Accord 2.2 i-ctdi

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Accord 2.2 i-ctdi

    Sunt un "hondar" destul de nou (de vre-o 3 sapt) si pana acum avand tangenta doar cu masini europene. Ajutati-ma cu un sfat in legatura cu tipul de ulei cu care se impaca mai bine....Stiu, am rasfoit cat de cat forum-ul, dar n-am ajuns la o concluzie....macar cei care au aceeasi motorizare sa spuna ce folosesc. Nu sunt impotriva celui de la reprezentanta, dar am inteles k pot sa ma duc cu piesele mele....si asa cred k am sa ies ceva mai ieftin.
    320d touring 2004
    ex. Accord 2.2 M/T 2007
    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/belial/Accord/

  • #2
    Desi sunt o gramada de variante bune am folosit la Accord Mobil 1 0W40. Am 120.000 km fara probleme la motor si fara sa "pape" prea mult intre schimburi.
    '05 S2000
    '05 Accord LS i-CTDI
    '08 Lexus RX 400h

    Comment


    • #3
      bine ai venit!
      arunca un ochi aici:
      http://www.hondafan.ro/forum/showthread.php?t=2954
      Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
      ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

      Comment


      • #4
        Tot Mobil 0w40 am pus si eu pe ambele masini. Recomand
        ex.Civic i-CTDi ; Accord i-DTEC & X6 3.0d

        Comment


        • #5
          Mobil1 0W40 - fratele meu in CRV 2,2 diesel.
          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
          My cars:

          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

          Comment


          • #6
            ms mult, toate cele bune!
            320d touring 2004
            ex. Accord 2.2 M/T 2007
            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/belial/Accord/

            Comment


            • #7
              Castrol turbo edge 0W30.
              ACCORD 2004 2.2 i-CTDi 140cp

              Comment


              • #8
                orice ulei ai lua,iti recomand sa-l iei direct de la importator:la Mobil intra pe situl romanesc si vezi lista de importatori

                Comment


                • #9
                  Eu zic sa iei Mobil1 american.
                  I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                  My cars:

                  '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                  '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                  '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                  '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                  EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                  EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                  EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                  EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                  EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                  EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                  Comment


                  • #10
                    Ms mult pt. ajutorul cu uleiul....inca nu m-am decis de care voi pune (voi da cu banul intre castrol si mobil ). Se pare k m-am inselat asupra faptului ca pot sa merg cu piesele mele la ATI si sa platesc numai manopera - tot pe forum am vazut...dar se pare k nu am cetit io prea bine....
                    Sunt hotarat sa-i schimb io consumabilele (mai economisesc un set de placute dupa calculele mele) numai k la prima vedere n-am gasit filtrul de motorina - am vazut eu ceva ce seamana a filtru dar nu sunt 100% sigur. Are cumva filtru la rezervor...?
                    320d touring 2004
                    ex. Accord 2.2 M/T 2007
                    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/belial/Accord/

                    Comment


                    • #11
                      Posibil sa aiba si la rezervor dar as fi aflat pana acum. Vezi ca filtrul de motorina se vede pe panoul ce desparte compartimentul motor de habitaclu.
                      '05 S2000
                      '05 Accord LS i-CTDI
                      '08 Lexus RX 400h

                      Comment


                      • #12
                        Daca masina mai are garantie, s-ar putea sa o pierzi daca iti faci revizia in alta parte...iar daca masina numai are garantie, ii recomandat sa o faci in alta parte!
                        Volkswagen Golf V, 2.0TDI, BKD, MTM Engine Performance Upgrade, GOODRIDGE Brake Lines Hoses, Front&Rear EBC Turbo Groove Brake Discs, Front&Rear EBC Redstuff Brake Pads, Zandvoort 17" + GY Eagle F1 Asymmetric, Hella Xenon-look Headlights, Hella LED Clear Taillights

                        Comment


                        • #13
                          s-au mai schimbat treburile intre timp, inainte puteai sa te duci cu uleiul sau placutele tale la revizii, acum insa trebuie puse de la ei (daca faci revizia la ei, bineinteles). Dar totusi nu sunt absurzi, de exemplu eu filtrele de aer nu le iau de la ei, venind cu ele de acasa - deoarece am filtru conic).
                          Din cate mi-au spus, intentioneaza sa mai umble si la aceasta politica, oferind posibilitatea cumpararii tot de la ei a produselor aftermarket (de exemplu placute de frana de la alti producatori & stuff), dar deocamdata e in lucru treaba.

                          Eu iti recomand cu tarie sa faci la Ati reviziile, indiferent daca mai ai sau nu garantie. E pur si simplu pacat sa te duci la un service anonim, unde nu ai garantia unui lucru de calitate. Eu am iesit din garantie, dar absolut toate interventiile, fie ele revizii, montari de piese aftermarket, la ei le fac. Chiar daca poate ma costa mai mult decat la coltul blocului, e un pret pe care sunt dispus sa-l dau pentru o treaba de calitate.
                          2006 Accord CL7 2.0 MT

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by cryo View Post
                            s-au mai schimbat treburile intre timp, inainte puteai sa te duci cu uleiul sau placutele tale la revizii, acum insa trebuie puse de la ei (daca faci revizia la ei, bineinteles).
                            S-au schimbat conditiile de garantie ? Mi se apropie sorocul si inainte am dus intotdeauna uleiul si filtrele luate de mine .
                            Accord 2.0i i-VTEC 2007
                            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/ant76/

                            Comment


                            • #15
                              nu, e vorba de regulile celor de la Ati. Cred ca cel mai bine e sa intrebi dealerul cu care lucrezi de obicei.
                              2006 Accord CL7 2.0 MT

                              Comment

                              Working...
                              X