Accord 2006- intrebari pentru cunoscatori

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Accord 2006- intrebari pentru cunoscatori

    In curand voi deveni proprietarul unui Accord 2006 2.0 ES.
    Sunt cateva lucruri pe care as vrea sa le aflu de la voi proprietarii de Honda:

    1.Folositi un detector de radar? Nu sunt probleme cu captarea semnalului radar de catre acesta,datoarita parbrizului?(eu am patit asta la o alta masina, si a trebuit sa imi montez un detector model remote-ascuns in bara din fata)

    2.In cazul unui accident sau doar a unei comenzi,in cat timp ajung piesele originale comandate in Romania?

    3.Cat costa reviziile pentru modelul Accord?

    4.Locuiesc in provincie dar am drumuri relativ dese la Bucuresti,unde imi recomandati sa fac reviziile?Cine ofera cel mai civilizat si operativ service Honda?

    5.Pentru un consum decent in oras la ce turatie ar trebui schimbata treapta de viteza?

    Va salut cu prietenie si astept orice comentarii (bune sau rele) legate de aceasta masina pe care eu o consider cea mai buna alegere la ora actuala in segmentul clasei medii pe meleagurile noastre.

  • #2
    Felicitari pentru alegere, si... welcome to the club

    1. Nu am remarcat sa influenteze negativ parbrizul detectorul de radar. Si eu auzisem de geamurile termoizolante si altele ca ar impiedica activitatea detectorului, dar cel putin in cazul Accordului nu se confirma. Lucru probat si de altii.

    2. Din auzitele altora, in vre-o 3 saptamani. Nu am incercat pe pielea proprie, din fericire. Probabil depinde si ce anume e nevoie.

    3. Nu am ajuns inca la prima revizie platita (ma apropii de cea gratuita de 10.000 km), dar am auzit de sume intre 200-300 euro (decent, zic eu, pentru o revizie la 20.000 km)

    4. Din pacate nu te pot ajuta la intrebarea asta. Eu le voi face la service-ul Toyota din Iasi (care este autorizat Honda, pana isi deschid propriul service).

    5. Probabil cam la 3000-3500. Chiar daca o mai "pisc" pe la 6-7000 rpm cand am ocazia :twisted: consumul ramane decent (am fost acuzat ca mint cand am spus pe alte forumuri ca am un consum urban de 11-12%, cand oameni cu golf V spuneau ca nu scot sub 14-15% - aici totusi intervine si diferenta de trafic dintre Iasi si Bucuresti). Dar prefer sa dau 1.000 lei / km in plus, si sa ma bucur de faptul ca am o Honda, nu un Logan diesel
    2006 Accord CL7 2.0 MT

    Comment


    • #3
      1. nici eu nu am intalnit probleme de genul... dar oricum un detector montat in bara mi se pare mult mai eficient... kiar si din simplul motiv ca nu poate fi confiscat de politie...

      2. 2-3 saptamani :wink:

      3. pe mine prima revizie... cea de 10000 de km m-a costat 2 mil de lei (filtru de ulei si manopera) si inca 50 de euro uleiul pe care mi l-am cumparat singur... deci mi se pare foarte de bun simt

      4. E un service foarte bun si profi in spatele hotelului Ibis (Gara de Nord)... ma refer la un service Honda :wink:

      5. La a mea undeva intre 2200 si 2500 si cred ca asta ar fi regimul normal de consum la orice masina...

      p.s.: sper ca in curand ma voi putea mandri si eu ca sunt "co-proprietar" al unui Accord 2.2CDTi sau 2.4i-VTec :roll:
      The NSX may be dead, but its spirit lives on. It is an evil spirit. [...] Honda, we beseech you: leave it as it is. Don't disappoint us again.



      DreamSquad | Toda | SKN | Momo | Recaro | TenzoR | Yokohama | Sabelt | TEiN | Becker | Infinity | JBL | Mügen | My '05 NHB EP3 TypeR

      Comment


      • #4
        eu am tot motorul 2.0 si sincer chiar NU ma uit la ce turatii schimb. Cred ca pe la 3000/3500/4000 in general, dar conduc in functie de trafic, uneori sportiv, uneori relaxat, de cateva ori liniuşe. Consumul nu te va deranja, am in medie vreo 11l/100km (de omv 100 chiar), cu schimbari si la 7000 Deci condu cum e mai bine, nu e masina sa schimbi la 2500, in nici un caz.
        2.0i 2005

        Comment


        • #5
          un mic update: Omyda si-a luat deja Accordul, m-am intalnit putin in Focsani cu el... n-am apucat sa stam prea mult la taclale, nevasta-mea (la volan) era cam grabita

          Probabil acum e mult prea ocupat sa se plimbe, ca sa mai intre pe forum... n-am uitat cum eram si eu
          2006 Accord CL7 2.0 MT

          Comment


          • #6
            Asa e,a venit masina.Are deja 2 sapt si 1000 km.
            Intrebarile raman valabile desi detectorul e deja comandat.

            Oricum multumesc pt raspunsuri.

            Comment

            Working...
            X