Locatie filtru de benzina

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Locatie filtru de benzina

Salutare,
    am un civic 1.8 140cai din 2007 si vroiam sa ii schimb preventiv filtrul de benzina dar de la magazin mi-au zis ca nu are.
    Mi se pare cam ciudat sa nu existe totusi - voi aveti?

Eu am cautat de curios pentru a mea si nu are, atentie la benzina, singurul filtru ar fi cel de pe pompa de benzina din rezervor(sorb)
    GHELA: '14 Honda Civic 4D ES 1.8 M/T, Taffeta White

Comment

Originally posted by ghela View Post
      Eu am cautat de curios pentru a mea si nu are, atentie la benzina, singurul filtru ar fi cel de pe pompa de benzina din rezervor(sorb)
      Sper sa nu te induc in eroare dar poate iti raspund colegii care au masini identice

Comment

Are, are, īl cheamă 17048SMGE00: http://www.lingshondaparts.com/honda...block_03=16637
        E pe sub consola mediană, īntre scaune.
        '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

Comment

Originally posted by bekxy View Post
          Are, are, īl cheamă 17048SMGE00: http://www.lingshondaparts.com/honda...block_03=16637
          E pe sub consola mediană, īntre scaune.
          Acela e tot setul pentru pompa de benzina poz.5, eu nu vad nici un filtru, si daca ar avea ar fi o sita incorporata in sorbul pompei.

Comment

E filtrul, care ţine pe el şi pompa (există reper separat care include filtru + pompa). Te lămureşti aici: http://www.civinfo.com/forum/how/659...placement.html

Īn fine, nu există un filtru clasic, plasat pe traseu.
            '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

Comment

ok, am inteles , are doar sita/sorb. Ciudat, opelul meu din 93 are si filtru inline si sita.
              Multumesc!

Comment

Greșit, are filtru in carcasa de plastic. Se schimba doar daca este nevoie (presiune mica in rampa)

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk
                EX. Accord '05 CL9 Satin Silver
                Del Sol '94 ESI
                CIVIC X 1.5 Sport Plus CVT
                BMW Z4 '03 Titan Silver

Comment

Scuze, am verificat linkurile de la colegi, dar eu nu vad decat o sita care nu e filtru.
                  La alte masini pompa de benzina are o sita/sorb dar si un filtru inline, aici nu e asa din cate vad

Comment

pai... filtru este asta:

Adica... este IN carcasa de plastic care tine pompa de benzina (nu este un filtru "clasic" cum il stim de la ceilalti producatori) iar honda zice ca se schimba DOAR daca presiunea benzinei nu este in limitele acceptate.
                    Del Sol '94 ESI
                    BMW Z4 '03 Titan Silver

Comment

Nu vad poza, nu stiu de ce. Probabil te referi la tot ansamblul, pompa+sita+sorb. Dar inafara de sita aia nu exista nici un alt element filtrant care se poate infunda si care sa iti ia din puterea motorului - iar denistatea sitei pare de ordinul 2-300 de microni deci f slaba filtrare. Aici filtrarea se bazeaza in principal pe decantare,din cate vad, si o filtrare primara prin sita. Mizeria ramane ori pe fundul rezervorului ori pe fundul vasului de decantare ori ce e mai mic de 200microni trece prin sita - >injectoare - >motor .
                      de ex. la un mercedes W124 am filtru de 30microni, pompa are un debit de vreo 3-4 l/minut astfel ca combustibilul trece de multe ori prin filtru si e filtrat f bine. De curiozitate am desfacut filtrul si avea chestii f urate prin el...printre care si apa, stransa pe fundul filtrului- la Honda se pare ca apa ajunge direct in motor.
                      Stie cineva daca pompa de benzina la Honda face recirculare sau da motorului exact cat consuma?

Comment

Asta incerc sa iti explic... ca exista un element filtrant in carcasa de plastic ( alt element fata de sitele care sunt la vedere).
                        Are recirculare
                        Del Sol '94 ESI
                        BMW Z4 '03 Titan Silver

Comment

Filtrul de benzina de genul asta nu este o piesa consumabila. Se schimba cand ai probleme cu el nu asa 'preventiv'. Sunt masini care merg de 250.000 km cu acelasi filtru de combustibil si nu au fost probleme(ma refer la genul asta de filtru,in rezevor). Pastreaza banii pentru un kurtos kalacs, nu da bani pe ce nu ai nevoie......momentan .
                          '01 Honda Civic Type R EP3

Comment

ok, merci de informatii!

Comment

Cumva are cineva la indemana un tutorial de inlocuire filtru de benzina, pt masina din semnatura? Multumesc

Comment

Working...
                              X