Consumuri carburant Civic

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Consum brasov-sibiu-valcea la pompa: 5,2%. Viteze: 110km/h in afara localitatilor, 60-70-80km/h in localitati, iar pe valea oltului in limita curbelor cat sa nu fuga spatele, dar cum de obicei e aglomerat si plin de smecheri care stau bara in bara, maxim 120km/h. La fel si pt traseul brasov-cluj. Si nu merg batraneste, doar ca nu imi place sa merg in coloana.
    Cel mai mult am scos 5,5% cand am facut un drum avand des viteza de 130-140km/h.
    Nu stiu daca e relevant dar pe masina am asa: jante de aliaj ATS foarte usoare, cu cauciucuri de vara KUMHO solus, filtru de aer sport, galerie de evacuare 4-2-1, si .... si motor de pe alta masina! Chiar ma mir ca poate sa scoata un astfel de consum motorul asta avand in vedere ca nu a fost proiectat pt coupe.

Comment

• De putin timp sunt posesorul unui Civic 5D 1.8 AT GT 2011. In singurele drumuri mai lungi de pana acum am asa:

Bucuresti - Piatra Neamt si imprejurimi - 8.7 CB, 9.9 la Pompa . A fost primul drum mai lung si abia ma obisnuiam cu masina, cutia, etc. Am calcat-o de cateva ori spre 5-6000.
      Returul, 7.3 CB, 7.9 la pompa. In ambele cazuri cu benzina Petrom 99.

Am mers cu tempomatul setat pe 125 in afara localitatilor in mare parte din timp si circa 80 in localitati, viteza medie undeva pe la 85. Am prins si doua aglomeratii prin orasele de pe E85 pe drum, insa aproape niciodata nu am trecut de 4000 de ture cu ea, am vrut sa vad cum poate merge "economic", fara a dormi pe drum.

Foarte OK zic eu la retur, mai ales ca masina face acusi anul de ultima revizie si o asteapta revizia de 2 ani, asadar ma gandesc ca filtrele alea sunt destul de infundate, uleiul frecat, etc.

Comment

• Bucuresti - Ruse - Varna - Obzor: 5,5% pe CB, A/C cam 20% din drum, restul mers cu geamul deschis. Viteza medie calculata: aprox. 78 km/h, viteza max. 151 km/h (pe GPS).
        Attached Files
        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

Comment

• Salutare

Anul acesta m-am hotarat sa plec in concediu cu masina, in grecia, sa fac un tur mai amplu asa ca am plecat din bucuresti spre meteora, grecia, fix 972 km.Am plecat noaptea din bucuresti adica la 4 dimineata mai precis, si am mers struna prin bulgaria, nu am mers mai jos de 100 dar nici mai sus de 150, 50% cu A/C, iar cand m-am oprit sa alimentez in bulgaria, inainte de kolimbia la un Shell facusem 572km cu un consum pe CB de 5.4, la pompa fiind 5,6. Dupa cei 972km am alimentat iarasi dar de data aceasta, in urma drumului de munte unde masinutza gafaia pe serpentine si pe autostrazile in urcare, am scos un 5.6 pe CB si 5.9 la pompa.aAs zice ca sunt multumit maxim de masina sincer.Acum spre lefkada, apoi parga si igoumenitsa si apoi bucuresti.O sa revin cu poze.
          Apropo am facut revizie la ASKO si mi-au gasit si schimbat cureaua de aceesorii(320 ron + 60 manopera) un pic crapata la exterior....cineva a mai patit asta?

Comment

• Da, eu. Dar la aproape 100k km.
            "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

'08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

Comment

• Cum am trecut de 100.000 km in toate anotimpurile si toate conditiile de vreme cu al meu R18A pe 5D pot sa spun asa:

- consum mediu real (mers moderat) - 50% urban; 50% extraurban 7.98l/100 km
              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

sigpic

Comment

• Originally posted by Delphi View Post
                Bucuresti - Ruse - Varna - Obzor: 5,5% pe CB, A/C cam 20% din drum, restul mers cu geamul deschis. Viteza medie calculata: aprox. 78 km/h, viteza max. 151 km/h (pe GPS).
                La intoarcere pe acelasi drum, mi-a crescut consumul la 5,8%. Viteza medie pe distanta Obzor - Ruse a fost 100 km/h (250 km in doua ore jumatate), viteza maxima 155 km/h pe GPS.
                "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

