Bujii Accord

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Achim
    started a topic Bujii Accord

Bujii Accord

Accord'ul meu este cumparat in mai 2006, model 2.0i M/T, echiparea confort

L-am dus la toate reviziile, si mai nou a inceput sa faca o faza dubioasa... cand mergi mult cu el in trafic (bara la bara) incepe sa cada relantiul (o las sa coboare singura in ture pana pe la 1300 rpm si apoi apas ambreiajul... moment in care "pica" pana la 600 si dupa aceea urca, sau are vibratii si am senzatia ca e prea jos atunci cand sta "normal")

Cert este ca am intrebat la service... si mi s-a spus ca sunt doua variante, fie trebuiau schimbate la 40.000 (desi a fost la revizie si nu mi s-a spus ca ar fi fost cazu sau ca s-au schimbat) sau la 80.000 (cica sunt doua variante de bujii).

Eu de care am? Vreo suspiciune in ce ar putea sa aiba masina?!

• Arkad23
    replied
    Am efectuat deja comanda, am mai citit pe forum si voi merge pe cele OEM.
    @hondaru multumesc inca o data!

Leave a comment:

• Arkad23
    replied
    @hondaru multumesc pentru raspuns si implicit pentru timpul acordat.
    ai dreptate: atat pe https://www.parts-honda.uk cat si pe https://honda-europe.epc-data.com acela e codu pe care l-am gasit. codul initial pe care il gasisem era de pe site-ul de la radacini... si nu stiu ce bujii sunt acelea ...

Acum am gasit pe site-ul lor http://www.pieseautoradacini.ro/Part...eG059807B5617P si asadar le voi comanda pe acestea. Insa credeti ca as putea gasi ceva mai bun in afara de cele OEM?
    Va multumesc!

Leave a comment:

• hondaru
    replied
    Originally posted by Arkad23 View Post
    Va salut!
    Am citit toate cele 6 pagini insa nu sunt 100% sigur de ceea ce trebuie sa cumpar. Asadar as avea cateva intrebari la care sper sa gasesc un raspuns:
    1. Codul de bujii pentru o Honda Accord 2007 2.0 Benzina, Berlina Executive este 9807B5615W? Mai exact acestea http://www.pieseautoradacini.ro/Part...eG059807B5615W
    Pretul 134 lei. Este aceeasi piesa si aici: https://www.epiesa.ro/bujie-champion...-115072279.htm ?
    2. Am nevoie de 4 bucati, nu?
    3. In afara de cele OEM ce anume ati pus (daca ati pus) sau ce ati recomanda? .

9807B-5615P (Denso KJ20DR-M11) sau 9807B-5617P(NGK ZFR6K-11) Rezultatele au aparut in urma selectiei dupa masina descrisa de tine. Am ales eu sa aibe si sunroof si navigatie la nivelul de echipare Executive. Am gasit la o cautare sumara Denso aici: https://www.autohut.ro/piese-auto/bu...1-1807493.html
    Nu am nici o afiliere cu site-ul mentionat este dar exemplu.

Ai 4 pe motor si foarte probabil ai Denso ca prim montaj.

Champion sunt doar un ambalator nu stiu sa produca bujii iridiu.
    Attached Files

Leave a comment:

• Arkad23
    replied
    Va salut!
    Am citit toate cele 6 pagini insa nu sunt 100% sigur de ceea ce trebuie sa cumpar. Asadar as avea cateva intrebari la care sper sa gasesc un raspuns:
    1. Codul de bujii pentru o Honda Accord 2007 2.0 Benzina, Berlina Executive este 9807B5615W? Mai exact acestea http://www.pieseautoradacini.ro/Part...eG059807B5615W
    Pretul 134 lei. Este aceeasi piesa si aici: https://www.epiesa.ro/bujie-champion...-115072279.htm ?
    2. Am nevoie de 4 bucati, nu?
    3. In afara de cele OEM ce anume ati pus (daca ati pus) sau ce ati recomanda?

Va multumesc.

Leave a comment:

• hondaru
    replied
    Din cate stiu bujiile cu Iridiu au o rezistenta sporita la uzura prin "pitting" adica microciupituri produse de arcul electric ce tind sa rotunjeasca muchiile electrozilor si de aici si scantei deficitare/aleatoare. Un alt fenomen este imbatrainrea materialului ceramic produsa de variatiile de temperatura cu efect in reducerea rezistentei electrice si chiar le neetanseitati. Distanta intre electrozi nu este critica de ordinul zecimilor de milimetru insa influenteaza energia scanteii. Foarte importanta este insa cifra termica.

Leave a comment:

• mib1983
    replied
    Mi-a dat universul peste cap o postare in care un baiat cu un Jazz zicea ceva de 8 bujii, ca pana sa vad aia eram foarte linistit pe ce stiam. Hai merci frumos.

