Parca as merge tot pe Honda (Accord '09 )

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Parca as merge tot pe Honda (Accord '09 )

    Stiu ca am pus mesajul la sectiunea cu Accordul meu, si eu inca nu am, dar am considerat ca este locul cel mai bun sa pun intrebari. Daca nu este bine, moderatorul il poate muta.

    Ca posesor de Civic 5D, asa cum am mai scris pe aici, nu sunt pe deplin mutumit de masina. Poate sunt eu mai carcotas, mai pretentios, dar civic-ul are cateva bube care nu ar trebui sa apara la categoria ei de pret.

    Trecand peste asta, si sperand ca la peste 10.000 km isi va da drumul, as vrea sa imi schimb octavia 2 pe care o am acum. Fiind moment de criza, am zis sa profit putin de ofertele de pe piata. Am fost la Mercedes (de unde am plecat mai mult nervos), am fost la Audi, am fost la BMW care au discount de 7000 euro, si am ajuns si la Honda, care au acum o oferta cu VB Leasing de 3.95% dobanda si 2000 euro discount. Din pct. meu de vedere am zis sa nu trec cu vederea acest lucru.

    M-am "decis" la 2.2 diesel M/T cu toate ca vroiam neaparat A/T (dar cica nu exista). Cea pe benzina nu beneficiaza de oferta.

    Intrebarea mea este urmatoarea. Cum se prezinta motorul diesel de la honda? Din ce vad pe aici, putini au diesel si cei care au s-au cam plans de zgomot. Pentru mine este foarte important confortul si antifonarea masinii. O sa fac un test drive cu masina, dar ca sa "inteleg" o masina am nevoie de macar 2 ore. Sa merg de colo colo 10-15 minute nu ma ajuta cu nimic.

    As vrea sa fac un sacrificiu sa trec pe BMW care pentru versiunea de am ales-o eu este mai scumpa cu 7-8000 euro, dar acum cu criza asta parca nu as vrea sa ma intind prea mult cu banii.


    Honda imi place. Si design-ul, si din ce observ la prima vedere. Dar este fiabila? Am skoda cu 80.000 km la care nu am facut absolut nimic. Civic-ul are 7000 km, si nu pot spune daca este fiabila sau nu. Imi este frica, ca trec pe Honda Accord si o sa imi para rau mai tarziu.

    Ar fi interesat sa stiu cati dintre voi au trecut de pe masini din Grup-ul VAG (audi, VW, skoda) pe honda, si care sunt punctele net superioare la Honda fata de acele masini.

    Am o impresie ca masinile gen Skoda sau Audi sunt "robuste" si fiabile, iar Honda pare mai mult o jucarie, frumoasa cei drept.

    Sunt foarte "impartit" nu prea stiu ce decizie sa iau. Poate ma puteti ajuta intr-un fel.

    multumesc anticipat.
    ticker
    Administrator
    Last edited by ticker; 26-06-09, 23:15.

  • #2
    Stiu ca imi pun tot forumul in cap, dar daca ai bani de BMW, eu zic sa mergi pe BMW. Alea sunt masini premium, Honda nu e, oricat ar fi incercat cu noul Accord punandu-i LKAS, CMBS, camere, radare si alte jucarii. Parerea mea!
    Nu ai cum sa compari motoarele diesel, chiar si benzina oferite de BMW cu ce ofera Honda, ma rog, pt diesel e motorul ca doar unul au.
    Macar nu imi dati ban!

