Problema scârţâit pedala ambreiaj - este una des întâlnită?

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Originally posted by primus View Post
    acum e mai clar, domnu' Delphi?
    Desigur, domnu' primus! Oricum ar fi, e putin patetic ce se intampla cu scartaitul lui master - blaster - cylinder. Parerea mea...
    PS: si eu tot din aia cu privirea inteligenta sunt...
    "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

Comment

• Si eu tot ing.

@primus: Am scris ca 2 au fost pe garantie. E sacaitor oricum ca suna la relanti ca un daewoo, la fel si la plecarea usoara de pe loc. Dar asta e, nu il mai schimb! Oricum de cand cu noua evacuare nu se mai aude mare lucru! Gata cu offtopicul. Am povestit asta doar pt ca mi-am adus aminte de sunetul de daewoo.
      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

Comment

• patetic, domnu' Delphi? patetic?

...mda, absolut corect, asta e cuvantu'

imi amintesc, am avut probleme cu placutele spate, am schimbat cu niste aftermarket si dupa ceva timp au inceput sa cloncane infundat. am fost in service sa vad c e e si andrei mi-a explicat ca placutele OEM, daca as fi fost cuminte sa pun tot de-alea, au ajuns la a 9-a revizie, tot mai imbunatatesc cate ceva la ea, sa fie perfect! clutch master cylinder oare pe la ce revizie este?

Comment

• Originally posted by don cipo View Post
          A aparut si la Jazz-ul meu aceasta problema la doar 14k km. E un fel de clic clac al pedalei la capatul cursei , se simte usor si in pedala. Cam penibil pentru reputatia de fiabilitate a marcii Honda, Jazz in special.
          Eu o am de vreo 40.000km, am si uitat de "problema" asta...
          2.0i 2005

Comment

• Problema cu zgomotul pedalei de ambreiaj se rezolva la service, baietii au rezolvat destule pe garentie. Pur si simplu au trebuit sa aplice citeva puncte de sudura unui distantier de pe axul pedalei care nu vroia sa ramina nemiscat la actionarea pedalei se rotea si producea acel zgomot nedemn cei drept pentru o masina de 30. mii

Comment

• Inteleg ca tie ti-au rezolvat problema. Unde (la ce service) ti-au rezolvat-o mai exact?
              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

Comment

• La Asko pe garantie, dar si-a cam batut capul mecanicul pina a gasit problema caci am fost printre primii daca nu chiar primul in service cu acel scartait. (octombrie-noiembrie 2008)

Comment

• Multumesc, de aia radea Alex cand am reclamat scartaitul pedalei si zicea "mi-as dori sa vina doar Honde care au doar problema asta"... Bine, la mine s-a aplicat doar "stage 1": unsul. Deocamdata nu mai face, vom vedea.

Comment

• Originally posted by jerry View Post
                    La Asko pe garantie, dar si-a cam batut capul mecanicul pina a gasit problema caci am fost printre primii daca nu chiar primul in service cu acel scartait. (octombrie-noiembrie 2008)
                    Ha, eu am fost in 2006
                    2.0i 2005

Comment

• Originally posted by dio View Post
                      Ha, eu am fost in 2006
                      Jerry are diesel i-dtec. Posibil sa fi fost primul. Mie la Accord nu imi scartaie pedala deloc dupa 28k km. La Civic,de la 8k km dupa ce a fost unsa a tacut. Acum am 27k.
                      ex.Civic i-CTDi ; Accord i-DTEC & X6 3.0d

Comment

• Acum doua zile a aparut si la mine. 33k.
                        Inca nu e deranjant urechilor. Vedem pe viitor.
                        Houston, i don't have any problem...

Comment

• Originally posted by alexmohora View Post
                          Nu e bun! Am incercat eu... tine cateva zile. Trebuie gresat cu o unsoare rezistenta la temperatura si bagat cu o seringa cu un furtunas chiar in cilindru (are o gaura pt. asta) - altfel nu faci nimic.

Cei de la Asko se pare ca au aflat cum se face gresarea corect - la mine nu mai face. Sa vedem cat o sa tina.
                          De vreo lună de zile face iar! Deci a tinut gresarea vreo 8000 km si 3 luni! Măcar dacă ținea de la o revizie la alta...

Oricum am o bănuială că o să mă cam lase ambreiajul - și am doar 45.000 km. Niste zgomote dubioase la plecarea de pe loc. Cred ca mașina mea este ”cea mai reprezentativă” dacă se poate spune așa privind bug-urile de la Accord: a avut și scârțâitul de la semeringurile de la cutie, si broaște la pedala de ambreiaj și se pare că nici ambreiajul nu e prea reușit (măcar nu mi s-au ars becurile in draci)

Chiar mă întreb cum de sunt 20% dintre mașini fără pb. asta! Sau e o chestie de timp
                          Honda Accord 2.0, Elegance, Blueish Silver

Comment

• L-a mine s-a rezolvat la 85.000 km prin inlocuirea ambreajului. Tot kitul, acum nu mai face nici un zgomot.
                            2.0 i-VTEC 155cp

Comment

• Salutare,

Revigorez thread-ul asta vechi... poate sunt oameni curiosi. Am acum 109.000 km cu Accord-ul. Problema cu scartatitul a fost tinuta sub control prin gresare pana acum. Se pare insa ca acum nu-i mai place vaselina - nu mai reusesc sa o rezolv in felul asta.

Vestea buna este ca ambreiajul nu m-a lasat, acel zgomot de la 45K km inca mai apare cand si cand dar masina merge bine
                              Honda Accord 2.0, Elegance, Blueish Silver

Comment

• La mine apare si dispare, scartaie doar cand schimb viteza foarte lin , cand vitezele se schimba rapid nu scartaie

Comment

Working...
                                X