Consumuri carburant Civic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Originally posted by VYK
    Ar fi interesant daca are cineva cele 3 curbe: ale puterii, cuplului motor si consumului.
    Cu cate ceva te pot ajuta, cu restul nu.....sau depinde. In Japonia consumul se masoara la 1L/km si nu L/100km. Honda declara consumul acestei masini cu valoarea de: 16,2km/L. Undeva mai jos in dreapta:

    http://www.honda.co.jp/factbook/auto...200509/09.html
    HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

    Comment


    • #62
      Originally posted by hondatu
      Originally posted by VYK
      Ar fi interesant daca are cineva cele 3 curbe: ale puterii, cuplului motor si consumului.
      Cu cate ceva te pot ajuta, cu restul nu.....sau depinde. In Japonia consumul se masoara la 1L/km si nu L/100km. Honda declara consumul acestei masini cu valoarea de: 16,2km/L. Undeva mai jos in dreapta:

      http://www.honda.co.jp/factbook/auto...200509/09.html
      Eu am inteles tot de pe site-ul cu pricina. Ca sa fac un curt conspect...H Civic e beton si consuma foarte putin. Ma contrazice cineva?
      Honda Civic 2.2 i-CTDI Ex - NEGRU MAT; 170CP; ambient blue light; praguri x-treme; capota "carbon"; eleron sport; etriere sport rosii; spoiler si praguri TSS Tuning.

      Comment


      • #63
        @hondatu: Multumesc pentru site! Am inteles graficul cu cele doua curbe(putere si cuplu), restul... sa studiem japoneza! In engleza nu au nimic? Mai aveau un grafic interesant in partea de jos a paginii unde subliniau ceva intre 1000 si 3500 rpm, dar nu am inteles ce aveau pe verticala!
        Civic 4D 1.8l 140CP
        Suzuki Splash

        Comment


        • #64
          Totusi, eu diagrama de consum n-am vazut in viata mea.......sau confund ceva. Chestia e ca asa cum cei mai multi n-au incredere in datele date de producator, la fel de simplu n-ar avea incredere nici in aceste grafice. :roll:
          HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

          Comment


          • #65
            A reusit gagica-mea sa scoata consum record. 150km cu 6.9% (60-80 in localitate si 110-150 afara). Cand a ajuns la 200km a ajuns totusi la 7.1% (exact cat in carte).
            In momentul in care m-am urcat eu la volan s-a dus naibii tot ce reusise ea . Desi sincer pot spune ca am mers mai incet ca ea. Inexplicabil. Probabil ca vroia sa o cucereasca ... Ideea e ca a reusit, ca s-a apucat sa ii faca poze la ecranul care afisa consumul
            ex-FN2 owner
            Loved it every second!

            Comment


            • #66
              Civic 4D (1300km la bord dupa ultima excursie) Bucuresti - Buzau - Vulcanii noroiosi - Siriu - Brasov - Predeal - Sacele - Cheia - Ploiesti - Bucuresti ~ 500Km consum 6l/100km; mers destul de regulamentar prin localitati (~65 - 70km/h):roll: ... pe unde s-a putut 120 - 130 ... nu am prea sarit de 4500rpm

              Comment


              • #67
                Originally posted by Fanatic
                Ideea e ca a reusit, ca s-a apucat sa ii faca poze la ecranul care afisa consumul
                mai stiu eu pe unul care a facut astfel de poze dupa ce s-a intors de la Rasnov. Atunci am reusit sa scot un consum mai bun decat ce speram. Am mers cam cu 70-80 in localitate si 120-130 afara. E drept ca am folosit la maxim cruise controlul! http://foto.neogen.ro/user/VYK_CIVIC/3uwosf0g
                Civic 4D 1.8l 140CP
                Suzuki Splash

                Comment


                • #68
                  La tine in carte e 5.5 si ai scos 5.6.
                  Ideea e ca la mine in carte e 7.1 si ea a reusit sa scoata 6.9.
                  Eu de asta m-am minunat. Mai reusise la un moment dat si STI (Tom) sa scoata un consum din asta bomba.
                  ex-FN2 owner
                  Loved it every second!

                  Comment


                  • #69
                    Adevarul e ca a crescut semnificativ consumul dupa ce am intrat in Bucuresti (l-am traversat la la Nord la Sud), insa obisnuit fiind cu media de 9% prin oras am ramas perplex cand am vazut asa consum, mai ales ca dupa serpentinele dintre Rasnov si Predeal arata peste consumul de Bucuresti!
                    Oricum nu cred sa mai am vreodata rabdarea sa scot un astfel de consul, deci poza asta va ramane pentru mult timp. Cine stie, poate se apuca si sotia mea sa conduca, desi nu stiu cum as sta in alt scaun din masina :wink: !
                    Civic 4D 1.8l 140CP
                    Suzuki Splash

                    Comment


                    • #70
                      Consum exclusiv in Bucuresti: 9,3% la un plin si 10,1% la al doilea, cu Efix 95, mers destul de vioi. Diferenta vine, dupa parerea mea de la A/C, folosit mult mai mult la al doilea plin, datorita caldurii de care s-a bucurat toata lumea.
                      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                      Comment


                      • #71
                        Bucuresti - Constanta si plimbari de-a lungul statiunilor, inclusiv pana la Vama Veche ---> 480 Km consum 7.8 %. 4 persoane in masina. A/C destul de putin folosit. Condus sportiv. Schimbat numai de la 4000 in sus.

                        Consum pe ultimii 4500 Km 8.5 %. Majoritatea in oras. In Pitesti...consum intre 9.3 si 9.6. Masina are acum 5300 km.

                        Civic 5D 1.8 M/T
                        '07 Honda Civic 1.8 M/T Sport Black Pearl

                        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/rault/Civic/

                        Comment


                        • #72
                          Nu stiu cum de consuma atat de putin la voi.

                          Eu merg foarte putin in afara localitatii, insa si atunci consuma destul de mult. Sunt foarte multumit de consum nu am ce sa reprosez, insa nu vad cum de consuma atat de diferit, poate sa fie de la felul in care s-a mers cu ea in rodaj?

                          Bucuresti-Constanta-Vama Veche consum 9.8, doi in masina , fara aer-conditionat.

                          Consumul mediu de cand am masina(9.800km) este de 10.7. Am facut cam 60% din mers in oras unde consumul mediu este in jur de 12(cu AC de obicei).
                          Filip.ro

                          Comment


                          • #73
                            Ma omori! Ce e cu consumul asta in afara? Ai mers peste 160 in medie? Eu la 130 am obtinut sub 6l/100km, iar tu... In Bucuresti si mie imi ia in medie 9,7, dar tu ai atat afara... Poate e ceva in neregula. Oricum la consumul meu sunt supermultumit!
                            Civic 4D 1.8l 140CP
                            Suzuki Splash

                            Comment


                            • #74
                              Consumul depinde de greutatea talpii: daca ii dai WOT de la turatii mici, o sa consume mai mult, normal, si nici n-o sa traga mai bine, ca nu-i turbo. Daca ii dai talpa progresiv, va consume bine.

                              Comment


                              • #75
                                Eu unul niciodata nu accelerez puternic sub 2000 de ture, in principiu peste 2500. De obicei nu las masina sa aiba sub 2000 de ture decat in frana de motor. In rest ii dau destul de tare.
                                '07 Honda Civic 1.8 M/T Sport Black Pearl

                                http://hondafan.etp.ro/gallery/v/rault/Civic/

                                Comment

                                Working...
                                X