Facelift actualul Accord?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Facelift actualul Accord?

    A trecut putin timp, doar 1 an si ceva, dar stie cumva cineva in ce an va aparea un face lift la accord? nu stiu daca vor pune "keys lets go" si buton start and stop",m-am uitat la concurenta, am uitat sa spun sunt posesor de toyota avensis penultimul model, si ma uitam la noul avensis care are multe noutati si navigatie touch screnn,dar sufletul tot la Accord imi este...din acest motiv pun si eu o intrebare pertinenta...nu stiu cat sa astept poate in 2011? astept raspunsuri...multumesc
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 16-10-09, 16:32.

  • #2
    Pai ce exact te-ar interesa? Daca nu gresesc, noul avensis are dotarile vechiului accord... So...
    Accord 2.2 i-CTDi 140hp with steroids. EXEC/NAV 2007, IS-64-CZE
    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Pret/

    Comment


    • #3
      de ce ai nevoie de "keys lets go" si buton start and stop" ???
      iar legat de face-lift , poate mai dureaza 2-3 ani............
      Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
      ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

      Comment


      • #4
        Originally posted by stef View Post
        nu stiu daca vor pune "keys lets go"
        Nu te supara, dar ce sistem mai e si asta, "cheile sa mergem"?
        Facelift vom vedea abia pe sfarsit de 2011-inceput de 2012 (depinde si daca Honda va face greseala sa treaca pe ciclu de 6 ani, asa cum se zvonea la un moment dat)

        Comment


        • #5
          multumesc....intradevar ce spun eu sunt mofturi...dar prindeau bine, nu mai stau sa caut cheia prin buzunar, scoate cheia apasa pe deschidere..baga cheia in contact etc....poate sunt eu prea puturos, numai ca ma uitam cam tot ce a aparut nou are aceasta otiune...vezi noul renault, avensis,opel, etc....cand mi-am luat avensisul stiam ca e o masina buna(mai aveam nevoie de 3000 euro sa-mi iau accordul) prima masina i-am luat-o tatalui meu tot avensis, dar innebunesc dupa accord....in fiecare zi astept sa vin de la servici sa vad ce ati mai scris....citesc de vreo 2 ani zi de zi..absolut tot legat de honda, toata lumea zice ca sunt dus..etc...si sunt hotarat sa-mi iau accord.multumesc inca o data pt lamuriri....

          Comment


          • #6
            Lasa vrajelile astea de marketing, cand iti iei o masina te uiti la motor, restul sunt mofturi.
            07 Honda Accord 2.0 MT Black

            Comment


            • #7
              @stef
              Ia-ti intai un accord second-hand si vezi cum o sa te intelegi cu ea. E mare diferenta intre honda si toyota ca si concepte de masini. POate ca nu o sa-ti placa utilizarea accordului la fel de mult ca avensis-ul. Eu cunosc multi toyotisti care simpatizeaza cu honda insa nu-si cumpara una din motive de acomodare cu masina.
              Hondafan forever

              Comment


              • #8
                Oribil, daca pun buton de start/stop m-au pierdut Si o sa-i puna

                Si cei cu Toyota care nu se acomodeaza cu Honda ce au? Pitici? De ce nu te-ai acomoda cu ceva superior?
                dio
                Administrator
                Last edited by dio; 13-10-09, 10:42.
                2.0i 2005

                Comment


                • #9
                  Originally posted by dio View Post
                  Oribil, daca pun buton de start/stop m-au pierdut

                  Si cei cu Toyota care nu se acomodeaza cu Honda ce au? Pitici? De ce nu te-ai acomoda cu ceva superior?
                  e bun, mai ales pt gagici...ca nu mai chinuie demarorul...
                  nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita (ignorance is bliss)...

                  Comment


                  • #10
                    Toyota a fost calata intotdeauna pe confort si simplitate folositoare,pe cind la Honda sportivitatea si sofisticarea tehnologiei stau la baza. In mod traditional totyotistii sint mai "mosi" si nu apreciaza racnetul hondei turata la maxim si nici kickurile V-Tecului, probabil. Eu am mers cu multe toyote de la corolla la carina, avensis si land cruisere (90 si 100) rav 4 dar si cu civic , del sol, accord si cr-v si chiar cu acura mdx si pot spune ca ii inteleg pe "mosi" dar nu ca sint de acord cu ei .
                    Hondafan forever

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by sorinrs View Post
                      Eu am mers cu multe toyote de la corolla la carina, avensis si land cruisere (90 si 100) rav 4 dar si cu civic , del sol, accord si cr-v si chiar cu acura mdx.....
                      fericitule!!!!! te invidiez

