Fixare Isofix pentru un scaun de copii grupa 2-3 (3-12 ani) in cazul unui Accord CL7

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Fixare Isofix pentru un scaun de copii grupa 2-3 (3-12 ani) in cazul unui Accord CL7

    Probabil ca nu sunt singurul in situatia aceasta: fac trecerea de la un scaun de copii grupa 1 (9luni - 4 ani) la grupa 2-3 (3-12 ani).
    Cel de grupa 1 este Römer Duo Plus (cu Top-Tether), omologat pentru prindere Isofix, in cazul lui CL7, pe pozitiile 2 si 4 (adica locurile laterale din spate).
    Omologarea Isofix este valabila cu sau fara Top-Tether.
    Click image for larger version

Name:	Compatibilitate Roemer Duo Plus - Honda.png
Views:	1
Size:	20.9 KB
ID:	727533

    Cautand scaune grupa 2-3 cu Isofix, nu am gasit nici unul care sa fie compatibil (pentru prindere Isofix) cu CL7.
    Exista un motiv destul de bun pentru asta: cele de grupa 2-3 se prind obligatoriu in centura masinii (nu pot avea centuri proprii).
    Prinderea Isofix, daca exista, fixeaza scaunul solidar cu masina dar fixarea copilului solidar cu scaunul de copii se face tot cu centura masinii.

    In cazul Accordului CL7/CL9, clemele de fixare ale centurilor sunt intre punctele de fixare Isofix de pe locurile 2 sau 4.
    Cu alte cuvinte, tehnic poti sa fixezi scaunelul grupa 2-3 cu Isofix pe locurile 2 sau 4 dar nu mai ai acces la prinderea centurii, deci l-ai fixat degeaba...

    Asadar varianta de avarie ar fi sa-l prind doar in centura, ceea ce nu-mi convine de loc; din moment ce am Isofix pe masina as vrea sa-l si pot folosi.

    Aparent, exista un workaround: fixarea cu Isofix pe pozitia 3 (adica locul central-spate).
    Cu toate astea, nu am gasit la nici un producator de scaune de copii omologarea pentru prindere Isofix pe pozitia 3, in cazul Accord-ului CL7.
    Adica nici pentru grupa 2-3, nici pentru grupa 1, nimic...

    Aveti idee, exista un risc de securitate de care nu stiu?
    Ati incercat asa ceva?

    Din punctul meu de vedere, nu am nici o interdictie din partea producatorului scaunului de copii sa-l fixez DOAR cu centura pe pozitia 3, iar daca l-as fixa (suplimentar) cu Isofix asta nu ar trebui decat sa creasca siguranta oferita copilului.

    P.S. Scaunul de grupa 2-3 pe care l-am ales este Cybex Solution X2-Fix, lista de omologari Isofix pentru Honda fiind aceasta:
    http://cybex-online.com/ro/carseats/...tml?no_cache=1
    Click image for larger version

Name:	Cybex Solution X2-Fix compatibility with Honda.png
Views:	1
Size:	119.7 KB
ID:	727534
    Evident, CL7 nu apare...
    Accord 2.0 Elegance

  • #2
    da, asa e, eu din cauza asta am renuntat la isofix si am luat un scaun care se prinde doar cu centura. daca gasesti vreo solutie, sa imi spui si mie.
    civic 2.2 5D FK3
    CR-V 2.2 AT RE6

    Comment


    • #3
      Merge instalat isofix in Accord, eu am 2 scaune Britax cu isofix in CL9 iar la unul din ele folosesc centura masinii pt copil (nu pt scaun, ambele scaune sunt prinse in isofix).
      Se prinde o idee mai greu centura dar se poate, dupa ce capeti dexteritate o prinzi imediat

      Un alt workaround de care am auzit ar fi sa folosesti centuri de Tourer (CL) (doar partea dintre scaune) se prind mai usor deoarece partea aceea de jos ar fi mai lunga.

      Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
      dinoc
      Senior Member
      Last edited by dinoc; 04-05-12, 22:31.

