Montare cruise control aftermarket

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Montare cruise control aftermarket

Salutare! Colegul si prietenul meu bun a trecut de la skoda 1.6. 2012 40.000 km la audi a4 1.8 tfsi 160 hp 2010 tot de 40 000 km. Masina arata impecabil si starea tehnica e ca noua. Pana acum n-am luat contact cu un sistem cruise control dar vazandu-l pe asta de pe audi am inceput sa caut solutii sa-mi montez si eu after marcket. Asadar la aria "how to" m-am gandit sa incep un topic nou in care sa discutam posibilitatea montarii unui sistem cruise control.As vrea sa dezbatem solutii discutii opinii si preturi si eventuali useri care au montat cruise control pe honda cum se comporta, rezultatele etc.
    Eu am gasit diverse kituri la preturi rezonabile cum ar fi:
    http://gamamag.ro/products/Cruise-control-Honda.html
    Sunt unele universale. Am gasit pe forumuri de mercedes pe unul care monteaza pe orice masina. Dar poate vine un user cu o idee sau din experienta altuia invata si altii.
    Intrebare:conteaza tipul puterea motorului. Vin cu mai multe optiuni sau sunt universale?

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2
    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/oprescutoma/

A existat varianta de Civic 1.4 cu Cruise Control? Daca da, atunci ECU s'ar putea sa permita si e posibil ca tot ce trebuie sa faci e sa cauti pe ebay un volan de Civic care sa aiba comenzile de CC (dar sa nu aiba airbag, ca sa fie ieftin) si sa mufezi niste mufe.
    O idee ar fi sa intrebi in prealabil la reprezentanta pe vreun electrician daca cablarea exista deja pe masina.
    Bafta!

PS: cu Volan SH teoretic iesi mult mai ieftin decat sa dai 1300lei pe o manetica..
    Poate gasesti doar butoanele de CC chiar, nu stiu daca se gasesc separat..
    sigpic

HONDA - THE POWER OF DREAMS
    Honda Civic Type-R FN2

Comment

Nu e foarte dificil de montat, am studiat si eu subiectul pentru un prieten. Cea mai viabila optiune mi se pare sa cauti un sistem de pe vreo epava similara cu masina pe care o ai, si pe care sa-l montezi/adaptezi la tine.

Fie modifici vloanul actual daca este modular si inlocuiesti plasticele cu butoanele (la Accord se poate de ex), fie daca nu, faci precum a zis strumfuladi.
      -------------------
      There is no point of having if you can't share.

Comment

Sa inteleg ca nu e acelasi sistem si volan ca pe cele cu motorde 1.8? Exista 1.4. cu cruise control dar e mai usor sa gasesc pentru 1.8.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2
        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/oprescutoma/

Comment

Daca exista cruise pe 1.4 din fabrica, inseamna ca poti sa pui sistemul si la tine. Ca vine de pe 1.4 sau 1.8, nu cred ca are importanta. Important era sa poata fi conectat la ECU/sa fie recunoscut.
          -------------------

Comment

Cred ca n-ar fi rau sa intri pe un site precum asta: http://www.lingshondaparts.com/honda...alogue_C01.php
            si sa compari piesele legate de Cruise Control ce apar la un model cu asa ceva din fabrica, versus ce apare la configuratia ta. (butoane, senzori treapta de viteza, senzori ambreiaj si frana etc).

Comment

Corect, subscriu la ce a zis Catalin mai sus, daca a ta nu are CC din fabrica s-ar putea sa nu aiba senzorul de la pedala de ambreiaj. Nu cred ca exista senzor suplimentar la pedala de frana, cred ca foloseste senzorul care aprinde stopurile. Nu am cunostinta de senzor de treapta de viteza, exista asa ceva la masinile cu CC si cutie manuala?

PS: exemplu de volan FN2, piele perforata.
              PS2: volan 1.4, 1.8, 2.2, insa nu specifica daca trimite si in RO (de intrebat)
              PS3: volan, livrabil si in RO, cost total 120 GBP
              Last edited by strumfuadi; 06-03-14, 13:01.
              sigpic

Honda Civic Type-R FN2

Comment

Păi dacă n-ar exista, s-ar duce motorul īn limitare cānd scoți din viteză (accidental) fără ambreiaj. Nu știu cum este la Civic, īnsă la Renault există.

Comment

Nu cred ca exista senzor de treapta de viteza la H (vorbesc de cutiile manuale, la AT e diferit), CC se foloseste doar de senzorul de la ambreiaj pentru a decupla CC-ul. Nu stiu insa ce s-ar intampla in cazul in care ai scoate fortat din viteza fara sa apesi ambreiajul (nerecomandat oricum).
                  Last edited by BlackMagic; 06-03-14, 13:10.
                  -------------------

Comment

E destul de greu de scos din viteza atunci cand masina este in tractiune, ceea ce in cazul CC se intampla in majoritatea timpului. Eu (ECU) daca as simti ca turatia urca brusc fara sa mi se gadile senzorul de ambreiaj, as decupla instant CC din soft, fara sa mai am nevoie de alt senzor..
                    sigpic

Honda Civic Type-R FN2

Comment

Īn orice caz, din cāte văd pe acel site īntrerupătorul de pe frānă e diferit īntre modelele cu și fara CC, iar cel de ambreiaj nu apare la modelele fără.

Comment

La civic (cel putin la modelul 2012) poti sa schimbi viteza (cu calcare pe ambreiaj) iar CC nu se dezactiveaza. Doar la apasarea pe frana se dezactiveaza. Deci e posibil sa nu existe nici un fel de senzor legat la pedala de ambreiaj.
                        '12 Honda Civic 5D 1.8 M/T Sport, Urban Titanium Metallic

Comment

La Civic 2008 exista senzor pe ambreiaj. Cand calci ambreiajul se decupleaza CC.
                          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                          My cars:

'09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

Comment

1. Nu vorbim de Civic 2012.
                            2. Acel senzor există la modelele cu CC, lucru confirmat de site-ul indicat mai sus.
                            3. Īn manualul de utilizare scrie foarte clar că dacă apeși ambreiajul se dezactivează CC.

Comment

Ok, nu am stiut. Inseamna ca e alt sistem la modelul vechi.
                              '12 Honda Civic 5D 1.8 M/T Sport, Urban Titanium Metallic

Comment

Working...
                              X