Care sunt versiunile Civicurilor din anii 2002-2003?

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Care sunt versiunile Civicurilor din anii 2002-2003?

Va salut,

Am o mica problema si va rog sa ma ajutati.
    Nu am gasit pe nicaieri specificatiile Civicurilor din 2002-2003 - variantele de echipare si ce contin acestea.
    Vreau sa imi cumpar, second hand, un Civic, din 2002-2003. Avand in vedere ca prin Romania nu prea gasesc asa ceva, ma bate gandul sa o iau de afara, dar as avea nevoie de niste sfaturi.
    Dupa cautarile mele pe internet, am gasit urmatoarele:
    Civic HB - ma intereseaza cea cu motor 1.6 SOHC VTEC. Ce variante de echipare sunt si cu ce dotari?
    Civic Coupe - am vazut ca sunt doua variante de motorizari: 1.7 120 CP si 1.7 125CP. Cea de 125 CP are motor SOHC-VTEC. Si aici as dori sa imi spuneti, daca stiti, ce variante de echipare sunt si cu ce dotari.
    Ce imi recomandati dintre Civic HB 1.6 si Civic Coupe 1.7?
    Inca o intrebare, doua: cutiile automate de pe aceste masini sunt OK? Au si posibilitate de a schimba manual treptele?

Multumesc anticipat

PS: daca am deschis topicul intr-o arie gresita va rog sa il mutati in cea corespunzatoare.

Eu am Civic sedan 2003 cu motor 1.6 110 CP in echipare ES. Asta inseamna, in linii mari:

1. Airbag-uri laterale
    2. Alarma
    3. A/C automat cu filtru polen
    4. Jante aliaj de 15"
    5. Volan si schimbator imbracate in piele
    6. Cotiera sofer

Celelalte dotari sunt comune cu versiunea LS. Daca te intereseaza mai multe iti stau la dispozitie.

In ceea ce priveste coupe-urile, sunt de parere ca mai bine nu. Sunt facute pentru americani, deci vor fi multe piese de schimb pe care nu vei gasi in mod uzual in Romania, poate doar pe comanda speciala. Timp si bani la greu.

Nu am mers cu HB-ul, dar am citit ca ar avea suspensii prea moi. La sedan cu siguranta suspensiile sunt foarte tari.
    Civic '03 1.6 VTEC II
    Accord '06 2.4 M/T

Comment

Tot in perioada aceea se mai gaseste Civicul HB cu 4 usi, iar din motorizari mai exista si 1,4.
      Dar cel mai bine te poti documenta aici:
      http://www.hondafan.ro/modele.php?id=89
      If sex was like FireBlade or S2000 nobody would worry about performance.

2002 Honda CBR 954 RR FireBlade
      ex - 1986 Honda MT5
      ex - 1997 Honda CBR 900 RR FireBlade
      ex - 2001 Honda Civic Type-R
      ex - 2007 Honda Jazz

Comment

multumesc man1ak si Spider.

OK. Pt HB sunt doua versiuni ES si LS. bine de stiut (stiam de LS dar nu stiam cum este denumita cealalta)

Originally posted by Spider
        Tot in perioada aceea se mai gaseste Civicul HB cu 4 usi, iar din motorizari mai exista si 1,4.
        Dar cel mai bine te poti documenta aici:
        http://www.hondafan.ro/modele.php?id=89
        Acolo m-am uitat prima data cand am inceput cautarile pentru Civic, insa sunt numai tipurile de motoare si cate versiuni sunt (una doua versiuni).

m-ar interesa ceva de genul: versiunea de echipare LS are: .....

Comment

Originally posted by man1ak
          In ceea ce priveste coupe-urile, sunt de parere ca mai bine nu. Sunt facute pentru americani, deci vor fi multe piese de schimb pe care nu vei gasi in mod uzual in Romania, poate doar pe comanda speciala. Timp si bani la greu.

Nu am mers cu HB-ul, dar am citit ca ar avea suspensii prea moi. La sedan cu siguranta suspensiile sunt foarte tari.
          sedanul mk.7 e intr-adevar rigid...

componentele sunt insa in mare comune ( asta e parte din strategia Honda de eficientizare a produtiei) si nu cred ca nu va gasi chestii similare in Europa.

motorul D17A de pe coupe este derivat din D16A si diferit doar prin lungirea cursei pistonului de la 90 la 94.4mm ( astfel incat cilindreea finala este 1668ml fata de 1590ml, dar raportul de compresie scade de la 9.9 fata de 10.4 la motorul de 1.6l) - ce e schimbat practic e lungimea bieletelor. chiulasa este identica iar mecanismul VTEC este de asemnea identic. oricum motorul, fie el D16A sau D17A va tine corect exploatat si servisat 250-300.000km.

a nu se intelege ca recomand coupe-ul, dar faptul ca e asamblat in America nu mi se pare un motiv a fi considerat o masina mult diferita fata de surorile lui britanice, japoneze sau turcesti. coupe-ul a fost cam piperat la pret in Europa ( comparativ cu sedanurile asamblate in Turcia sau hatchback-urile asamblate in Anglia) dar are avantajul a 17CP si 3Nm in plus si vreo 0.5 sec mai putin la sprintul 0-100km/h.
          ex Civic mk.7 EX sedan 2002, 1.7VTEC
          ex Acura TL 2006, 3.2 V6 SOHC VTEC
          Civic Si sedan 2007, 2.0 DOHC iVTEC
          Acura MDX 2011, 3.7 V6 SOHC VTEC

Comment

qwerty, fi bine venit aici!

Civic Coupe:

Masina a existat in versiunile LS si ES, la care prima avea motor SOHC, cea din urma, SOHC VTEC, deci mare atentie!!!
            Prima varianta a fost disponibila numai cu MT, cea din urma cu ambele cutii posibile.
            ES are in plus fata de LS: A/C, trapa electrica, jenti de alu (mai jafuri, dar nah!), sistem de spalare a farurilor, manere usilor vopsite in culoarea masinii.
            N-am condus aceasta masina cu A/T, deci nu ma incumet sa-ti dau vreo parere.
            Lista dotarilor e lunga si de aceea te-as ruga sa spui ce anume exact te-ar interesa, dar la obicet cam astea sunt diferentele.

Civic Hatch:

Sunt posesorul acestui tip de masina, tocmai in motorizarea specificata de tine, 1.6L SOHC-VTEC, am varianta cu facelift (aparuta in 2004, lucru valabil si pentru versiunea Coupe!!!), dar numele variantelor a fost acelasi:
            1.6L LS si ES, la care ultima are in plus: alarma, termometru pt. exterior, trapa electrica, jenti de alu (naspa dar nah!), sistemul de spalare al farurilor, manerele usilor vopsite in culoarea masinii.
            Prima are in plus: A/C, radio CD + ceas digital, aripi de noroi.

Eu ti-as recomanda Coupe cu SOHC-VTEC, decent aranjat vei avea o masina superba! La 10.000€ iei ceva foarte decent si cu putin noroc si ceva aranjat si putin rulat.
            Bafta!
            HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

Comment

incearca aici:
              http://www.globalautoindex.com/maker...o=1524&g=Honda
              si vei gasi tot ce-ti doresti...

Comment

Working...
              X