Consumuri carburant Civic

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• 1.valcea-bucuresti-brasov= 420km, aproximativ, mers pe autostrada maxim 110-120km/h, si de la bucuresti la brasov cu 50-90km/h, ma prinsese o ploaie de am crezut ca ma spala de pe sosea, nu am putut sa merg mai tare. Carburant benzina 99 de la mol, de 120ron..un consum de 4,9%... prima data cand imi iese consumul asa mic, probabil din cauza ca nu am putut sa merg prea tare de la bucuresti la brasov..
    2.brasov-otopeni-brasov, plus vreo 20km cu multe opriri prin brasov, mers in limitele legale, tot benzina de 99 de la mol, de 150ron, 420km aproximativ..

Deocamdata observ, ca mai bine folosesc benzina de 99 decat de 95.. chiar daca intra cu 1l maxim 2l mai putin, merg mai mult!

Comment

• Originally posted by IB View Post
      894 km parcursi cu un plin de benzina, mai exact cu 44 de litri. Consum calculat la pompa, aproximativ 4.9. Este doar a doua oara de cand am masina, cand reusesc sa scad sub 5%. Rezultatul se datoreaza exclusiv uleiul RedLine 0W20, cat si uleiului din cutie, tot RedLine. De cand le-am pus, masina este mult mai silentioasa.

Si cum inainte aveam RedLine 0W30 in motor si uleiul original Honda in cutie, se demonstreaza daca mai era cazul faptul ca peste un HTHS de 2.9 pentru R18, nu se obtine mai multa protectie, ci doar consum inutil de carburant. Cu RedLine 0W20, motorul este mai silentios si la cald si la rece decat cu RedLine 0W30, ceea ce se traduce si printr-un consum mai mic de carburant, la acelasi stil de mers. Castigul este de 0.3 litri in medie, adica la un plin de benzina castig peste 100 km de parcurs.

Pana acum, datele sunt absolut incantatoare pentru un motor pe benzina, de o putere respectabila. Aproape ca pot merge la fel de economic ca un Diesel, dar fara alte complicatii de DPF infundat sau injectoare cu probleme de la motorina proasta, sau turbina care cedeaza din varia motive. Iar masina ma bucura ca-n prima zi!

Consumption: 5,42 l/100km 12.224 km and 662 l
      CO2 emission: 126 g/km 12.224 km and 1.542 kg
      Fuel costs: 6,98 EUR/100km 12.224 km and 853 EUR (aprox 3700 Lei).
      Alti 846 km parcursi pe drumurile tarisoarei noastre. Au intrat 41.3 litri, deci un consum real de aprox 4.88%. Cunsumul afisat pe bord este de 4.5%.

N-am mers mai incet ca data trecuta, insa noile anvelope GoodYear isi spun cuvantul si la capitolul energie consumata.

Comment

• Salut baieti,

O intrebare simpla legata de consum, merg normal cu ea (bucuresti) si cand ma apropii de un stop o scot din viteza, normal, moment in care consumul instant urca pana la 20 si scade la 0. urcarea si coborarea o face in ~2 secunde, nu ar fi ceva grav cred eu.

E normal asa? Asta NU stiu daca se intampla si inainte de schimbarea de ulei motor, cutie si filtru aer. (nu stiu daca are legatura tinand cont ca nu ma pricep deloc la mecanica).

Va multumesc anticipat.
        "In 30 years, Honda has made 15 million V-Tec System and they have never, not even once single failure" - Jeremy Clarkson Top Gear.

The Power of Dreams

Comment

• Consum obtinut in trafic la ore de varf, respectiv ieri intre 17:30- 18:30 si azi intre 8:20-9:00. Zone tranzitate: 13Septembrie, Unirii, Blvd. Magheru, P-ta Victoriei, Cotroceni, Rahova.

Sent from my HUAWEI G510-0100 using Tapatalk 4
          Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

Comment

• Originally posted by IB View Post
            Alti 846 km parcursi pe drumurile tarisoarei noastre. Au intrat 41.3 litri, deci un consum real de aprox 4.88%. Cunsumul afisat pe bord este de 4.5%.

N-am mers mai incet ca data trecuta, insa noile anvelope GoodYear isi spun cuvantul si la capitolul energie consumata.
            Mama zici ca mergi numai noaptea cu consumul ala asa mic. Sau numai la vale
            Ce anvelope GoodYear ai?

Originally posted by Adrian Octavian View Post
            Salut baieti,

O intrebare simpla legata de consum, merg normal cu ea (bucuresti) si cand ma apropii de un stop o scot din viteza, normal, moment in care consumul instant urca pana la 20 si scade la 0. urcarea si coborarea o face in ~2 secunde, nu ar fi ceva grav cred eu.