      Comment


      • #4
        Se poate folosi fara probleme. Folosesc un scaun din grupa mentionata de tine cu IsoFast (sistemul de ancorare este un pic diferit fata de IsoFix) si ramane loc de montat si centura. Partea in care se fixeaza centura are un mic grad de libertate, se pune paralel cu sezutul si ai loc sa introduci clema de la centura.
        Sper ca m-am facut inteles, dar se poate vedea destul de simplu pe masina. De asemenea nici la Jazz nu am avut astfel de probleme
        Honda Accord 2.0 M/T Sport SE 2007, Honda Jazz 1.4 M/T ES 2002

        Comment


        • #5
          o sa incerc eu sa experimentez un pic astazi
          eu am un scaun Kiddy
          http://www.kiddy.de/en/childrens-car...erfix-pro.html (a fost la concurenta cu cybex)
          montat pe CW2
          Dar am un CL9 in firma si incerc pe el.
          Turkish
          Senior Member
          Last edited by Turkish; 07-05-12, 10:47.
          "Ethics. That's always so inconvenient."
          Cal Lightman

          Comment


          • #6
            Am testat intre timp fixarea scaunului cu Isofix pe pozitia 3, tehnic pare OK:
            Click image for larger version

Name:	lv2.jpg
Views:	1
Size:	62.5 KB
ID:	711697Click image for larger version

Name:	rv1.jpg
Views:	1
Size:	35.3 KB
ID:	711696Click image for larger version

Name:	lv1.jpg
Views:	1
Size:	29.4 KB
ID:	711695

            Sunt intr-o discutie cu cei de la Cybex referitor la subiectul acestui topic.
            Deocamdata, mi-au fost mentionate plusuri si minusuri generice ale pozitiei 3 fata de 2&4:

            - Studiile europene 'clasice' recomanda fixare pe pozitiile 2 si 4 datorita faptului ca in caz de impact frontal, spatarele scaunelor din fata ar actiona ca si plasa de siguranta, daca lucrurile merg prost cu fixarea scaunului, respectiv a copilului in scaun...
            - Un studiu american mai recent favorizeaza pozitia 3, datorita distantei de siguranta mai mare in cazul unui impact lateral (care prezinta un risc mult mai mare in State decat in Europa, datorita configuratiei intersectiilor - 99% din cazuri sunt strazi perpendiculare)
            - Pe de alta parte, in cazul pozitiei 3, copilul este mai expus la impactul cu eventuale obiecte (ex. cioburi) care ar zbura prin masina

            Intrebari pentru cei care fixati cu Isofix + centuri pe pozitiile 2 si 4:
            a. Cum naiba reusiti?
            b. Centura ajunge sa se fixeze undeva in spatele scaunului, corect? Nu stiu daca e chiar OK...

            P.S. Este sau nu topicul in care s-a discutat cel mai mult despre pozitii?
            mars2k
            Senior Member
            Last edited by mars2k; 07-05-12, 12:03.
            Accord 2.0 Elegance

            Comment


            • #7
              La CL9 din cauza pozitionarii scaunului peste locul in care prinzi centura e imposibil - ma refer desigur la scaunul Kiddy de il am eu - sa il fixezi pe locurile de la geam;
              tocmai am incercat eu de 40 de min de m-au trecut toate apele
              deci cu scaunul pe care il am eu nu se poate; din cauza pozitionarii ancorelor isofix si a centurii, scaunul sta pe centura

              singurul fel in care am reusit sa il fixez este central;

              La CW2 scaunul vine, la limita, langa centura si atunci poate fi folosit, dar si la asta e nevoie de putina rabdare;

              vis a vis de tema sigurantei, statisticile au aratat de-a lungul vremii ca cel maiu putin "ucigator" loc din masina este locul din dreapta spate
              eu unul cred ca in masinile moderne locul central este si el sigur, daca scaunul e fixat corect si centura pusa bine; asta cu scaunele care actioneaza ca "plasa de siguranta" mi se pare o gluma: la viteza mare daca un copil, cu osatura fragila zboara din scaun lui si loveste scaunul din fata cred ca are la fel de putine sanse sa scape cu bine ca in situatia cand ar zbura prin parbriz;

              daca nu tii chestii adiacente pe bord pe mijloc care sa se transforme in proiectile cred ca locul central e OK
              "Ethics. That's always so inconvenient."
              Cal Lightman

              Comment


              • #8
                Originally posted by Turkish View Post
                tocmai am incercat eu de 40 de min de m-au trecut toate apele
                deci cu scaunul pe care il am eu nu se poate; din cauza pozitionarii ancorelor isofix si a centurii, scaunul sta pe centura
                x2 - exact la fel si pentru Cybex...
                Accord 2.0 Elegance

                Comment


                • #9
                  Salutare,

                  Eu sunt in situatia de a cumpara un scaun pt grupa 1.
                  M-am folosit de threadul inceput aici si am gasit Cybex Pallas 2 care acopera grupa 1,2 si 3.
                  Sa inteleg ca nu va merge fixat pe unul din locurile laterale spate din CL7 si doar pe pozitia din mijloc?

