Preturi revizie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Preturi revizie

    Am un Accord 20 exe 2009 si am facut rezivia de 20.000 de Km si m-a costat cu schimbat de placute fata 1780 de lei. Nu e cam mult?
    PanterA
    Senior Member
    Last edited by PanterA; 10-11-09, 17:29. Reason: era scris cu majuscule
    2009 Accord 2.0 EXE M/T Cobalt Blue

  • #2
    de mult e mult, dar din pacate astea's preturile impuse...
    cand iesi din garantie ai mai multe variante de servisare

    consider totusi ca e un oaresce raport clar intre costul masinii si service.
    la un logan costa jumatate..... la un lexus probabil e dublu....

    ca preturi la piese cat si manopera cam din ce am vazut si la alte marci tot cam la fel sunt.... binenteles ma refer la aceeasi clasa.... ca nu o sa compar un far de accord cu unu de pejo 107
    Last edited by razvy; 17-07-09, 21:06.
    Accord 2007 Executive 2.0 M/T - arctic blue pearl
    --- www.razvandanaila.ro ---

    Comment


    • #3
      Hai sa fim seriosi, cu sa nu mie mult 1800 pentru revizia de 20.000? E exagerat!!!
      Eu am Accordul din 2006 si o revizie costa in jur de 800 de ron cu tva cu tot si manopera. Asta e un pret cat de cat rezonabil desi in 2007-2008 acceasi revvizie costa in jur de 600 de ron. Si mai tineti cont ca a mea e diesel deci mai scumpa la revizie.

      Ii sugerez lui quintrix sa sune la Ati Motors in Iasi si sa intrebe cat costa aici si evetual sa faca o excursie daca merita pretul...
      Accord '06 2.2 i-CTDI Exec

      Comment


      • #4
        Originally posted by razvy View Post
        de mult e mult, dar din pacate astea's preturile impuse...
        cand iesi din garantie ai mai multe variante de servisare
        Care preturi sunt impuse, ca doar nu a fost numai manopera acolo si stim cu totii ca poti sa mergi cu piesele tale. La Asko chiar poti opta pentru consumabile mai ieftine.
        Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

        Comment


        • #5
          impuse ma refeream ca nu cred ca e mare diferenta la preturile de la manopera sau consumabile intre serviceuri.... nu cred ca placutele fata care la asko au fost aprox 5mil or sa fie la 2 sau 3 mil la alt dealer. si nici un filtru , sau litrul de ulei honda. poate la manopera or fi diferente pt ca intradevar una e sa ai costurile din bucuresti si alta e in iasi, dar nu cred ca mari.

          si pe mine m-ar fi dus revizia de 30k la vreo 7-8mil, dar a trebuit sa schimb si placutele fata-spate, ceea ce a mai adus 11mil la nota

          acum, ca poti sa mai aduci tu piese sa iesi mai ieftin e alegerea fiecaruia cat si ceea ce accepta sau nu fiecare dealer, dar faptul ca omul ne spune suma aia sunt convins ca nu a venit cu piese de acasa.

          ma repet, da, si mie mi se par preturile enorme, aberante si as vrea sa fie mai mici.... dar nu cred ca pot avea pretentia ca sa ma coste revizia la accord ca la un logan (desi placutele tot vreo 15-20mii tin, uleiul la fel, filtrele la fel, etc)
          Accord 2007 Executive 2.0 M/T - arctic blue pearl
          --- www.razvandanaila.ro ---

          Comment


          • #6
            Originally posted by CristiZ View Post
            Hai sa fim seriosi, cu sa nu mie mult 1800 pentru revizia de 20.000? E exagerat!!!
            Eu am Accordul din 2006 si o revizie costa in jur de 800 de ron cu tva cu tot si manopera. Asta e un pret cat de cat rezonabil desi in 2007-2008 acceasi revvizie costa in jur de 600 de ron. Si mai tineti cont ca a mea e diesel deci mai scumpa la revizie.

