Pareri Del Sol vs Civic 92-95

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pareri Del Sol vs Civic 92-95

    Salutari tuturor
    In primul rand vreau sa va felicit pentru comunitatea pe care ati creat-o si pentru forumul pe care ma uit de vreo luna si vad oameni care stiu ce vorbesc si mai ales cum vorbesc si care se ajuta intre ei.
    Acum la subiect. Sunt un nou membru al forumului, (motiv pentru care va rog sa fiti ingaduitori daca voi mai posta aiurea cate ceva) si un viitor posesor de Honda – viitor insemnand in cateva zile daca gasesc ce trebuie.
    Rugamintea mea este sa ma ajutati cu niste pareri pentru achizitie. Sunt indragostit de Del Sol si multa vreme nu am vazut decat Del Sol in fata ochilor dar acum ca vine momentul cumpararii incep sa apara si gandurile mai practice, avand in vedere ca va fi o masina de zi cu zi si ma gandesc si la Civic 92-95 hatch sau coupe. In calcul intra Del Sol Esi (dupa 94) nu Vti si Civic non Vtec, din considerente de buget.
    Acum considerand plusurile pentru Del Sol (sportivitate, vtec, discuri spate, etc) si minusurile pentru Civic avand in vedere ca marea majoritate din cele care sunt la vanzare au 75 cp, motoare 1.3 carburatie, saboti pe spate, etc, ma gandesc la Civic ca la o alternativa doar din punct de vedere al consumului si al confortului ca la Del Sol mai intra apa pe la chederul ala, mai bate plafonul...
    Del Sol vazut, pipait, condus, testat. Civic necunoscut ca masina pentru ca nici nu ma gandeam ca e o varianta.
    Corectati-ma unde gresesc si ajutati-ma cu niste pareri.
    PS nici un CRX nu ar fi rau daca e unul in firea lui, chiar daca nu mai vorbim de confortul dat de oglinzi si geamuri electrice, macar avem sportivitate pur sange
    Multumesc

  • #2
    Sunt diferente mari intre cele doua masini. Daca vrei doar distractie, clar iti cumperi Del Slow, daca vrei ceva practic, iti cumperi Civic.
    Ex: Civic 1.8 Executive NHB 2007/ Del Sol ESI/ Del Sol VTi
    2 roti

    Comment


    • #3
      Pai da, practic e bun, dar am un feeling ca daca merg pe optiunea Civic o sa-mi para rau. Del Slow-ul cat de departe este de practic? Ca are doua locuri nu ma deranjeaza ba din contra.

      Comment


      • #4
        In primul rand, nu toate Del Sol-urile au discuri pe spate, al meu avea tamburi. Depinde pt ce iei masina. Are portbagaj destul de mare, daca ii lasi suspensia stock vei putea merge si pe zapada. Adica e ok masina.
        I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
        My cars:

        '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
        '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
        '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
        '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
        EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
        EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
        EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
        EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
        EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
        EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

        Comment


        • #5
          Am impresia ca tu de fapt vrei Del Slow, dar ai nevoie de un mic impuls
          Din cate stiu eu, Esi are discuri pe puntea spate incepand cu anul 1996.
          Ex: Civic 1.8 Executive NHB 2007/ Del Sol ESI/ Del Sol VTi
          2 roti

          Comment


          • #6
            In primul rand bun venit si multumim pentru cuvintele de lauda.
            hai sa iti fac o comparatie intre cele 2 : ( aici poate ma ajuta/completeaza colegii )

            Sasiul este asemanator din punctul de vedere al subansamblelor folosite , practic sasiul de civic eg este acelasi cu cel al del solului. Mai bine de 80 % din piesele de eg sunt indentice pe del sol ( suspensie , articulatie , directie , frane , etc)

            Del sol
            - motorizare in 2 variante : 1.6 125/127 esi ( esi) si 1.6 160 cp (vti) ambele motoarizari beneficiaza de sistemul vtec.
            - ESI : bara antiruliu fata , tamburi spate
            - VTI : bara antiruliu fata spate . discuri frana fata spate
            - geamurile ( sofer , pasager si spate ) sunt electrice , oglinzi electrice .
            - unele modele au fost echipate optional cu trapa electrica
            - acest model de masina este stric pentru 2 persoane cu portbagaj dimensionat pentru ele.
            Parere personala : masina de weekend , pentru relaxare , pentru voiaj in 2 .Senzatia este si mai accentuata in sezonul cald.

            Civic EG
            - motorizari : 1.3 75 cp ( carburatie) . 1,5 101 cp ( non vtec), 1.5 90 cp ( vtec econo) sau 92 cp non vtec , 1,6 125 cp (vtec) si 1,6 160 cp ( vtec)
            - variantele vi , vxi , esi etc : bara antirului fata , tamburi spate , geamuri oglinzi manuale unele modele fara abs , a/c , airbaguri.
            - o parte din variante vxi , esi si aproximativ toate variante vti : bara antiruliu fata - spate , discuri frana fata , abs , A/C , trapa geamuri oglinzi electrice , 2x airbag
            - modelul vine in 3 variante : hatchback , coupe , sedan. fiecare avand capacitate de 4-5 locuri

            O masina de zi cu zi , un compromis intre utilitate si fun. Piata de piese aftermaket este plina si poti transforma masina dupa gustul tau.
            Touge is what we live for

            Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

            Comment


            • #7
              @ ramm: asa este, cam vreau Del Sol
              Cred ca mai corect era sa pun problema "vreau Del Sol, e ok ca masina de zi cu zi sau sa ma orientez catre un Civic?"
              @ Vali_lj: la Del Sol e mult mai simplu cu variantele, insa la Civic sunt muuulte variante eg2 eg3 eg4 eh 1.3 1.5 carburatie injectiie...de asta sunt destul de confuz. Bonus ca am gasit la vanzare si 1.5 carburatie desi credeam ca numai 1.3 e carburatie...
              Daca gasesc una cu un nivel mai bun de echipare si motor mai puternic, din ce ai enumerat acolo, voi avea de ales, daca nu, e clar Del Sol.

              Comment

              Working...
              X