Senzor temperatura exterioara

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Senzor temperatura exterioara

    Cred ca nu functioneaza prea bine acel senzor de temperatura exterioara. Ieri si alaltaieri cand au fost in buc peste 30 de grade mie imi arata 22-24 de grade, si asta inclusiv dupa ce a stat cateva ore in soare. Nici nu stiu ce sa cred ptr ca de multe ori mi se pare ca indica corect temperatura, dar cateodata este evident ca indicatiile sunt eronate.

    s-a mai lovit cineva de problema asta?
    Accord 2.4 M/T 2008/2009

  • #2
    poate ar trebui sa-l reglezi (vezi manualul). Al meu arata cam intotdeauna cu 1 grad mai mult decat ce zic cei de la radio, deci as spune ca e destul de precis.
    2006 Accord CL7 2.0 MT

    Comment


    • #3
      si al meu facea la fel si l-am schimbat anul trecut. si acum se updateaza foarte greu, e o gluma proasta de la honda senzoru asta.
      _________________________
      2008 Honda Accord TypeS Dark Mocha

      Comment


      • #4
        eu am patit acelasi lucru la civic. imi arata o temperatura mult mai mica fata de cea reala. am verificat la accordul meu si acolo imi arata bine. dupa o zi si-a revenit senzorul la civic. nu stiu ce a avut.
        sigpic

        Comment


        • #5
          Mergi si schimba-l pe garantie, si al meu facea ciudat si parca acum e mai bine dupa ce l-am schimbat, desi tot am niste dubii.

          Comment


          • #6
            In manual zice ca-i ia ceva timp pana se updateaza. Totodata zice, ca masina trebuie sa mearga cu nimin 30km/h ca valoarea sa fie reala.

            Daca arata cu 1-2 grade mai mult sau mai putin, din meniu ii poti configura sa-ti arate cu plus/minus cateva grade fata de cea detectata de el.
            Accord 2.2 i-CTDi 140hp with steroids. EXEC/NAV 2007, IS-64-CZE
            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Pret/

            Comment


            • #7
              mai, treaba cu +/- 3 grade e cea mai jenanta faza de la Accord; ca si cum m-as duce sa cumpar un metru si sa-mi mai dea foarfec, lipici si o bucatica de material sa-l mai reglez eu din cand in cand. Ok, e normal, orice instrument de masura are nevoie de calibrare, da sa faca treaba asta inainte sa-mi dea mie masina si nu sa ma joc eu cu +/- in functie de ce zice tanti Romica.
              "Hate something, change something"
              Accord 2.2 i-CTDi Sport

              Comment


              • #8
                I agree. That's not Jap stuff...
                Accord 2.2 i-CTDi 140hp with steroids. EXEC/NAV 2007, IS-64-CZE
                http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Pret/

                Comment


                • #9
                  din cate stiu , senzorul se updateaza doar dupa ce mergi cu o viteza de peste 30km/h timp de ~2 min
                  Honda Accord 2006 2.0 ES

                  http://hondafan.etp.ro/gallery/v/aleksey/

                  Comment


                  • #10
                    ???? ce legatura are senzorul de temperatura cu viteza masinii??? i-au pus cumva vitezometru senzorului? sau senzor vitezometrului???
                    scuze ca vorbesc asa, dar e gluma, nu fac misto de cineva

                    pai palaria mea, la megane merge senzorul ala de cand deschid masina si pana o inchid, pot sa stau si pe loc, si pe dreapta si pe stanga si imi arata temperatura fara probleme... or fi francezii mai buni in electronice decat japonezii, sau mai bine zis pe accordul nou ca sa iasa ieftin au pus japo niste ciurucuri, la fel cum sunt boxele??? auzi tu "premium sound system" ... mai bine nu mai scriau asta pe el si traiam linistit ca am "usual sound system"

                    in fine...
                    Honda Accord 2009 2.4 MT Executive, Crystal Black Pearl, grey inside
                    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Schultz/

                    Comment


                    • #11
                      Mi-a placut asta cu "usual sound system" )
                      Legat de franceze, avea si fosta Laguna 2 cateva chestii carora le simt lipsa... dar deh, aia era alta clasa.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by aleksey View Post
                        din cate stiu , senzorul se updateaza doar dupa ce mergi cu o viteza de peste 30km/h timp de ~2 min
                        ...si cu limba scoasa afara pe geam...normal...
                        nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita (ignorance is bliss)...

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by Schultz View Post
                          ???? ce legatura are senzorul de temperatura cu viteza masinii??? i-au pus cumva vitezometru senzorului? sau senzor vitezometrului???
                          scuze ca vorbesc asa, dar e gluma, nu fac misto de cineva

                          pai palaria mea, la megane merge senzorul ala de cand deschid masina si pana o inchid, pot sa stau si pe loc, si pe dreapta si pe stanga si imi arata temperatura fara probleme... or fi francezii mai buni in electronice decat japonezii, sau mai bine zis pe accordul nou ca sa iasa ieftin au pus japo niste ciurucuri, la fel cum sunt boxele??? auzi tu "premium sound system" ... mai bine nu mai scriau asta pe el si traiam linistit ca am "usual sound system"

                          in fine...
                          Are, nu tre sa fi inginer sa-ti dai seama. Senzorul e undeva prin fata, iar ca sa nu fie influientat de temperatura motorului sau a tablei care se incinge de la soare, trebuie sa fie o circulatie a aerului, suficient de rapida incat sa nu fie afectat de alti factori. Si la Megane e exact la fel, relax. Nu ca nu ti-ar arata temperatura daca stai pe loc, e vorba de precizie si daca vrei sa-ti arate valoarea exacta si reala.

                          Premium Sound System e un sistem foarte reusit. Fiind sound quality addict, sunt placut impresionat. E adevarat ca mie nu-mi face probleme nici o boxa. Am modelul 2007, poate la cel 2008+ s-au mai calicit baietii si-au pus ceva mai ieftin... Anyway, tare as fi curios daca au frantuzii ceva similar...
                          Accord 2.2 i-CTDi 140hp with steroids. EXEC/NAV 2007, IS-64-CZE
                          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Pret/

                          Comment


                          • #14
                            si mie imi face figuri senzorul asta. am postat aici pe thread-ul personal http://www.hondafan.ro/forum/showthr...t=5462&page=15 .Deci solutia este sa il schimbi?
                            '08 Honda Civic 5D 1.8 MT Sport 140hp i-VTEC Nighthawk Black Pearl
                            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/babaus/ +sticker
                            Dacia Super Nova de vanzare
                            Cauciucuri + jante de vanzare

                            Comment


                            • #15
                              Da, alta solutie clar nu ai, numai ca nici cu el schimbat nu stii sigur ca va merge.
                              Eu pot sa zic ca am avut noroc pana acum, dupa ce l-am schimbat evident, nu a mai luat-o razna... rau.

                              Comment

                              Working...
                              X