E normal asa? Asta NU stiu daca se intampla si inainte de schimbarea de ulei motor, cutie si filtru aer. (nu stiu daca are legatura tinand cont ca nu ma pricep deloc la mecanica).

Va multumesc anticipat.
            Nu ai observat tu, dar asa face dintotdeauna cand o lasi pe liber.
            Honda Type R 2.0 - Black Pearl GT Pack
            Ex: Honda Civic 5D 1.8 Sport - Orange Tangerine 2008

Comment

• Mersi frumos ZiDan.

Seara buna.
              "In 30 years, Honda has made 15 million V-Tec System and they have never, not even once single failure" - Jeremy Clarkson Top Gear.

The Power of Dreams

Comment

• Originally posted by ZiDan View Post
                Mama zici ca mergi numai noaptea cu consumul ala asa mic. Sau numai la vale
                Ce anvelope GoodYear ai?
                GY EfficientGrip Performance 205/55/R16 91V in denumirea completa.

Comment

• Acum 2 saptamani am avut consum foarte bun. Cu plinul facut am parcurs vreo 283 de km. Am alimentat la Petrom iar si au intrat vreo 41 de litri

Comment

• consum ......
                    Attached Files

Comment

• Cred ca lumea intelege gresit ce s-a vrut cu acest topic.
                      Nu este o intrecere ....e vorba de consumuri reale ...condus normal ...nu "la foame"..la vale 1 km ca sa imi iasa consumul 3%.
                      Nu inteleg de ce ti-ai lua masina de 145 de cai sa mergi cu ea ca , cu un trabant ca sa scoti consum mic....
                      Where's the fun people ??
                      '12 Honda Civic 5D 1.8 M/T Sport, Black (a.k.a. Vader)

Comment

• Daca vrei consum real vezi imaginea din postul meu de mai sus (#2659) - imi sar lacrimi din ochi de cate ori vad o benzinarie...

In ultimele zile a mai scazut un pic, dar e departe de ceea ce spune manualul.
                        Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

Comment

• Originally posted by Wagner View Post
                          Daca vrei consum real vezi imaginea din postul meu de mai sus (#2659) - imi sar lacrimi din ochi de cate ori vad o benzinarie...

In ultimele zile a mai scazut un pic, dar e departe de ceea ce spune manualul.
                          Se mai apropie de adevar . E cam mult pentru mine dar eu nu stau in Bucuresti...asa ca nu imi dau cu parerea. La mine mai mult de 13 nu a sarit.
                          Oricum vad ca oamenilor in general le place sa isi fure singuri caciula. In aceasta categorie m-am incadrat si eu la inceput...pana am am realizat o chestie...benzina tot se duce...chiar daca stai gatuit si apesi pe acceleratie mai incet decat pe un balon de sapun dar factorul fun dispare si devine moartea pasiunii. In acel moment m-am intrebat ...ptr ce naiba mi-am mai luat Honda Civic? Sa merg cu ea ca si cu o Fabia ? sa stau tot timpul cu unghia in gat ca imi sare consumul la cer ? Am scot de pe display consumul mediu si am scapat de cel mai mare demon care era in masina aia Si ce-i mai place.......vrummmmm vruummmm
                          '12 Honda Civic 5D 1.8 M/T Sport, Black (a.k.a. Vader)

Comment

• La mine cel mai bun consum l-am avut intre Ploiesti si A2 asta vara. Am intrat pe autostrada cu un consum mediu de 5,4 l/100km. Asta a fost cel mai mic consum inregistrat pana acum, dar fara distractie. A fost numai o incercare sa vad care e consumul cel mai mic care il pot obtine. De atunci nu ma mai intereseaza consumul.

In oras am obtinut cam 10,5 pe CB, dar cand am facut plinul mi-a dat cam 9,5. Ultimele zile inainte sa plec la munca, aveam consumul urban cam 11-12 pe CB.

Comment

• Am 10,5% consum in Bucuresti. E adevarat, ma ajuta si traseul pe care merg de obicei.
                              I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                              My cars:

'09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                              '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                              '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                              '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                              EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                              EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                              EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                              EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                              EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                              EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

Comment

• Da, conteaza traseul destul de mult. In cazul meu, pe orice varianta pe care o am drumul este ceva de genul : acceleratie-frana-mers "taras"-etc. (rar schimb in tr. 4). Cat am prins mai liber (cateva zile in iulie si cateva la inceputul lui septembrie) am avut consumul undeva la 10-10.5 (real), mers normal.

Comment

Working...
                                X