    Comment


    • #3
      Eu vin de pe un VW 1.9 TDI 4 Motion 2002. In ceea ce priveste fiabilitatea VW lucrurile nu prea sunt roz de loc. Aveam cca 170 000 km cu ea si am schimbat asa: volanta, motorase clapete aer conditionat, broasca ua sofer si dreapta, bloc semnalizare, piesa metalica prindere alternator de bloc motor (pur si simplu s-a rupt). Le-am scris doar pe cele mari. In plus de asta plasticul de la interior din jurul schimbatorului s-a exfoliat, incalzirea din scaune nu mai fct decat partial, scaunele fata tacaneau la accelerare si frana (ca si cum ar avea un mic joc), consum ulei cca 1 l la 10 000 km (fct de cum mergeam de tare), la plecare de pe loc (nu brusc) cu rotile cambrate la maxim se auzea un harait la care service-ul a zis "am verificat, nu e nimic in neregula", parte din ledurile de bord arse. Service-ul VW e varza in ce priveste relatia cu clientii si promptitudinea, am avut programari si de 2 luni mai tarziu iar pt schimbarea unui cablu de actionare broasca usa am asteptat in service 4 ore explicatia fiind ca am prins pauza de masa!
      Cam astea sunt partile negative si am inteles ca la modelul nou lucrurile nu s-au imbunatatit. Bineinteles ca avea si multe parti bune, dar eu nu m-as mai duce spre VW. BMW (desi nu-mi place design-ul modelelor actuale) are perofrmante dinamice f bune, poate cele mai bune. Insa am un amic cu un Seria 5 care din cate am vazut eu a avut multe probleme cu partea electrica (computer de bord si senzori care dadeau info eronate).
      Daca ai bani si-ti place design-ul de la BMW ia-ti! Rau n-are cum sa fie. In schimb daca nu te lafai cu bugetul, fiabilitatea Honda e de renume si Accord costa cu cel putin 10000-15000 E mai putin ca un BMW similar ca motor si dotari. Honda totusi nu are destula experienta pe diesel-uri iar daca vrei si ceva sportivitate nu ai de unde de la diesel-ul Honda de 150 CP. Zgomotos insa nu mi se pare de loc.
      cata_mahu
      Senior Member
      Last edited by cata_mahu; 27-06-09, 07:34.
      Accord 2009 2.4 M/T White Pearl ex Accord 2009 2.4 A/t Black Pearl
      http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=193

      Comment


      • #4
        ........... iar deasel-ul de la Honda il poti tuna usor
        Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
        ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

        Comment


        • #5
          cu tot respectul, asta merge mai degraba la "un sfat de cumparare", nu la "My Honda".

          Il mut la Honda Accord si daca ramane decizia finala mut topicul la loc

          Alegere usoara!
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment


          • #6
            Daca ai bani de BMW cu echipare similara cu Honda, ia BMW, fara discutie.
            Tractiune spate, cu totul alta directie, etc.
            In caz contrar, as merge linistit pe Accord.
            2009 Accord 2,4 Exec A/T Crystal Black Pearl

            Comment


            • #7
              Am avut 2.4 accordul nou, e super ok ca si masina, dar batranul meu 330d ramane o referinta, desi l-am pastrat pentru ca nu am luat un pret corect pe el. Fiabilitatea nu este exmplara, dealerii sunt cam aroganti, adica erau, dar feelingul te face sa ierti cateva sute daca nu mii de euro cheltuiti in plus in 4 -5 ani de distractie.

              Neaparat sa faci drive test cu amandoua la intervale de timp apropiate. NUmai tu iti vei da seama ca e altceva.
              R1200C
              330d
              2008 Accord 2.4 MT - sold
              Golf V

              Comment


              • #8
                Daca ai 7000 Euro discount la BMW de ce mai stai pe ganduri?
                ,,A life spent making mistakes is not only more honorable, but more useful than a life spent doing nothing" G.B.Shaw

                Comment


                • #9
                  Depinde ce vrei. Echivalentul unui Accord 2,4 A/T Exec la BMW este probabil un 325i care la aceleasi dotari se duce undeva la 50 KEUR.
                  2009 Accord 2,4 Exec A/T Crystal Black Pearl

                  Comment


                  • #10
                    multumesc tutoror pentru raspuns.

                    As merge clar pe BMW fata de Honda Accord. Ideea era daca diferenta atat de mare merita sau nu. Am fost la BMW Constanta si mi-au facut o configuratie cu un 525 diesel, cu optiuni diverse. Ma rog, fara camere si mai stiu eu ce chestiuni, doar cele standard, care pentru mine sunt ok. Pretul a fost de aprx 41.000 cu tot cu TVA.