                  Multam
                  2014 Civic Tourer 1.8 MT Sport, White Orchid Metallic
                  Ex Accord 2.0 M/T SSE Dark Mocha

                  Comment


                  • #10
                    @stefan_zzz: Depinde foarte mult daca modelul tau este Pallas 2 sau Pallas 2-fix (varianta cu Isofix).
                    Daca este modelul *fara* Isofix, il poti fixa doar cu centura, pe oricare din cele 3 locuri din spate.
                    Daca este modelul *cu* Isofix, il poti fixa, oficial, tot doar cu centura, pe oricare din cele 3 locuri din spate.

                    Tehnic este posibil sa fixezi modelul cu Isofix + centura pe locul din mijloc, numai ca:
                    - Cybex mi-au raspuns, in final, ca daca Honda spune ca-i OK cu Isofix pe locul din mijloc, e OK si din punctul lor de vedere.

                    - Honda, in manualul de CL7, descrie fixarea scaunului (cu Isofix) pe unul din locurile lateral-spate.
                    Deci nici un cuvant de locul central.
                    Bun - si atunci de ce l-au pozitionat asa? Nu puteau si ei sa mai lase vreo 2 cm in plus sa nu-l poti Iso-fixa pe locul central daca nu era cazul?

                    - Am gasit pe un forum o opinie (parea avizata) ca nu-i deloc OK sa fixezi scaunul pe locul central, daca nu are Isofix dedicat.
                    Se pare ca punctele de fixare Isofix (cele oficiale) sunt ancorate de o bara metalica (deci o bara pentru fiecare 2 puncte Isofix oficiale).
                    Iar in situatia noastra, am avea scaunul Iso-fixat de 2 bare diferite, care s-ar putea misca relativ una fata de alta in cazul unui accident, cu efecte imprevizibile asupra sigurantei copilului.

                    Acum, sincer sa fiu, fixarea atat a scaunului cat si a copilului cu centura masinii mi se pare mai periculoasa decat miscarea relativa a celor doua bare.
                    Bunul simt imi spune ca in caz de accident copilul trebuie sa tina in spate si greutatea scaunului, iar in plus creste ricul de "submarinare" (submarining).

                    I'm so seek and tired of this story ca-mi vine fie sa-mi iau scaunul acesta:
                    http://www.amazon.com/Britax-Frontie...6947880&sr=8-2
                    fie sa-mi iau alta masina...
                    Accord 2.0 Elegance

                    Comment


                    • #11
                      Cum am spus pe CL9, am 2 scaune cu isofix instalate , ambele la geam, iar unul din ele este Britax Kidfix (4-12 ani) si este montat ca aici:
                      https://www.youtube.com/watch?v=53T_HGmie8Y
                      deci nu mai spuneti ca nu se poate se poate doar ca un pic mai greu, daca trebuie ii fac si o poza
                      trebuie trasa partea de jos a centurii "mama" in afara scaunului si nu lasata sub scaun.

                      Pe CU2 este altfel , au centrat punctele de isofix pe sezutul scaunului, la CL9 le-au shiftat spre centru probabil in ideea de a fi mai departe de zona de impact . Am vazut asta si la alte masini, de ex. la Mitsubishi Pajero la fel sunt shiftate spre centrul masinii si nu pe sezut.

                      Comment


                      • #12
                        Luat pana la urma Cybex pallas 2 Fix cu Isofix si l-am montat foarte usor pe scaunele laterale din spate la CL7.

                        Am scapat de grija.

                        Multumesc de ajutor si opinii!


                        Sent from my iPhone using Tapatalk
                        2014 Civic Tourer 1.8 MT Sport, White Orchid Metallic
                        Ex Accord 2.0 M/T SSE Dark Mocha

                        Comment


                        • #13
                          Intreb aici ca e tot cu scaune, sa nu mai fac alt topic - are cineva experienta cu isofix pe canapeaua de piele? Se strica tapiteria de piele? Sau ati pus ceva sub scaun?

                          Comment


                          • #14
                            Ca sa dezgrop putin topicul asta...am aceasi problema cu outlanderul, dar doar pe partea stanga. unde e si bancheta dubla. Pe dreapta e ok.

                            Momentan nu am nevoie de centura ca sunt abia la 2 ani cu cea mare, dar imi sta pe creier.
                            Scaunul l-am luat deja : Britax Advansafix 3.
                            Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                            Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                            Comment


                            • #15
                              Cauta prelungitor de centura, eu asa am facut la Cu2 si am scapat de bataile de cap. Se monteaza in sistemul de prindere al centurii si prelungesti practic cu vreo 25 de cm partea care vine in bancheta. Asa chiar si copii isi pot pune singuri centurile.

                              Sa fii atent ca e posibil ca prinderea centurilor pe spate sa difere de cea de pe fata. Eu am schimbat vreo doua pana sa gasesc pe cele corespunzatoare.
                              ....

                              Comment

                              Working...
                              X