Consum Civic 1996-2000 - 1.4 i, 1.4 iS si 1.5? Pareri, va rog!

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Consum Civic 1996-2000 - 1.4 i, 1.4 iS si 1.5? Pareri, va rog!

Salut,
    Pana de curand am avut un civic '96 1.4iS. Din pacare a fost distrusa intr-un accident si acum eram tentat sa imi cumpar un 1.5. Insa momentan locuiesc in Bucuresti si trebuie sa ma gandesc si la consum. Ce parere aveti? Care e cea mai economica si care e cea mai recomandata?
    Stima!
    D.S.

1,5 de 114 cp sau ek 3

Comment

Ca si fost posesor de EK3 114 CP, nu pot decat sa fiu de acord cu emylio. Uite aici consumul unui EK3 in Bucuresti, in trafic foarte aglomerat (ore de varf), condus destul de agresiv: https://www.spritmonitor.de/en/detail/288912.html

LE: ca si detaliu, eu reuseam sa scot consum de 8% cu Matiz si cu Tico in Bucuresti.
      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

Comment

1.5 toate variantele.
        @Delphi: Daca stau sa ma gandesc, 1.4 iS avea cam acelasi consum.Tks

Comment

EK3-ul asta de 114 CP e VTEC-E (E de la "economic"). Poti scoate cu el consumuri uluitoare. Actualul proprietar imi spune de consumuri de 5-5,2% in afara (eu am scos cel mai bine 5.6%). Dar, daca gasesti 1.5 de 130 CP, ia-l neaparat. Ala e cel mai tare VTEC, dupa parerea mea (3-stages).
          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

Comment

Si eu am EK3 (Hatchback) 1.5 VTEC-E 114 CP si sunt super multumit de consum. In oras (Baia Mare) scot aproximativ 7-9%, depinde de trafic.
            Extern 5.2-5.8 %
            E consum de Diesel !!! Tin sa mentionez...consumul asta il scoti la un condus normal, fara sa abuzezi de pedala de acceleratie.
            In concluzie te sfatuiesc sa cauti modelul asta de motor, sa nu mai zic ca atunci cand ai chef sa te distrezi in treapta a2a ajungi la 110km/h si umilesti multe motoare mai mari de 1.5
            "Mersul pe jos nu este o arta disparuta - oricine trebuie sa ajunga , prin orice mijloace , la garajul in care isi tine masina." ~Evan Esar~
            My Ex Car: Honda Civic EG3, 1.3 16v, 75cp
            Actuala: Honda Civic EK3, 1.5 VTEC E, 114cp

Comment

Mama detine un accord 2010 executive AT si am facut nenumarate liniute... pe distanta scurta nu a reusit sa ma depaseasca niciodata, insa la distante lungi s-a dus
              (plecarea de pe loc s-a facut fara scartait de roti)) Pai cred ca o sa raman la 1.5 VTEC-E

Multam, la mai multi kilometri in bijuterii:P

Comment

Working...
              X