                    Un seria 5 cu tractiune integrala ajunge pe la 44-45.000 TVA inclus

                    Insa, cum am mai zis, diferenta de bani este considerabila, sa zicem un 10.000 euro.

                    Sunt foarte nehotarat, pentru ca as vrea o masina sa o tin macar 4-5 ani. Pana acum am avut numai skoda octavia (1 si 2), passat si peugeot. Civic-ul care l-am luat pt nevasta, a fost clar pentru design. Dar, daca o luam pentru mine sa o folosesc zilnic, sa fac 40.000 km pe an nu eram multumit. Nenea de la showroom mi-a zis ca Accord este net superioara civic-ului din multe puncte de vedere, ca sunt alte materiale, ca are alta antifonare, etc.... dar ce putea sa zica?

                    Poate sunt exagerat dar vreau sfat-uri de la cei care au Accord si o folosesc zilnic si imi pot spune ce e bun, ce nu e bun, etc... Sa dau 32.000 euro si dupa o luna sa vad ca nu este chiar ce vroiam, ar fi chiar pacat. Oricum citesc la greu pe aici, si astept totusi sa ma sune baiatu' pentru un testdrive. Sa ma lamuresc macar 20-30 %

                    multam

                    ps. nu puteau si cei de la Honda sa faca Accordul mai urat? Macar nu mai imi faceam probleme. Dar nu..hai sa o facem frumoasa ca sa ma zapaceasca pe mine

                    Comment


                    • #11
                      Florin te stim de undeva???

                      Ia Accord-ul ca in perioada asta esti mai bine cu bani in buzunar.
                      Si mai ales la Honda poti merge oricand in service, la BMW poti sa astepti si o luna
                      ....

                      Comment


                      • #12
                        Cine ti-a spus ca nu exista 2.2 i-DTEC A/T nu stie cu ce se mananca Honda sau poate vrea sa-ti bage pe gat ce are pe stoc. Exista deja o asemenea optiune.
                        http://www.honda.de/content/automobi...en.php?mv=1067
                        Eu zic ca o varianta Elegance e mult mai ok decat una Executive.
                        Daca te intereseaza, te pot ajuta cu achizitia uneia de afara la un pret foarte avantajos.
                        BMW ramane BMW, chiar si cu preturile ridicol de mari, insa ai o mare problema cu servisarea in Romania, in sensul ca nu se ridica nici pe departe la pretentiile marcii. Si cum masinile complicate atrag probleme complicate, daca Doamne-fereste ai parte de vreo belea, risti ca aceste serviceuri sa nu stie sa-ti repare masina. Pe bune.
                        Ca idee despre fiabilitate, am CR-V diesel cu 60.000 km si Civic Sedan cu 30.000 km si, in afara de service si 2 f mici problemute rezolvabile instant, nu am avut nici o problema cu ele. Faptul ca Honda raman niste masini cu adevarat fiabile, unde nu exista probleme atat de grave (volante, injectoare, turbine bulite), face ca ele sa ramana niste optiuni bune.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by Dan P View Post
                          Florin te stim de undeva???
                          nu stiu ce sa zic....am pus aici un post despre civic, si am ceva background pe VW Forum. Daca nu e asta....o fi alta

                          Bogdan> Eu as vrea sa iau masina pe firma. Nu stiu in ce conditii se poate face asta cu masina de afara. La ce pret ar ajunge la ce ai zis tu ?

                          mersic

                          Comment


                          • #14
                            Daca vrei, ma interesez si-ti spun. Da-mi o adresa de mail pe PM.
                            Daca vrei sa o iei cash, nu vad vreo problema, indiferent ca esti PJ sau PF.
                            Corectie, nici leasing nu-i problema.
                            Guest
                            Guest
                            Last edited by Guest; 29-06-09, 10:19.

                            Comment


                            • #15
                              Nu uita de taxa de poluare! La BMW 525d parca e vreo 3500 E si cred ca si la 325d e la fel (acelasi motor). Honda parca e EURO 5 si taxa e 0.
                              Accord 2009 2.4 M/T White Pearl ex Accord 2009 2.4 A/t Black Pearl
                              http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=193

                              Comment

                              Working...
                              X