                      @BogdanRR: cheile sa mergem
                      sigpic http://hondafan.etp.ro/gallery/v/danp/Jazz/

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by stef View Post
                        multumesc....intradevar ce spun eu sunt mofturi...dar prindeau bine, nu mai stau sa caut cheia prin buzunar, scoate cheia apasa pe deschidere..baga cheia in contact etc....poate sunt eu prea puturos, numai ca ma uitam cam tot ce a aparut nou are aceasta otiune...vezi noul renault, avensis,opel, etc....cand mi-am luat avensisul stiam ca e o masina buna(mai aveam nevoie de 3000 euro sa-mi iau accordul) prima masina i-am luat-o tatalui meu tot avensis, dar innebunesc dupa accord....in fiecare zi astept sa vin de la servici sa vad ce ati mai scris....citesc de vreo 2 ani zi de zi..absolut tot legat de honda, toata lumea zice ca sunt dus..etc...si sunt hotarat sa-mi iau accord.multumesc inca o data pt lamuriri....
                        Dus nu esti, eu o traduc mai bine ca o pasiune, si ce-i mai bun, decat sa nu mai stai si sa iti iei un Accord?
                        -------------------
                        There is no point of having if you can't share.

                        Comment


                        • #13
                          o pasiune foarte mare, intradevar din cate vad accordul are un target tanar, modern, iar avensis ceva mai matur, mai sobru,la optinunea cu cheile ma refeream mai mult...e un moft folositor...ca si cu deschiderea automata a portbagajului ..lucru util dealtfel, oricum urmatoarea masina clar accord, ma duc in service pe la toyota si vb de accord...se uita aia crucis, ma duc sa vad opel insignia si imi spun cei de acolo cel mai bun coeficient aerodinamic din clasa 0'27..eu le spun na accordul are0'26....,v-am explicat asa pe scurt nebunia mea cu accord, singura problema este ca nu am service in oras, un mic impediment, sunt din bacau, dar nu e asa grav...si acuma oscilez intre cutie manuala si automata pe 2.0. din cate am inteles pe 2.0 automata e prea puturoasa...asa ca inca sunt in dubii, va multumesc pt lamuriri

                          Comment


                          • #14
                            Si eu am trecut anul trecut de la Avensis 2003 la Accord, dupa 4 ani de Toyota.
                            A fost o miscare buna? Da! O recomand? Hmm, depinde cui. Oricum nu cred ca la entuziasmul tau mai poate sta ceva in cale .

                            Pentru face-lift o sa astepti mult si schimbarile o sa fie minore si de forma: cate o dunga altfel pe ici colo. Poate la motorase ceva cai in plus sau emisii in minus, dar putin probabil dat fiind ca sunt deja revizuite. Asa ca... ia aer in piept, fa un drive-test si decide.

                            Trecerea mi s-a parut destul de naturala, defapt deja la drivetest ma simteam bine in Accord. Dar nu te astepta la ceva foarte sportiv, mai ales de la 2.0. Honda e mai grea iar vvti-urile de pe toyota isi fac bine treaba ca sa ti se para un salt trecerea (pentru asta o sa iau in freza). Suspensia e mai confortabila la Accord (in ciuda a ce se spune, pe Avensis e destul de ferma) dar sta bine in curbe si e placut de condus.

                            LE: nici lexus rx 400h nu are buton de start, nici macar nu se pliaza cheia .
                            Cipri
                            Senior Member
                            Last edited by Cipri; 14-10-09, 15:11.
                            09 Accord 2.2 i-DTEC Exec Silver

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by stef View Post
                              ...ma duc sa vad opel insignia si imi spun cei de acolo cel mai bun coeficient aerodinamic din clasa 0'27..eu le spun na accordul are0'26....
                              ))
                              Pai nea opel-ul s-a chinuit destul de tare pana anul asta, sa aiba o masina competitiva pe segmentul middle spre premium, caci pana acum cu Vectra, nici nu putea fi vorba...si deh, mai suplinesc si ei pe ici pe colo cu cate o minciuna "nevinovata" )

                              Ca sfat din afara, vazandu-te cat esti de entuziasmat in privinta Accordului, ti-as recomanda sa iti iei varianta cu cutie manuala. De ce? Pentru ca vei aprecia reprizele mai bune, si "cantecul" motorului de la 4000 rpm in sus...citand pe cineva de pe aici, "acolo unde incepe viata, si esti numai tu si masina".

                              Poate pe viitor, dupa ce te vei fi saturat de senzatiile oferite de masina, vei vrea sa schimbi pe o automata, ceva mai "cumintica".

                              Bafta si sa ne tii la curent cu stirile !
                              -------------------
                              There is no point of having if you can't share.

                              Comment

                              Working...
                              X