SCHIMB ULEI CIVIC 5D 2,2 iCTDI 2006

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • SCHIMB ULEI CIVIC 5D 2,2 iCTDI 2006

    Salutare fani Honda,am si eu 2 intrebari pt. cei care se pricep.
    vreau sa fac schimbul la un civic diesel 2,2 si nu mai stiu cati litri de ulei intra.....si inca ceva eu am luat masina la 22,000km, si uleiul folosit era 0w40 turbo diesel de la Mobil 1,eu am mers numai pe acest ulei si acum avem 67,000....am inteles de la un "mester" ca asta era primul ulei din fabrica "de rodaj"adica,pe de alta parte ce stiu si eu e ca e bine sa mergi pe acelasi ulei......

    multumesc anticipat pt ajutor

  • #2
    Sunt uleiuri mult mai bune decat Mobil1.
    Colegul Tudorart (care are topic la aria de vanzari) iti poate recomanda altceva.

    Oricum la Diesel trebuia pus mai bine 0W30 ACEAB5 - merge si 0W40, dar mai bine e cu 0W30. Asta e cel recomandat de Honda.

    Capacitatea e de 6.5 dar la schimb intra 5,7 l; 5,9 cu filtru de ulei, deci trebuie sa iei 6 litri.
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #3
      Originally posted by ticker View Post
      Sunt uleiuri mult mai bune decat Mobil1.
      Colegul Tudorart (care are topic la aria de vanzari) iti poate recomanda altceva.

      Oricum la Diesel trebuia pus mai bine 0W30 ACEAB5 - merge si 0W40, dar mai bine e cu 0W30. Asta e cel recomandat de Honda.

      Capacitatea e de 6.5 dar la schimb intra 5,7 l; 5,9 cu filtru de ulei, deci trebuie sa iei 6 litri.







      pai si e OK sa trec de pe 0w40 la 0w30 care spui tu ca ar fi mai bun pt. dieselul meu???

      Comment


      • #4
        vezi in cartea masinii ce valori sunt trecute si acceptate, in functie de temperatura pe parcursul unui an de zile.
        vorbeste cu tudor: cati km faci pe an, cam cati urban vs drum intis, condusul este unul linistit sau rpm cresc constant de 4000, etc.
        exista si un topic dedicat pentru ulei de motor - lectura placuta

        Comment


        • #5
          Da, e Ok sa treci de la 0W40 la 0W30. Repet, motorul a fost facut sa fie cel mai economic si cu emisii CO2 minime cu 0W30. )W40 e acceptabil, dar mai bine revii la 0W30.

          Topicul de uleiuri de care vorbeste colegul skakiur il gasesti aici: http://www.hondafan.ro/forum/showthr...incalzirea-lui
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment


          • #6
            mie imi mergea mai bine, in sensul ca vara nu mai aveam probleme cu martorul din cauza subtierii uleiului, cu 5-W40. Din punct de vedere al cunsumului de ulei, cred ca era similar 0W30 vs 5W40. Recomand asa cumperi 7L de ulei, unul e de rezerva (daca faci 15k-20k km pe an o sa folosesti macar jumatate de litru)
            '17 Civic TypeR FK8 Championship White
            '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
            ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
            ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

            Comment


            • #7
              Eu am folosit pe acelasi motor la un CR-V 0W30 de la Honda pana a iesit din garantie. Apoi am trecut la 5W30 de la Mobil1 dupa o discutie cu cei de la Asko si nu am simtit nicio diferenta. Si da, iti trebuie 7 litrii de ulei.
              '08 Honda CR-V 2.2 i-CTDi Executive, Nighthawk Black Pearl

              NU mai folositi luminile de ceata atunci cand nu trebuie!

              Comment


              • #8
                Eu am avut si 0w40 si 5w30 si 5w40 in motor si singura diferenta intre ele a fost ca 5w40 mi l-a consumat cel mai repede(exceptand mobil 1).
                Trebuie sa te uiti pe specificatiile uleiului ca 0w30 si 0w40 pot avea acc HTHS la cald ....lucru care te intereseaza.Eu anul asta trec din nou pe original honda pentru ca mi-a placut cel mai mult dintre toate.

                Comment


                • #9
                  tnx ticker...nu reusesc nicioadata sa gasesc ceva cu searchul forumului.

                  Originally posted by ticker View Post
                  Da, e Ok sa treci de la 0W40 la 0W30. Repet, motorul a fost facut sa fie cel mai economic si cu emisii CO2 minime cu 0W30. )W40 e acceptabil, dar mai bine revii la 0W30.

                  Topicul de uleiuri de care vorbeste colegul skakiur il gasesti aici: http://www.hondafan.ro/forum/showthr...incalzirea-lui

                  Comment

                  Working...
                  X