Jante Honda Civic Sedan (4D) 2012 - FL2014

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Teoretic, la Sedan (FD) ET`ul este 45, fata de 55 la hatchback (FK).
    Verifica pe http://www.willtheyfit.com

Comment

Am verificat, am trecut si cauciucuri de 195 65 15 cu indice 89V!!!
      E o dif de cca 150 lei intre un cauciuc pe 15 si unul pe 16
      Sa vad daca si jantele pe 15 au un pret ok, iarna trec pe 15

Comment

daca gasesti vreo varianta multumitoare, da de stire aici sau pm. sunt si eu interesat, dar din pacate sunt tufa in domeniul auto! Multumiri cu recunostinta in avans

Comment

Raman pe varianta cu 16
          Jante de tabla+prezoane ma costa cam 1250 lei
          Cauciucurile cca 1600 lei ( acum sa vad ce iau Nokian D4 la 350 /buc sau Continental TS 850 la 400/buc)

Comment

Salutare, unde ai gasit jante de tabla+prezoane la pretul de 1250? Se apropie usor ca si pret de jantele Al.

Comment

Da, eu pe setul de iarna pun de mai mult timp numai jante tabla.
              Sunt cam scumpe pt Honda, ies la vreo 310 lei/buc (270 lei janta si 37 lei setul de 5 prezoane).
              Jantele de tabla nu sunt aratoase, dar se intretin si repara mai usor

Am luat 4 cauciucuri Nokian WR D4 la 347 lei / buc, 205 55 16, 91 T, DOT : 3015.
              Inca nu stiu unde sunt facute, am inteles ca pt aceasta dimensiune se poate atat in Finlanda, cat si in Rusia

Comment

In weekend schimb rotile cu alea de iarna si pun poze. Sa vedeti cum arata un set de jante de aliaj pe 16 luat la second cu 250 de euro. Si folosit numai iarna. Nu mi-as pune de tabla pe asa masina.

Comment

Daca aveam 5D sigur eram cu jante AL.
                  4D e o masina corecta pt mine, dar nu sunt interesat decat de functionalitate, nu de felul cum arata, altfel nu o luam.
                  Sincer, nu era un efort mare sa iau niste jante noi sau SH de aliaj, dar eu sunt interesat sa ma duca ok iarna.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Comment

Lasa ca am eu pe sedan de aliaj de iarna si cata mandrie pe mine zi de zi! Sunt coplesit, nu alta. Zilnic, ori de cate ori pot, ies din masina cand semaforul e rosu sa ma uit la ele, sa ma vada lumea cat de mandru sunt. Si lumea vede, imi da claxoane, imi vorbesc tare, ce mai incoace si incolo, e fericirea pe pamant chestia asta.
                    Daca (mai) aveam 5d, Swarowski si leduri imi puneam pe ele.

Altfel, cred ca ai ales foarte bine, Dragoselule!

Comment

Cand vad ca lumea ma intelege am asa nu stiu un sentiment de mi se umezeste o lacrima parca nu stiu pe bune desi se schimba ora parca e mai lumina afara.

Comment

Originally posted by dragoselu View Post
                        Se pot pune si jante de tabla pe 15"?
                        Parca erau recomandate si cauciucuri 195/65/15 in carte? Nu pot verifica acum; in acest caz ce dimensiuni au jantele ( bine, stiu pe 15", dist 5 x 114.3, diametru 64.1, dar ET=?)
                        Nu sunt recomandate decit 205, 55 ,16 atit in CI cit si in certificate de conformotate...

Comment

am profitat de bf si am luat de pe emag tot pachetul (anvelope+jante) ca sa inchei bilciul cu cautatul:
                          jante de tabla alcar 1115 ron, anvelope michelin 1360 ron, total set iarna 2475 ron.
                          drumuri bune la toata lumea!

Comment

Originally posted by girneata View Post
                            am profitat de bf si am luat de pe emag tot pachetul (anvelope+jante) ca sa inchei bilciul cu cautatul:
                            jante de tabla alcar 1115 ron, anvelope michelin 1360 ron, total set iarna 2475 ron.
                            drumuri bune la toata lumea!
                            Ne poti da un link ?

Comment

jante, momentan indisponibile dar vor reveni
                              anvelope, au fost la oferta de BF, acum vad ca au revenit la pret "gonflat"
                              Last edited by girneata; 23-11-15, 10:07. Reason: corectare url

Comment

Originally posted by dragoselu View Post
                                Va cer un sfat, deoarece nu ma pricep
                                Am gasit un set de jante, va prezint mai jos modelul:

Ca dimensiuni par ok fata de cele cu care au venit masina :
                                -diametru 16"
                                -prindere 5 x 114.3
                                -diametru butuc 64.1

dar... ET = 55 , fata de 45 cat au astea alea mele

Sunt ok?
                                Am văzut ca asta inseamna 10mm mai in interior janta. Nu poate sa frece de ceva acolo?

Ma interesează si pe mine si nu as vrea sa am "surprize".

Sent from my iPhone using Tapatalk
                                '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA
                                Ex: '15 Civic 4D 1.8 i-VTEC

Comment

Working...
                                X