Accord VIII CU3 Problema etrier spate

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Accord VIII CU3 Problema etrier spate

Salutare tuturor si La multi ani !,

Am o problema la Accordul meu din 2009 2.2 i-dtec 150 , s-a blocat etrierul stanga spate si nu gasesc piesa pe nicaieri.
    Ma poate ajuta cineva cu un link sau magazin cu piese ? ( precizez ca vreau aftermarket )
    Las si un cod al piesei. ( 43019TA0A01 ) si seria de sasiu a masinii : JHMCU35609C210492
    Multumesc

Deci tu vrei etrierul cu totul? Ai cautat pe site-urile mari de piese, autokarma, epiesa, etc? Nu știu ce sistem de frānare ai tu pe spate , trebuie sa scrie pe etrier, ex. Ate, TRW, Nissin, etc. Cauți pe internet un etrier de la același producător și īl īnlocuiești. Sau, mai exista varianta mult mai ieftina sa schimbi kitul de garnituri, etrierul este o piesa care se reconditioneaza, exista kituri dedicate pentru fiecare model și costa cāteva zeci de lei plus manopera. Etrierul se blochează din cauza unor garnituri deteriorate, alea sunt de vina și se schimba. E adevărat ca varianta cea mai ușoară este sa pui etrier nou cu totul dar costa ceva piesa. Uite un exemplu cu ce am găsit eu.

https://www.autokarma.ro/etrier-fran...&grupa_order=8

Edit:
    Am mai făcut ceva căutări pe net și se pare ca etrierul tău pe spate este făcut de Nissin, nu cred ca īl găsești aftermarket decāt de la alți producători, trebuie sa ții cont de aspectul asta, sa fie pentru sistem de frānare Nissin. La fel și dacă iei kitul de reparație. Ca sa fii 100% sigur ca asa este uite-te pe etrierul tău, ar trebui sa fie gravat pe undeva Nissin.
    Last edited by rhemyis; 06-01-21, 11:48.

Comment

Cred ca-l gasesti pe epiesa.ro. https://www.epiesa.ro/set-reparatie-...epsid-2789583/
      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

Comment

La ce calitate au cele AM, ne auzim peste un an sa cumperi alt kit de reparare...

Comment

Originally posted by vtin View Post
          La ce calitate au cele AM, ne auzim peste un an sa cumperi alt kit de reparare...
          Dacă te referi la kiturile de reparație AM, și eu am avut dilema asta īnainte sa recondiționez etrierii și după ce am stat de vorba cu persoane care fac operațiuni de-astea, am mers pe kituri Autofren. Au 3 ani și vreo 30000km de cānd le-am pus, eu cu mana mea, fiind prima data cānd am făcut asta, nu curge nici un etrier, mașina frānează corespunzător. Cele oem sunt nesimțit de scumpe pentru niște amărāte de garnituri de cauciuc. Acum, ca am fost eu norocos... Și eu prefer sa merg pe oem dar īn unele cazuri e cam greu.

Comment

Pai... pentru un Civic 4d 2008 preturile au fost: kiturile fata (amandoua) 42,24 euro, kiturile spate 32,34 euro. Chiar sa fie atat de scump?!

Comment

Din cāte știu eu kiturile de raparatie la Honda īnseamnă simeringul de ulei și protecția de praf, atāt. La AM, cu vreo 30 lei iei un kit pentru un etrier care conține produsele menționate mai sus și alte mărunțișuri cum ar fi un plic de vasilina, bucșe culisanti, surubele etc, și mai dai vreo 30 lei dacă vrei și pistonas. La Honda cel puțin pentru mașina mea nici nu gaseam pistonasul ca reper, nu vreau sa ma gāndesc cāt costa dacă doar doua garnituri sunt cāt sunt. Nu vreau sa ma contrazic pe tema asta, eu am riscat și zic ca am cāștigat, mi-ar fi plăcut sa pun oem dar mi s-a părut exagerat, cum le-am reparat pe toate 4 era o cheltuiala destul de mare. Am luat totuși produse de la un brand (Autofren) care doar asta face, ma gāndesc ca au aflat rețeta succesului īn atāta timp de cānd le produc.

Comment

Eu am folosit acum aproape trei ani pe stanga spate un kit FRENKIT 234006 la 25 lei inclusiv TVA. Vad ca acum e 33 lei, dar un kit Autofren pentru Civic VIII e 27 lei.
                "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

Comment

Si eu to kit de reparație etrier am folosit la Jazz, nici o problemă pānă acum.
                  Last edited by fbogdan; 10-01-21, 21:56.
                  Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

Comment

Working...
                  X