yobit hitbtc digifinex
Sfat Offset Jante - Hondafan

Sfat Offset Jante

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• AdrianGabriel
    started a topic Sfat Offset Jante

Sfat Offset Jante

Salut,

Stiu ca pentru civic jantele originale au offset de 55 insa nu am reusit sa gasesc nicaieri jante de tabla cu acest offset. Am gasit insa un set de jante R16 cu 5x114.3 si ET50 pe care voi pune anvelope 205/55/r16. Credeti ca aceasta configuratie va avea un efect negativ asupra masinii?
    Am folosit site-ul acesta(http://www.willtheyfit.com/index.php...et2=50#content) si diferenta e aproape invizibila, insa poate pentru masina va fi una semnificativa.

Multumesc.

• Rahan
    replied
    Am eu de vanzare 4 jante din tabla de Honda cu gaura de 64,1.Detalii la sectiunea de vanzari.

Leave a comment:

• AdrianGabriel
    replied
    M-am intalnit cu cel care vindea aceste jante: http://olx.ro/oferta/set-jante-anvel...tml#0f04f70fba. Am masurat gaura centrala la jante si era de 67.1. Am inteles ca pe jantele de tabla nu se pot pune inele de centrare. ce porcarie

Leave a comment:

• AdrianGabriel
    replied
    Multumesc pentru raspunsuri. M-am lamurit pana la urma cu toate detaliile astea tehnice pentru jante. Ultimul comentariu a fost foarte explicit Si spoon, arata foarte tare jantele alea!

Leave a comment:

• _41_
    replied
    http://www.rimsntires.com/specspro.jsp

Pentru ca multi inca nu stiu ce inseamna literele si cifrele cand discutam de roti ,postez cel mai bun calculator de offset(ET) , latime (J) si marimi de gume . Se pot lua 2 modele prin comparatie!
    Si nu va faceti atatea probleme pentru ca pe o masina incap multe marimi si configuratii de jante si anvelope. Cea mai importanta e distanta dintre prezoane sa corespunda si sa nu fie mult prea mici jantele sa frece pe etrieri si mult prea mari gumele sa frece in aripi.Toleranta de la standard e foarte mare deobicei.

Leave a comment:

• Jaxx
    replied
    Originally posted by AdrianGabriel View Post
    UNDE? Caut in disperare!
    Si eu am tot cautat si ajunsesem la disperare cu toate cifrele alea. Poate te ajuta link-ul asta: http://www.sigemo.ro/jante-otel/1111...et55-ch64.html
    Eu am cumparat de la ei si o sa le ridic luni din depozitul lor din Bucuresti. Am luat si 4 gume Michelin Alpin 5 tot de la ei.

Leave a comment:

• BV26CAT
    replied
    Dezavantajul iarna cu offset mic e ca iti arunca mult nisip pe laterale. Eu am pus si aparatori de noroi din cauza asta, e mai bine dar tot se murdareste la greu. Si nu mi-e de murdarit ci de deteriorarea lacului de la sare si nisip. Si uite ca noroc cu threadul asta ca m-am uitat si eu la inelele mele de centrare si sunt 67.1 in loc de 64.1. Am mers asa o iarna intreaga si nu am simtit absolut nimic la volan. Si am mers si cu 200. Intr-o tara fara limita de viteza pe autostrada...

Leave a comment:

• Spoon
    replied
    Originally posted by AdrianGabriel View Post
    Serios acuma. Majoritatea anunturilor cu jante r16 5x114.3 au offset sub 50 si nu vreau sa ma indepartez mai mult de atat.
    serios acuma, nu cumva sa pui vreun offset de 40-45 ca se rupe masina in doua, probabil ca au fost beti inginerii de la enkei cand au proiectat asa nebunii de jante
    de exemplu, asta e un model interesant http://www.enkei.com/j10.shtml# - pacat ca vin doar cu et38
    mai bine pune tablele alea cu capacele faine si gata, decat sa ai cine stie ce probleme mai apoi
    Last edited by Spoon; 01-11-14, 11:25.

Leave a comment:

• AdrianGabriel
    replied
    Originally posted by BV26CAT View Post
    La vulcanizari ai incercat? Is multi care le lasa acolo la vanzare.
    In timpul saptamanii chiar nu am cand sa caut de asta ma uit mai mult online.

Leave a comment:

• BV26CAT
    replied
    La vulcanizari ai incercat? Is multi care le lasa acolo la vanzare.

Leave a comment:

• AdrianGabriel
    replied
    Asa e. Toate hondele din tara au alea 2-3 modele. Azi am vazut 10 cu jante ca ale mele. Concentreaza-te pe ce e important.
    Eu am mers asa: 5x114,3 cu offset de 45 si inele de centrare. De fapt cand le-am cumparat aveau deja inele si fusesera date jos de pe o Honda. Le-am pus sus, 130 de proba in afara orasului, nici o vibratie in volan..le-am platit si gata. Relax. Nu e modelul 2012 unic in lumea asta.
    Normal ca nu e unic doar ca perioada asta nu e prea buna pentru cumparat jante+anvelope de iarna. Ce sa fac daca am dormit pana acuma.

Leave a comment:

• AdrianGabriel
    replied
    Serios acuma. Majoritatea anunturilor cu jante r16 5x114.3 au offset sub 50 si nu vreau sa ma indepartez mai mult de atat.

Leave a comment:

• BV26CAT
    replied
    Asa e. Toate hondele din tara au alea 2-3 modele. Azi am vazut 10 cu jante ca ale mele. Concentreaza-te pe ce e important.
    Eu am mers asa: 5x114,3 cu offset de 45 si inele de centrare. De fapt cand le-am cumparat aveau deja inele si fusesera date jos de pe o Honda. Le-am pus sus, 130 de proba in afara orasului, nici o vibratie in volan..le-am platit si gata. Relax. Nu e modelul 2012 unic in lumea asta.
    Last edited by BV26CAT; 31-10-14, 23:25.

Leave a comment:

• AdrianGabriel
    replied
    Daca dai o cautare pe net dupa 5x114,3 sau jante Honda gasesti o groaza de anunturi. Asa ca disperarea aia nu prea se justifica.
    Daca te-ai uita putin mai atent ai vedea ca sunt 2-3 care corespund urmatoarelor specificatii: R16 6,5j 5x114.3 si et55 sau et50 daca mai pun si CH64.1 rezultatele vor fi 0! Dar poate ai gasit tu si eu nu le vad. Te rog arata-mi un anunt. Multumesc

Leave a comment:

• BV26CAT
    replied
    Daca dai o cautare pe net dupa 5x114,3 sau jante Honda gasesti o groaza de anunturi. Asa ca disperarea aia nu prea se justifica.

Leave a comment:

Working...
X