Jante Honda Civic Sedan (4D) 2012 - FL2014

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Jante Honda Civic Sedan (4D) 2012 - FL2014

Va cer un sfat, deoarece nu ma pricep
    Am gasit un set de jante, va prezint mai jos modelul:

Ca dimensiuni par ok fata de cele cu care au venit masina :
    -diametru 16"
    -prindere 5 x 114.3
    -diametru butuc 64.1

dar... ET = 55 , fata de 45 cat au astea alea mele

Sunt ok?

Sunt ok, da. Sunt OE pe accord 2003-2005, merg fara probleme.
    Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
    Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
    ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

Comment

Cred ca este anuntul meu de pe un site......
      Honda Civic EJ9 1.4 IS M/T
      Honda Civic FD1 1.8 LS A/T
      Honda Civic ES9 1.3 Hybrid M/T
      Honda Civic SL 1.3 A/T 1980

Comment

La jantele de tabla sunt alt tip de prezon?

Comment

Da, la tabla sunt pe rotund, la aliaj conic.
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

sigpic

Comment

Am gasit jante noi de tabla, pe 16", la Tg Mures-Corunca, la 130 lei/buc si de asta intrebam

Comment

se poate un link? si eu as fi interesat de jante de tabla pentru iarna. multumesc!

Comment

Tot cautand jante aftermarket pt Civic, ma lovesc de urmatorul lucru:toate carcteristicile sunt ca la cele originale, mai putin diametrul butuc, care este intotdeauna mai mare decat 64.1
                Am inteles ca exista adaptori-inele de centrare, dar nu am folosit niciodata.
                Au dezavantaje?

Comment

Nu. Eu folosesc pe jantele de vara de 4 ani fara probleme inele de centrare.

Producatorii after market de jante fac gaura pt inelul de centrare mai mare tocmai pentru a se potrivi la mai multe masini (care au diamentre diferite la inelul de centrare) si includ si inelele de centrare in pretul jantelor.

Cele OEM (original equipment manufaturer) sunt facute specific pentru modelul respectiv, deci inclusiv diametrul gaurii de centrare e cel care trebuie si nu mai trebuie inel de centrare.
                  '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

sigpic

Comment

Originally posted by girneata View Post
                    se poate un link? si eu as fi interesat de jante de tabla pentru iarna. multumesc!
                    Nu-ti vine a crede, da` gasesti pe emag
                    http://www.emag.ro/jante-auto/filter...7,7-v-801269/c
                    sunt alese cele pe 16", cu PCD 5x114,3; ET intre 40 - 50 (FK2 are jante cu ET 55, nu cunosc ETl jantelor de la Civic FD) si latimi de 6,5 - 7J (7 la Civic FK2)
                    Sper sa te fi ajutat

Comment

Neapărat cu inele de centrare dacă diferă dimensiunile. Zic și eu chiar dacă e clar pt noi ... mai sunt unii care ți montează roata fără inele și apoi te miri că-ți bate.
                      15, Accord 2.0 i-VTEC M/T, Lifestyle, Graphic Luster Metallic [gallery]
                      97, VW Passat 1.9 TDI M/T, Green
                      95, Audi A4 1.9 TDI, Blue

Comment

E discutabil asta cu bataia, normal prezoanele ar trebui sa centreze roata suficient, chiar stiu mai multa lume care monteaza fara inel.
                        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

Comment

Am avut si eu din greseala montat fara inel. In afara ca a ruginit interiorul destul de mult nu am avut alta problema. Nici vibratii si nici batai. Daca nu este inel ramane apa in locul ala, si e predispus butucul rotii la rugina. Mai ales ca mai intra spuma din aia caustica de la spalatorii...

Comment

Eu stiu ca se aude o bataie cand folosesti prezoane de tabla la jante de AL si invers.
                            Cu inelele m-am linistit, o sa caut niste jante bicolore si o sa cumpar si capacele din mijloc cu H

Comment

Se pot pune si jante de tabla pe 15"?
                              Parca erau recomandate si cauciucuri 195/65/15 in carte? Nu pot verifica acum; in acest caz ce dimensiuni au jantele ( bine, stiu pe 15", dist 5 x 114.3, diametru 64.1, dar ET=?)

Comment

Working...
                              X