Achizitionare Honda Accord

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Achizitionare Honda Accord

    Buna ziua tuturor.
    Recunosc ca m-am inscris pe acest forum fara sa detin un autoturism Honda dar imi doresc ca in cateva luni sa detin un astfel de model. Am inceput cautarile si as dori sa-mi cumpar un model Honda Accord, maxim din 2006.
    As dori sa ma ajutati cu cateva sfaturi daca se poate: ce model sa aleg (benzina, motorina), costuri de intretinere/ an, consum..etc
    In acest moment detin un renault symbol si pentru Honda estimez un buget maxim de 9000 euro.

    va multumesc anticipat pentru suport .

  • #2
    vezi aici ce accorduri sunt de vanzare:
    http://www.hondafan.ro/forum/showthr...uri-de-vanzare

    evident mai sunt si alte siteuri de profil

    sfaturi vei primi de la colegii mai experimentati, te va ajuta mult un drive cu masina ( 15 - 20 km ), te ajuta oamenii de la Asko ( contra unei sume de 150 ron ) si informatii basic ( casco, rca, consum,,, inflatie si bugetul tau lunar ).
    bafta!

    Comment


    • #3
      salut. din punctul meu de vedere, poti creste cu anul de fabricatie. Un prieten si-a luat recent (~1 luna) accord din 2008 cu 43.000 km la 9100 euro. Acum celelalte informatii tin strict de tine. Daca vrei diesel sau benzina (eu unul prefer doar benzina), daca vrei varianta comfort sau executive (executive e full, piele, fara navigatie la 2.0 MT), etc. Cat priveste costurile oscileaza de la situatie la alta. Dar asa o revizie normala de filtre+ulei+unele chestii minore, te ajunge undeva la 600-700 ron (cel putin in Iasi la reprezentanta; daca mergi la alt service e mai ieftin categoric). Ar fi mai ok sa punctezi anumite chestii care te intereseaza express si te ajutam cat putem (bineinteles, cei in masura sa faca asta ).
      Welcome on our forum!
      '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
      Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

      Comment


      • #4
        Originally posted by skakiur View Post
        vezi aici ce accorduri sunt de vanzare:
        http://www.hondafan.ro/forum/showthr...uri-de-vanzare

        evident mai sunt si alte siteuri de profil

        sfaturi vei primi de la colegii mai experimentati, te va ajuta mult un drive cu masina ( 15 - 20 km ), te ajuta oamenii de la Asko ( contra unei sume de 150 ron ) si informatii basic ( casco, rca, consum,,, inflatie si bugetul tau lunar ).
        bafta!
        Multumesc. Am uitat sa precizez ca sambata merg la Asko pentru un test drive..accord elegance 2.0 156 CP cutie automata. Nu neaparat ca vreau eu cutie automata dar aceasta era disponibila. Imi poti spune cu ce ma pot ajuta cei de la Asko ? Te referi la sfaturi sau achizitionare masina second hand ?

        Comment


        • #5
          Te pot ajuta cu sfaturi, o verificare a masinii (am inteles ca sunt profi din pct asta de vedere, si isi dau interesul, deci merita), probabil si cu achizitionarea masinii SH, uneori mai stiu unele masini si le cunosc trecutul, etc.
          '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
          Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

          Comment


          • #6
            eu am fost la Asko cu un civic si mi-au aratat ca masina nu era in regula, mai pe scurt m-au ferit de o masina ce avusese dauna totala cel mai probabil. te costa 1h

            Comment


            • #7
              Originally posted by ady_uaic View Post
              salut. din punctul meu de vedere, poti creste cu anul de fabricatie. Un prieten si-a luat recent (~1 luna) accord din 2008 cu 43.000 km la 9100 euro. Acum celelalte informatii tin strict de tine. Daca vrei diesel sau benzina (eu unul prefer doar benzina), daca vrei varianta comfort sau executive (executive e full, piele, fara navigatie la 2.0 MT), etc. Cat priveste costurile oscileaza de la situatie la alta. Dar asa o revizie normala de filtre+ulei+unele chestii minore, te ajunge undeva la 600-700 ron (cel putin in Iasi la reprezentanta; daca mergi la alt service e mai ieftin categoric). Ar fi mai ok sa punctezi anumite chestii care te intereseaza express si te ajutam cat putem (bineinteles, cei in masura sa faca asta ).
              Welcome on our forum!
              Multumesc.
              Si eu prefer benzina. Nu stiu daca am buget pentru executive de aceea cred ca o sa ma limitez in a cauta model comfort sau elegance (daca le-am precizat bine ).