Comment

• Continua sa ma fascineze acest topic...Nu as vrea sa inflamez pe nimeni, dar cum reusiti voi sa mergeti cu 155-160km/h si sa consumati 5.8 pentru mine este un mare mister. Eu la viteza aia (pe tempomat) sar lejer de 10%, fara sa mai vorbim ca nu e o viteza la care sa ajungi imediat gratie 'imensului' cuplu de 180 NM sau cat are motrul asta de 1.8....trebuie sa tragi un pic de ea. Asta ca sa nu mai vorbesc de consumurile alea de 3 si ceva care se tot vehiculau pe aici acum ceva vreme, si care practic spalau pe jos cu un Polo TDI bluetec care cred ca trece de 4%...EU nu am reusit niciodata sa consum mai putin de 6,5% (real nu pe CB) in cel mai economic mod posibil, adica jumate autostrada 120km/h maxim, jumate drum destul de liber si drept. Pesemne ca nu sunt pentru oricine aceste performante demne de Guness Book..

Comment

• Vlad, Civic Sedan, desi are acelasi motor (in mare) consuma mai putin cu 1-2 litri pe afara...
                    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

sigpic

Comment

• Datorita formei automobilului, datorita cutiei de viteze...
                      I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                      My cars:

'09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                      '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                      '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                      '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                      EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                      EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                      EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                      EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                      EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                      EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

Comment

• Plus ca noi astia posesori de 5D, suntem mai nervosi in talpa .

NU sariti era o gluma

Aerodinamica Civicului 5D este mult mai proasta decat cea a sedanului
                        ....

Comment

• Originally posted by ticker View Post
                          Vlad, Civic Sedan, desi are acelasi motor (in mare) consuma mai putin cu 1-2 litri pe afara...
                          Al meu chiar are acelasi motor si cutie ca si 5D-ul.

@Vlad Papa: de fapt, la mine consumul real la mersul afara din oras este exact consumul de pe CB + 0,6 litri/100 km. Deci, daca eu am avut 5,8% pe CB, la pompa va fi 6,4%. In oras, la pompa e cu un litru mai mult decat pe CB. Oricum, asta a fost consumul, nu exagerez de loc: la 13:30 am plecat din Obzor, la 15:57 intram in Ruse, facut doua opriri scurte pentru mers la baie.

Comment

• O concluzie clara se poate trage, totusi: mergi prea des la baie.

LE: un consum bun nu-l poate realiza oricine (eu nu ma aflu printre acestia); conteaza foarte mult cum ajungi la viteza de croaziera, cat de mult reusesti sa ramai constant fara fluctuatii in sus sau in jos si, poate cel mai important, cat de capabil esti sa anticipezi traficul...
                            CR-V e:HEV
                            JAZZ GD1 CVT
                            Ex: CR-V RE6

Ex: RDX TB1
                            Ex: Civic FD1

Ex - JAZZ GD1
                            Ex - ACCORD Type-R
                            Ex - DEL SOL EH6

Comment

• Imi place sa fiu curat pe maini. In plus de asta, ma mai pudrez, refac machiajul, ma pieptan, dau cu ruj, alea, alea...

LE: ai perfecta dreptate in LE-ul tau. Importanta nu este viteza medie in sine, ci cat de mult variezi in jurul medie. Una este sa faci viteza medie de 100, mergand intre 90 si 110, si alta este sa mergi cu 150, sa franezi la 70, sa accelerezi iar la 150, iar sa franezi...

Comment

• Stiam ca la sedan e consum mai mic, dar nu ma gandeam ca de la coef aerodinamic... Nu includeam aici doar posesorii de sedan, exista destui si cu 5D care scot cifre obscene la capitolul asta. De exemplu am un prieten cu 5D benzina care 'scoate' 7-7,5 in oras (BUCURESTI !!) si 4,5 inafara, de ii arata la range cand face plinul 940-980km !!! Ma rog, inafara probabil ca prinde cate un tir si merge la aspiratie, ca il cred in stare...dar in oras?! In fine, parerea mea strict personala este ca un motor ca acesta nu e facut sa mergi cu 4%. Pe de alta parte, nu mi-ar strica sa fac 900km cu un plin

Comment

Working...
                                X