            Ii sugerez lui quintrix sa sune la Ati Motors in Iasi si sa intrebe cat costa aici si evetual sa faca o excursie daca merita pretul...

            nu stiu unde ai facut revizia dar pe mine m-a costa 1100 cu uleiul meu (castrol) in aprilie
            revizia a fost de 20k, n-am schimbat placute ci doar filtre
            cand m-am uitat pe factura am vazut unele chestii de m-a bufnit rasul (plansul) de ex: inspectie vizuala faruri 20 lei, inspectie vizuala conducte frane 50 lei...
            pisele au fost 500 lei
            iar manopera 600 lei
            Accord 2.2 i-CTDI Argintiu

            Comment


            • #7
              intradevar nici mie nu prea mi-au picat bine anumite lucruri care au fost trecute pe factura gen... testat masina in miscare..ceea ce stiu sigur ca nu s-a intamplat plus multe altele de gen "inspectie vizuala..."
              Accord 2007 Executive 2.0 M/T - arctic blue pearl
              --- www.razvandanaila.ro ---

              Comment


              • #8
                Eu am facut revizia de 20.00 la Asko acum 4 luni .Am avut uleiul meu(Castrol Edge 0w30),filtru aer,ulei,polen(Japan parts)tot ale mele.Am mai luat de la ei filtrul de motorina ptr ca mi s a recomandat sa l schimb(200 ron).Pret revizie 1200 ron.
                Daca luam consumabilele de la ei revizia ajungea la 1800(asta fara placute de frana).Enorm!!

                Comment


                • #9
                  la mine manopera e cam 250 ron iar restul sunt piesele,560 placute,400 ulei,300 filtru polen,240 filtru aer,70 filtru ulei(preturile sunt aproxmimative dar ma pot uita maine pe factura ca sa fiu mai exect)
                  2009 Accord 2.0 EXE M/T Cobalt Blue

                  Comment


                  • #10
                    240 filtrul de aer,esti sigur?300 de polen...asa mari sa fie diferentele intre modele ,ca la mine filtrele originale sunt polen 200,aer 100,50 ulei si mai e 200 ala de motorina dar la tine nu i cazul

                    Comment


                    • #11
                      Pentru costurile reviziilor puteti sa va mai uitati si pe aici.
                      Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

                      Comment


                      • #12
                        La mine la revizia de 20k devizul a fost undeva la 900 ron cu toate filtrele fara placute care si acum sunt tambal desi masina are 26k
                        '07 Accord 2.0 ES A/T
                        '01 Golf IV 1.6 Edition

                        Comment


                        • #13
                          Revizie 20.000 KM, CL7 (model 2007), a costat 500 lei la Asko acum o lună jumate (uleiul luat de mine + filtru polen).

                          Chiar am urmărit lista şi au făcut tot ce scrie acolo - inclusiv verificat faruri cu aparatul.. tot tot. S-a lucrat foarte meticulos, mi-a plăcut.
                          De la ai a fost aşa:
                          - manoperă, filtru aer şi filtru ulei = 500 lei,
                          De la mine
                          - ulei castrol edge 0W40 şi filtru interior = costat 300 lei.
                          Total 800 lei.

                          Filtru de aer şi de ulei nu le-am luat eu pentru că ce am găsit nu mi-a inspirat încredere.

                          Îmi pare rău de cei care dau 1800 lei pe o revizie sau 500 de lei pe nişte plăcuţe frână (numai faţă) sau 300 lei pe un filtru de interior dar sunt banii voştrii... faceţi ce vreţi cu ei.

                          Metoda de a controla costul reviziei este destul de simplă: cumpăraţi piesele de pe piaţă de la furnizori serioşi. Informaţi-vă pe internet ce e bine să puneţi şi ce nu. Filtrul ăla de polen nu trebuie să coste mai mult de 50 de lei. Cu 500 de lei îţi iei super plăcuţe (2 bucăţi).

                          De asemenea uleiul Castrol Edge (de exemplu) e cel mai lăudat de la Castrol. Honda nu face ulei nici plăcuţe, deci nu există ulei/plăcuţe Honda - ce vând ei la service e la suprapreţ şi probabil sunt făcute de un producător mare de ulei respectiv de plăcuţe).
                          Honda Accord 2.0, Elegance, Blueish Silver

                          Comment


                          • #14
                            Alex, de unde placute? ) ulei castrol d'asta am luat si eu
                            _________________________
                            2008 Honda Accord TypeS Dark Mocha

                            Comment


                            • #15
                              Augsburg, Al Pandrino, AUTONET (importator şi distribuitor en gross). Sper să nu se considere reclamă.

                              Cred că asta vroiai să ştii. Dacă întrebi de marcă... ar trebui studiat pe Net care plăcuţe sunt potrivite cu discurile standard de pe maşină. Producători: Ferodo (evident), ATE, Lucas/TRW... fiecare are o gamă variată de plăcuţe din materiale diferite.
                              Honda Accord 2.0, Elegance, Blueish Silver

                              Comment

                              Working...
                              X