la MT6 sau CVT

http://www.autoevolution.com/news/eu...is-111703.html
                          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

sigpic

Comment

Era cazul. Si asa l-au intarziat destul si n-am inteles de ce.

PS: deci pt Europa il vor face doar in Turcia??
                            Last edited by IB; 29-09-16, 18:09.

Comment

Originally posted by ticker View Post
                              Daca tot ati barfit de sedan, se lanseaza oficial si in EU (e la Paris) 1 motor cu 180 cp cuplat la MT6 sau CVT

http://www.autoevolution.com/news/eu...is-111703.html
                              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

Comment

Cand vad cum arata (ne)sedanul, imi tot fac sperante ca vor remedia defectele si ca masina va fi ok. Iar daca va fi ok...

Comment

Working...
                                X