Becuri pozitzie accord

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• cryo
    replied
    la mine e suficient sa desfac unul... uita-te si tu la cel mai apropiat de zona farului, astfel incat sa poti baga mana sa ajungi la bec
    nu te apuca sa dai jost toata aripa interioara...

Leave a comment:

• killabee
    replied
    ah..pai eu trageam de ele fara sa desfac mijlocul..imi dau seama despre ce vb...dar...sa-l desfac pe ala dinspre motor, care este numai 1..sau pe alea dinspre aripa care sunt mai multe?

Leave a comment:

• akebono
    replied
    In clipsurile acela se introduce o surubelnita cu lama lata pe lateral si se trage miezul clipsului (e ca un holtzsurub intr-un diblu insa fara sa fie insurubat - adica miezul ala desface floarea). Daca nu-ti sai seama cum vine asta, curata-le un pic de noroi cu o perie. Odata de ce desfaci 2-3 clipsuri din astea o sa poti departa suficient contra-aripa de aripa cat sa bagi mana la becurile de pozitii.

Leave a comment:

• cryo
    replied
    inseamna ca nu tragi de unde trebuie

vezi ca manualul are poze pe tema asta, daca imi amintesc bine... te-ai uitat prin el?

Leave a comment:

• killabee
    replied
    pai ...am gasit poze si imi place f mult cum vin...dar tot nu am reusit sa le schimb

am tras de plastice pana am innebunit..plus ca imi este frica sa nu rup clemele..ca sunt pacatoase si se rup repede

Leave a comment:

• akebono
    replied
    Dap, de aia ii recomandam colegului killabee sa caute poze cu TSX-ul inainte sa-si mestereasca masina.

Leave a comment:

• cryo
    replied
    nu gresesti, farurile sunt identice, cu deosebirea ca acele "colturi" unde sunt luminile de pozitie sunt portocalii la TSX, fata de alb-albastre la Accord face-lift.

Leave a comment:

• akebono
    replied
    TSX-ul are farurile de accord. Are semnalizarile frontal iar pozitile in extreme. Gresesc?
    Sunt masini US spec. care semnalizeaza intr-adevar cu pozitia (lumineaza intermitent).

Leave a comment:

• Achim
    replied
    toate masinile americane au pozitiile pe "semnale" ...

si la Civicu meu se face la fel cu becul de pozitie

Leave a comment:

• cryo
    replied
    nu-mi plac deloc cum arata pozitiile portocalii de pe TSX. Recomand cu caldura albe....

Leave a comment:

• akebono
    replied
    Cauta poze cu TSX - in US majoritatea masinilor au pozitiile galbene. Seria 5 la BMW are la fel - 3 LED-uri portocalii.
    Recomandarea mea este sa cauti niste LED-uri albe, sa fie la fel ca xenon-ul - o lumina rece.

Leave a comment:

• killabee
    replied
    eu mi-am pus xenon in proiectoare..si...vreau sa-mi pun becuri portocalii in pozitzie (sa vad initzial cum sta)....cred k ar sta ok..o sa pun poze dupa ce rezolv sa va dati cu parerea

Leave a comment:

• Turkish
    replied
    au am pus white light si am procedat cum spune cryo

cu mentiunea ca trebuie sa tragi cu incredere de aripa interioara ca e dintr-un plastic mai moale si iti faci loc lejer, nu se rupe si apoi revine la loc

Leave a comment:

• killabee
    replied
    DOAMNE !!
    iti multumesc)

Leave a comment:

• cryo
    replied
    mai fratilor, stiti voi vorba aia a calculatoristilor, rtfm?
    Becurile de pozitie la Accord se schimba in felul urmator:
    - se bracheaza roata fata de pe partea unde se doreste schimbarea becului
    - se scoate un stift care tine aripa interioara (chestia aia de plastic/cauciuc din fata rotii, pe interior)
    - se departeaza un pic aripa interioara
    - se baga mana prin bortificiul format si pe pipaite se gaseste suportul becului de pozitie
    - se roteste acel soclu clockwise, si se scoate
    - se schimba becul, si se refac pasii anteriori in ordine inversa

Manualul are si poze pe tema asta. Desi prima data e mai naspa, toata chestia dureaza 2-3 minute dupa ce prinzi cum merge treaba.

Leave a comment:

Working...
X