Leave a comment:

• rhemyis
    replied
    Dacă nu te-ai fi predat dinainte, chiar ca meritai īmpușcat, mai īn gluma, mai īn serios. Da, 4 bujii ai.

Leave a comment:

• mib1983
    replied
    Salut, nu ma impuscati, dar cate bujii are motorul R20A3 de pe un Accord CU1 2.0 benzina? Eu stiu ca 4. Multumesc

Leave a comment:

• rhemyis
    replied
    Am schimbat azi bujiile cu unele OEM NGK luate de pe cox si cele vechi aftermarket NGK aratau foarte bine dupa un rulaj de 32k. Am tot citit despre cand e bine sa le schimbi si cat de devreme ca sa fie prevenitiv dar totusi sunt de parere ca am dat jos o pereche de bujii care mai mergeau cel putin 10k. Distanta intre electrozi la cele noi a fost 1.05mm dupa cum am scris in postul de mai sus iar cele uzate aveau 1.15mm. Doar o distanta marita cu 0.1mm inseamna uzura suficient de mare pentru ca bujiile sa fie schimbate? Manualul zice sa fie inlocuite la 40k cele standard dar cred ca rulajul asta e deja calculat prevenitv si bujiile duc lejer valoarea asta sau chiar peste. Urmatorul schimb va fi clar la 40k.

Leave a comment:

• M4V3RiCk
    replied
    Originally posted by rhemyis View Post
    Bujiile oem NGK model ZFR6K11 de Accord 2003-2008 2.0L vin din fabrica cu distanta dintre electrozi deja setata la 1.1mm? Mi-am luat de curiozitate o ustensila de tip moneda pentru măsurat distanta dintre electrozi și mie īmi da 1.05mm, bujiile le-am luat de pe Cox. Sunt sigur ca ustensila asta nu e capabila sa măsoare atāt de precis de ordinul micronilor dar la o verificare cu sublerul pare sa fie totuși destul de aproape de adevăr. Acum nu știu dacă o abatere de 0.05mm este admisa sau poate crea probleme. Bujiile vechi sunt tot NGK dar aftermarket si īmplinesc 30k. Sunt curios care o sa fie distanta după acest rulaj, scria pe undeva pe aici pe forum ca deși manualul recomanda schimbul la 40k ele sunt totusi uzate īncă de la 30k. Sigur depinde mult și de regimul de funcționare, benzina, etc. Dacă le găsesc īn regula, data viitoare le voi schimba mai tārziu, gen 40k. Poate reușesc sa pun și niște poze.
    Ia mai bine o lera de la Dedeman -25 de lei.

PE masina de UK, am tot NGK.
    Plus ca e pe GPL.

O tin ptr cretinii din Bucale.

tine bine relantiul - dar m-as uita la cat trebuie sa le pun ptr mers GPL.

Cealalta LHD, e OK. Nu stiu ce bujii are.
    Astept numerele negre la ea

Leave a comment:

• rhemyis
    replied
    Bujiile oem NGK model ZFR6K11 de Accord 2003-2008 2.0L vin din fabrica cu distanta dintre electrozi deja setata la 1.1mm? Mi-am luat de curiozitate o ustensila de tip moneda pentru măsurat distanta dintre electrozi și mie īmi da 1.05mm, bujiile le-am luat de pe Cox. Sunt sigur ca ustensila asta nu e capabila sa măsoare atāt de precis de ordinul micronilor dar la o verificare cu sublerul pare sa fie totuși destul de aproape de adevăr. Acum nu știu dacă o abatere de 0.05mm este admisa sau poate crea probleme. Bujiile vechi sunt tot NGK dar aftermarket si īmplinesc 30k. Sunt curios care o sa fie distanta după acest rulaj, scria pe undeva pe aici pe forum ca deși manualul recomanda schimbul la 40k ele sunt totusi uzate īncă de la 30k. Sigur depinde mult și de regimul de funcționare, benzina, etc. Dacă le găsesc īn regula, data viitoare le voi schimba mai tārziu, gen 40k. Poate reușesc sa pun și niște poze.

Leave a comment:

• Razvanexu
    replied
    Bujii Iridium Denso IK20 si NGK IZFR6K11 - 280RON setul de 4 - La comanda
    De la 3 seturi in sus 250RON/SET
    Last edited by Razvanexu; 26-01-10, 19:31.

Leave a comment:

• merluciu
    replied
    iridiu 100%, nu are rost sa dai bani pe altele.

Leave a comment:

• CDP
    replied
    Originally posted by BlackMagic View Post
    Pai la 2.4 TypeS e foarte probabil sa ai deja din fabrica iridiu, si sa nu fie nevoie sa le schiimbi, decat pe la vreo 100k KM.
    In general 2.4 venea cu Iridiu OEM, din cate stiu eu.

Mai bine verifica cumva (carte, service) sa nu le cumperi inainte, altfel astepti pana la 100k...
    Aha ...o sa verific. Merci

Leave a comment:

Working...
X