Valorificare epava

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Valorificare epava

    Am avut un accident din care s-ar putea sa fie declarata dauna totala. M-a lovit un idiot si m-a rasturnat.
    Toate "bune" pana aici, dar asigurarea o sa-mi dea 80% iar eu tre sa recuperez restul de 20% din vanzarea epavei. Masina era un Accord 2.4 Exec AT noua, doar de 1 luna o aveam. (mor de nervi numai cand ma gandesc).

    Brokerul de asig s-a oferit sa ma ajute dar as vrea sa stiu si eu ce si cum pot sa fac.
    Stie cineva ceva dspre asta sa-mi recomande si mie? Am inteles ca se poate face lictatie pt vanzare online dar nu stiu ce si cum. Nu-s lacom, vreau doar sa ies la valoarea masinii.
    Accord 2009 2.4 M/T White Pearl ex Accord 2009 2.4 A/t Black Pearl
    http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=193

  • #2
    Din pacate au mai fost 2 cazuri pe forum. n-ar fi rau sa iei legatura cu baietii si sa faceti schimb de idei.

    http://www.hondafan.ro/forum/showthread.php?t=6959

    http://www.hondafan.ro/forum/showthread.php?t=6758
    I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
    My cars:

    '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
    '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
    '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
    '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
    EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
    EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
    EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
    EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
    EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
    EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

    Comment


    • #3
      vezi ca ala 80% nu e batut in cuie. Incearca sa negociezi un 85%...
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

      sigpic

      Comment


      • #4
        Si eu am avut aceeasi problema, dar la BCR ai optiunea sa le dai lor sa te scape de ea. Intr-un fel regret, puteam obtine aprox 1000 euro in plus daca o vindeam eu.

        Uite aici niste informatii care te fac sa intelegi cum decurg lucrurile: http://www.buhnici.ro/2008/03/19/tra...ntr-o-afacere/
        "Hondas make the solar system look unstable and unreliable" - Jeremy Clarkson.
        sigpic

        Comment


        • #5
          Dauna totala dupa o luna? Frate, intrii in cartea recordurilor la ghinioane... Un astfel de view iti altereaza (nevinovat) imaginea asupra automobilului respectiv. Chiar daca ti-ar da 100%, cat de mult ti-ai mai dori acelasi model? Entuziasmul scade radical...

          Anyway, casa de asigurari nu ti-a propus sa-ti cumpere ei epava? Bineinteles cu un pret derizoriu... but still...
          Accord 2.2 i-CTDi 140hp with steroids. EXEC/NAV 2007, IS-64-CZE
          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Pret/

          Comment


          • #6
            Originally posted by ticker View Post
            vezi ca ala 80% nu e batut in cuie. Incearca sa negociezi un 85%...
            bine ar fi, dar din cate stiu procentele sunt evidentiate in contractul de asigurare.

            succes in recuperarea banilor!
            '18 BMW X1 18xd
            '15 BMW i3 range extender
            ex:'12 Honda Civic 1.8i A/T / '10 Honda CR-Z GT/ '09 Infiniti EX 37/ '07 Mini Cooper S Cabrio / '07 Lexus IS220 / '04 Ford StreetKa / '07 Honda Civic 5D / '06 Citroen C4 Coupe

            Comment


            • #7
              ma scuzi ca ma bag ca musca'n iaurt dar..... roata de rezerva dimensiuni reduse, estem? Ca daca estem si se potriveste la civic 5D (135/80/16) cumparam!

              Si, imi pare rau pt ce s-a intamplat cu masinuta

              LE: din cautari de 10 minute pe google, se pare ca astea sunt dimensiunile rotii! Asa ca pls pls, daca se poate te-as scapa eu de rezerva, azi 18.06.2009, fiind absolut beton, ultra mega perfect daca as putea s-o iau, maine plecand in bulgaria (si revenind duminica).
              Ex: Civic FK2 - Champagne Silver
              Nissan Juke nismo - Pearl White

              If you need to move, you drop a cog or two, then hammer the loud pedal - instant grin factor 5

              Comment


              • #8
                Originally posted by equinoxe View Post
                135/80/16) cumparam!
                S-o crezi tu p'asta...
                '08 Civic Sedan 1.8 ES A/T Galaxy Gray Metallic

                Comment


                • #9
                  bafta la recuperat banii! depinde ce s-a stricat in accident, mai demult si [b]cryo[b] a fost rasturnat, nu mai caut aventurile lui pe forum. din cate-mi amintesc, a valorificat epava singur, dat fiind ca atunci colabora cu Unita

                  Comment


                  • #10
                    imi pare super-rau... Pret, nu e adevarat... eu dupa accident, pur si simplu nu am vrut altceva decat tot Accord.

                    In ce priveste povestea mea, a fost mai incurcata. Pana la urma, firma de asigurari a preferat sa nu dea dauna totala, si sa preia ei leasingul. Dupa multe batai de cap, le-am cedat leasingul, iar ei au platit vreo 2 ani bani in continuare, cu epava in curtea service-ului. Intr-un final, au vandut-o sefului de service, care a luat alt accord bushit, le-a taiat in diagonala, si a facut din doua epave, o masina

                    In ce priveste valorificarea epavei, intreaba la cateva service-uri, sau la dezmembrari.
                    2006 Accord CL7 2.0 MT

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by equinoxe View Post
                      ma scuzi ca ma bag ca musca'n iaurt dar..... roata de rezerva dimensiuni reduse, estem? Ca daca estem si se potriveste la civic 5D (135/80/16) cumparam!

                      Si, imi pare rau pt ce s-a intamplat cu masinuta

                      LE: din cautari de 10 minute pe google, se pare ca astea sunt dimensiunile rotii! Asa ca pls pls, daca se poate te-as scapa eu de rezerva, azi 18.06.2009, fiind absolut beton, ultra mega perfect daca as putea s-o iau, maine plecand in bulgaria (si revenind duminica).
                      Sorry man, inca nu-s lamurite toate formele de dauna totala asa ca nu pot actiona in avans. Dupa ce lamuresc dosarul pot sa discut efectiv.
                      Accord 2009 2.4 M/T White Pearl ex Accord 2009 2.4 A/t Black Pearl
                      http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=193

                      Comment


                      • #12
                        Sigur, nici o problema, numai sa se poata!
                        Ex: Civic FK2 - Champagne Silver
                        Nissan Juke nismo - Pearl White

                        If you need to move, you drop a cog or two, then hammer the loud pedal - instant grin factor 5

                        Comment


                        • #13
                          Oricat de incredibil pare s-a vandut!
                          Brokerul a dat pozele facute odata cu constarea daunei la service-uri si azi am dat-o si am primit si plata. Sunt cat se poate de bucuros ca m-am inchis pe suma asigurata. Cum am zis de la inceput nu ma interesa decat sa recuperez suma integral.
                          La cate probleme am auzit la colegi care s-au chinuit cu asta timp indelungat ma consider un norocos.
                          Accord 2009 2.4 M/T White Pearl ex Accord 2009 2.4 A/t Black Pearl
                          http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=193

                          Comment


                          • #14
                            Bravo nene, sa fie intr-un ceas bun si te asteptam pe strazi cat mai curand.
                            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

                            Comment


                            • #15
                              Se poate sti cu cat s-a dat epava?

                              Comment

                              Working...
                              X