Jante de iarna - Accord 2.4 2008

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Jante de iarna - Accord 2.4 2008

Salut,

pentru Accord 2.4 2008 ce jante R16 pot cumpara pentru a le folosi iarna?

- discurile de frana si etrierii sunt foarte mari, jantele actuale de 17" intra cam fix pe ele. Nu am date tehnice, nu stiu ce jante de R16 intra;
    - jantele stock sunt 225 / 50 / R17... nu as vrea pentru iarna asa ceva deoarece:
    a. latime foarte mare, pentru iarna trebuie sa fie cat mai inguste
    b. talon destul de mic
    c. pret care creste exponential, la aceasta latime - de ex Dunlop 3D pe 225 / 55 / R17 = 777 RON pe viteza H pe cand Dunlop 3D pe 205 / 55 / R16 = 482 RON pe viteza H
    - nu as vrea sa stau tot timpul sa pun iarna cauciucuri pe jante, primavara sa le dau jos, echilibrat, etc. Costa si mai mult si este si mai time-consuming.

Astfel incat daca voi avea niste jante de 205 / R16 speciale pentru iarna voi iesi in acelasi pret (jante R16 + cauciucuri iarna R16) = (cauciucuri iarna R17) plus nu o sa mai ma coste toate montarile/demontarile/echilibrarile plus ca o sa am toate avantajele unui pneu mai potrivit pentru iarna.

Mentionez ca merg la ski, deci nu ma plimb iarna doar prin oras, ci ajung si pe strazi inzapezite.

PS - pe talon scrie ca pot pune jante de 17" (225/50) si de 18" (225/45 sau 235/45). doar acestea 3 sunt trecute.
    asta inseamna ca daca o sa gasesc de 16" care sa se potriveasca, o sa am probleme cu politia???
    sau nu am voie sa pun 17" (225/55)???
    Honda Accord 2009 2.4 MT Executive, Crystal Black Pearl, grey inside
    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Schultz/

Mai sunt topicuri cu anvelope de iarna si jenti, poate gasesti si pe acolo raspunsuri interesante.

Nu cred ca merg jantele de 16 pe 2.4 2008. Sunt prea mari discurile... (cred)
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

sigpic

Comment

pe discuri de 330 mm, numai de la 17 in sus, performanta se plateste, asa e si la 330d, discuri mari, anvelope si jenti scumpe....si eu am aceeasi problema
      R1200C
      330d
      2008 Accord 2.4 MT - sold
      Golf V

Comment

esti sortit sa ramai cu jantele de 17
        sfat: pune niste anvelope de iarna Dunlop 225/55 R17 Profil SP W.SPORT M3 care le gasesti la 666.75 RON la depozituldeanvelope.ro pe jantele astea si le pastrezi numai pt iarna,
        iar la primavara gaseste niste jante bune si cu design compatibil cu masina ta pe 18, pui si niste anvelope de 235/45/18 de vara ca lumea, si te-ai aranjat.
        altfel, o sa schimbi anvelopele la fiecare sezon...
        bafta!

Comment

Originally posted by hondaru' View Post
          esti sortit sa ramai cu jantele de 17
          sfat: pune niste anvelope de iarna Dunlop 225/55 R17 Profil SP W.SPORT M3 care le gasesti la 666.75 RON la depozituldeanvelope.ro pe jantele astea si le pastrezi numai pt iarna,
          iar la primavara gaseste niste jante bune si cu design compatibil cu masina ta pe 18, pui si niste anvelope de 235/45/18 de vara ca lumea, si te-ai aranjat.
          altfel, o sa schimbi anvelopele la fiecare sezon...
          bafta!
          :-)) dap, exact asta este si concluzia mea si tot la Dunlop ma uitam si eu, dupa toate info adunate azi... am inteles ca 3D are zgomot mai mic la rulare pe uscat insa M3 merge mai bine in zapada mai mare... mai ma gandesc.
          Cred insa ca o sa mai pastrez nitel cauciucurile actuale si la primavara-vara-toamna 2009, nu am la cine sa le dau asa ca le mai tocesc nitel si apoi fac schimbul pe 18"
          Honda Accord 2009 2.4 MT Executive, Crystal Black Pearl, grey inside
          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Schultz/

Comment

Pana mea, cu jante de 18" simti si nisipul de pe sosea cand mergi
            Iar daca ai luat o groapa, ai belit belengherul, scuzati expresia.
            2009 Accord 2,4 Exec A/T Crystal Black Pearl

Comment

Originally posted by woland View Post
              Expresia e "ai şuşlengherit belengherul", scuze ...
              Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

Comment

Eu am pe masina jante pe 18'' de 1,5 ani , si nici nu s-a stricat nimic la masina, nici hernie nu am facut . Iar gropi ... in Iasi nu ai cum sa nu iei. Is mai mult povesti astea cu nisipul :P

Comment

si mai nou ai si arcuri

on-topic eu am M3-uri si s-au comportat foarte bine timp de vre-o 2 ierni. Acum e a treia iarna cu ele si inca sunt in stare foarte buna.
                  2006 Accord CL7 2.0 MT

Comment

plus ca daca au si un design deosebit, si pe 18", arata beton pe masina ta
                    aici, iti recomand sa te sfatuiesti cu razvan p. care e mare mester la ales jante pt Accord negru

Comment

eu am acordul vechi cu 225/45/r17. ceea ce inseamna ca am aceeasi inaltime a talonului cu cele noi pe 18(225/45/r18). si nu e rau deloc. e mult mai rau la 5d, si asta din cauza suspensiilor.
                      civic 2.2 5D FK3
                      CR-V 2.2 AT RE6

Comment

Da, insa accordul vechi are si alte suspensii, ma gandesc.
                        Last edited by woland; 02-10-08, 21:55.
                        2009 Accord 2,4 Exec A/T Crystal Black Pearl

Comment

Editiile sport ale Accordului vechi au suspensia ceva mai tare si fac galme in mod frecvent cu 225/45R17.
                          Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

Comment

Working...
                          X