              Comment


              • #8
                revin sambata cu mai multe detalii dupa ce discut cu cei de la Asko si desigur...dupa test-drive...pe care abia il astept

                Comment


                • #9
                  vezi ca modelul pe care vrei tu sa-l cumperi e cel dinainte, destul de diferit fata de cel actual.
                  Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                  Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                  ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                  Comment


                  • #10
                    Uite un exemplu de 2008 pe care sigur o scoti la 8500, sau Un 2007 la 7200 euro, sau Un 2007 la 8800 (se negociaza sigur), sau Un 2007 comfort
                    '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                    Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                    Comment


                    • #11
                      eu te-as sfatui sa incerci totusi sa iei un accord dupa 2007, adica modelul cu facelift. Are imbunatatiri la motor, arata ceva mai bine, are VSA spre deosebire de modelul de pana in 2007. Eu am avut la mana a doua Accord CL7 din 2007 modelul Comfort 2.0i MT - foarte multumit de masina. Deoarece de un an nu mai mergeam cu ea fiind cu masina de serviciu, Accordul s-a intors la primul proprietar. Isi luase si el Accord din 2004, insa s-a intors la cel din 2007 si se declara mult mai multumit.

                      Referitor la consumuri poti sa te uiti si pe threadul dedicat consumurilor Accord ca sa te poti hotari care model ti-l doresti

                      Nu uita si de o verificare, de ce nu la Asko si poate afli si tot istoricul masinii

                      Bafta la cumpararea masinii si te asteptam cu vestea cea mare
                      | ex Accord CL7 2.0i (2007) |

                      Comment


                      • #12
                        Faceliftul este din 2006 inlusiv si pana in 2008.
                        Accord '06 2.2 i-CTDI Exec

                        Comment


                        • #13
                          eu te-as sfatui sa incerci totusi sa iei un accord dupa 2007, adica modelul cu facelift. Are imbunatatiri la motor, arata ceva mai bine, are VSA spre deosebire de modelul de pana in 2007.
                          Imbunatatiri mari la motor nu sunt, ca utilizator nu o sa simti nici o diferenta, poate doar ca red-line -ul la k20a6 e 7200 vs. 6800 la k20z2 .

                          K20A6

                          Found in:
                          2003-2005 Honda Accord (European)
                          Displacement: 1,998 cc (121.9 cu in)
                          Compression: 9.8:1
                          Bore x Stroke: 86 mm x 86 mm
                          Torque: 190 nm @ 4500rpm
                          Power: 155 hp (114kW) @ 6000rpm

                          K20Z2

                          Found in:
                          2006- Honda Accord (Europe)
                          Displacement: 1998 cc
                          Compression: 9.6:1
                          Power: 155 hp (114 kW) @ 6000 rpm
                          Torque: 139 ft·lbf (188 N·m) @ 4500 rpm
                          Redline: 6800 RPM

                          Ca si dotari, pe cel pana in 2006 VSA-ul era optional (pe varianta comfort), pe facelift a devenit standard. La faptul ca arata mai bine, depinde de gusturi, e schimbata foarte putin bara din fata si grila radiator are pe mijloc crom, iar la interior doar ceasurile din bord sunt putin restilizate. Cand am achizitionat-o pe a mea (in 2010), am optat pentru varianta pre-facelift deoarece a fost putin mai ieftina decat cea cu facelift si cu putini km (~73k km), gasisem chiar an 2008 cu mai multi km. Daca imi pare rau de ceva e ca nu am cautat sa fie varianta Executive, dar asa s-a nimerit la vremea aceea, pana la urma suntem contransi si de un anumit buget

                          Parerea mea e ca conteaza sa stii istoricul masinii, sa fie in stare buna de functionare, sa aiba putin km, apoi vezi daca te incadrezi in buget pentru facelift sau nu.. Probabil facelift-ul te-ar ajuta la revanzare sa scoti un pret putin mai bun.

                          Comment


                          • #14
                            buna seara.
                            multumesc tuituror pentru sfaturi. sunt de real folos.
                            astazi am fost la asko si am facut un test drive cu un Accord model 2012 motor 2.0 156 cai cutie automata executive. ce pot sa spun? am ramas super impresionat. e o masina fantastica...treceam peste niste gropi...sau aveam 140 (pe A1)..nici nu simteam..super masina.
                            ideea este ca vreau sa cunosc si sa ma interesez bine inainte sa achizitionez masina. cred ca voi opta pentru un model incepand cu 2008. benzina. si in rest...mai caut si eu modele si ascult la cunoscatori.
                            multumesc inca o data.

                            Comment


                            • #15
                              Incearca si 2.4 (M/T sau nu)
                              Be the change you wish to see in the world - Ghandi.
                              Accord 2.4MT 2009

                              Comment

                              Working...
                              X